همچنین ایران دومین تولیدکننده این محصول به لحاظ جذابیت قیمتی بعد از عربستان به شمار می‌رود.این در حالی است که افزایش جمعیت جهان و بالارفتن تقاضا برای مصرف کودهای شیمیایی، تقاضای اوره را هر سال با افزایش همراه کرده است. به‌طوری که قیمت اوره طی دو سال اخیر گاهی به دو برابر هم رشد کرده و پیش‌بینی می‌شود طی دو سال دیگر تا ۵‌برابر هم افزایش یابد.از سوی دیگر «سوخت اوره» که از جدیدترین رویکردهای علمی و جهانی است نیز می‌تواند از دیگر دلایل افزایش تقاضای این محصول باشد. به اعتقاد کارشناسان تولید اوره در ایران با قیمت پایین انجام می‌شود در حالی که صادرات آن می‌تواند بخش عمده‌ای از ارز موردنیاز کشور را تامین کند. با افتتاح طرح اوره و آمونیاک لردگان در هفته گذشته قدرت ایران در صادرات این محصول افزایش یافت و به جمع چند صادرکننده اول دنیا پیوست.

مدیرعامل اوره و آمونیاک لردگان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» گفت: با بهره‌برداری از این مجتمع حجم تولید اوره و آمونیاک کشور از ۶ میلیون و ۵۰۰هزار تن به ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تن در سال افزایش می‌یابد و بر همین اساس ایران تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصول در جهان خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اوره و آمونیاک لردگان بزرگ‌ترین مجتمع تولید این محصول در غرب کشور است، افزود: تولید سالانه این مجتمع یک‌میلیون و ۷۵۰ هزار تن است و ۸۵ درصد آن صادر شده و سالانه حدود ۲۴۰ میلیون دلار ارزآوری دارد.

وی با اشاره به ۱۵۰ هزار تن محصولی که لردگان به جهاد تحویل می‌دهد، گفت: این بخش هم می‌تواند از سوی جهاد صادر شده و ارزآوری دیگری برای کشور داشته باشد.

محمودی با اشاره به ۴ طرح در هلدینگ خلیج فارس که در سال جهش تولید افتتاح می‌شود، تاکید کرد:لردگان اولین واحد بزرگ از این ۴ پروژه است که با سرمایه، ۸۷۵ میلیون یورویی از طریق سرمایه‌گذاری اولیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی و همچنین از طریق فاینانس ۵۰۴ میلیون یورویی با عاملیت بانک سپه انجام شده است.

وی اضافه کرد:پتروشیمی لردگان تا زمان بهره‌برداری رکوردهای مناسبی را برای نخستین بار ثبت کرد که از آن جمله می‌توان به ۲۸ میلیون ساعت کار بدون حادثه منجر به فوت، ساخت و تجهیز بدون حضور کارشناسان خارجی و استخدام ۸۰ درصدی نیروی بومی منطقه اشاره کرد.

وی تصریح کرد:۲ هزار و ۸۰۰ نفر درزمان ساخت در شرکت اوره و آمونیاک لردگان مشغول به کار بودند و اکنون در زمان بهره‌برداری نیز ۷۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به کار هستند.

مدیر عامل پتروشیمی لردگان تاکید کرد:این شرکت قبل از اینکه به بهره‌برداری برسد در بورس ثبت شده و ۷۰ درصد سهام آن متعلق به گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) از شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج‌فارس است و ۸۰ هزار سهامدار حقیقی در آن سهم دارند.

وی با اشاره به طرح‌های پایین دستی لردگان افزود:در این زمینه پارک کریستال ملامین با ظرفیت ۴۰ هزار تن و با ۲۵ درصد پیشرفت در حال ساخت است و دو‌ پارک صنعتی اوره رزینی و‌کریستال ملامین هم با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیاردی ساخته خواهد شد.

مجتمع پتروشیمی لردگان دراستان چهارمحال و بختیاری نزدیک به شهرستان لردگان قرار دارد و دلیل انتخاب این منطقه دسترسی مناسب به منابع آب و گازی و نزدیکی به سه خط لوله گازکشور و همچنین دارا بودن زمین وموقعیت مناسب بوده است.

شرکت اوره، آمونیاک لردگان به‌عنوان اولین طرح از برنامه سی و چهارم پویش ملی «تدبیر و امید برای جهش تولید» هفته گذشته با حضور رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی افتتاح شد.

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند