• اثر پاندمی بر فلز خاکستری

  دنیای‌اقتصاد: فلز سنگین سال پررونقی را پشت‌سر گذاشت اما آیا این وضعیت در سال۲۰۲۲ ادامه می‌‌‌‌‌‌یابد؟ بررسی دوباره فراز و فرود قیمت سرب در فضای پیش و پس از پاندمی نشان می‌دهد این فلز خاکستری رنگ، توانایی افزایش قیمت مجدد را در سال۲۰۲۲ ندارد یا دستکم سناریوهای رشد قیمت سرب وزن کمتری در تحلیل‌‌‌‌‌‌های فعالان این حوزه دارد. دلیل این موضوع رشد سرمایه‌‌‌‌‌‌گذاری در معادن نقره، مس و آلومینیوم است که به‌صورت اجتناب‌‌‌‌‌‌ناپذیری روند استحصال سرب از معادن را تقویت می‌‌‌‌‌‌کند. به این ترتیب می‌توان ادعا کرد هرچه تقاضا برای سایر فلزات بیشتر شود، این وضعیت روی تولید سرب نیز تاثیر مثبت خواهد گذاشت. برخی تحلیلگران سه نیروی قدرتمند را در تعیین وضعیت سرب در بازار جهانی دخیل می‌‌‌‌‌‌دانند. سیاست‌های حکومتی در حوزه اقتصاد و تقویت صنعت نخستین عاملی است که اگر کماکان ادامه داشته باشد، فضا را برای افزایش مصرف تقویت خواهد کرد. دومین مورد شدت‌گرفتن واکسیناسیون در مناطق کمتر توسعه‌یافته جهان است که از قضا موجب خواهد شد تا معادن بیشتری امکان تقویت تولید و استفاده از تمام نیروهای خود را پیدا کنند.
 • دنیا برای ما متوقف نمی‌شود

  ابراهیم جمیلی رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  وقتی از معدن و صنایع معدنی صحبت می‌کنیم، برای اینکه بتوانیم تحلیل درستی در مورد وضعیت آن در ایران ارائه کنیم، بهتر است از ابعاد مختلف به آن نگاه کنیم. یکی از این ابعاد روند حرکت معدن و صنایع معدنی نسبت به دهه‌های گذشته است.
 • سیاستگذاری ما و خام‌‌‌‌‌‌‌فروشان جهان

  سجاد غرقی نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق تهران
  سیاست «جلوگیری از خام‌‌‌‌‌‌‌فروشی» در یک دهه گذشته به‌طور جدی از سوی سیاستگذاران و مدیران اجرایی کشور پیگیری و اجرا شده است. جلوگیری از صادرات مواد خام معدنی برخلاف قوانین برنامه ششم و قانون بهبود مستمر محیط کسب‌‌‌‌‌‌‌وکار، همچنین سرمایه‌‌‌‌‌‌‌گذاری قابل‌توجه در صنایعی چون پتروشیمی و فولاد از طریق اختصاص منابع مالی و تسهیلات ارزان‌قیمت، سرکوب قیمتی صنایع بالادست و اختصاص انرژی ارزان قیمت، نمونه‌‌‌‌‌‌‌ای از اجرای سیاست مذکور است.
 • سه چالش جهانی آلومینیوم

  دنیای‌‌‌‌اقتصاد: آلومینیوم در سال۲۰۲۲ چه سرنوشتی خواهد داشت؟ از نشانه‌‌‌‌های تقویت قیمت آلومینیوم در سال۲۰۲۲ مشکلات تامین برق در چین و تاثیر این موضوع بر تولید آلومینیوم است. افزایش چشمگیر بهای گاز و زغال‌سنگ که روی تولید فلزات مختلف نظیر مس، آلومینیوم و فولاد اثر می‌‌‌‌گذارد، یکی از زمینه‌‌‌‌های تقویت رشد قیمت فلزات در سال پیش‌روست. تحلیلگران بسیاری اما معتقدند با فروکش‌کردن پاندمی و افزایش تولید انرژی در جهان، سناریو افزایش بهای فلزات از کانال رشد قیمت انرژی منتفی است و بهای آلومینیوم هرگز رنگ جهش‌‌‌‌های سال گذشته را نخواهد دید.
 • چالش‌های صادرات مواد معدنی

  محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران
  تحقق اهداف اسناد بالادستی کشور که چشم‌انداز اقتصاد کشور در آن ترسیم شده، در گرو دستیابی به اقتصادی پویا، رشد یابنده و دانش‌بنیان است. در این میان، توجه به مولفه‌های پیش‌برنده آن بسیار حائزاهمیت است. یکی از مولفه‌های آن در شرایط کنونی، توسعه صادرات غیرنفتی کشور است. بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در یک دهه اخیر حاکی از ضرورت توجه بیشتر به توسعه صادرات غیرنفتی و اثرگذاری آن بر رشد اقتصادی کشور است که از مولفه‌های کلیدی در تحرک‌بخشی به تولید (جهش تولید) به‌شمار می‌رود.
 • گره‌های کور صنعت آلومینیوم

  اسدالله ملتجی عضو هیات‌مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران و مسوول ارشد شرکت آلومینیوم خاتم اراک
  منحنی صنعت آلومینیوم در بیش از چهار دهه اخیر در ایران، اگرچه مسیر صعودی را طی کرده است، اما هنوز با جایگاه واقعی خود فاصله قابل‌توجهی دارد. مرور حرکت آن شاید بتواند به سیاستگذاران کمک کند؛ چطور گره‌‌‌‌‌‌‌های کور این صنعت را با دست باز کنند به‌جای آنکه بر گره‌‌‌‌‌‌‌های آن بیفزایند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر