شماره روزنامه ۵۹۹۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۹۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۵۹۷۷

 • رکورد‌شکنی سریالی طلای جهانی

  دنياي اقتصاد: آنالیز داده‌های شاخص مدیران خرید (PMI) در ماه مارس این سیگنال را به سیاستگذاران می‌دهد که رشد تولید در ایالات‌متحده روحیه پاول را برای حفظ بهره در سطوح سابق (۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد) جهت دستیابی به تورم هدف تقویت خواهد کرد.
 • همه علیه بی‌بی

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که جنگ بین اسرائیل و حماس به ششمین ماه خود نزدیک می‌شود، بنیامین نتانیاهو با فشار فزاینده‌ای در جبهه‌های مختلف، در داخل و خارج مواجه است. «آدام راسگون» در گزارش یک‌آوریل در نیویورک‌تایمز نوشت، او با مقاومت معترضان، بستگان گروگان‌ها، جامعه بین‌الملل و عناصر ائتلاف حکومتی او مواجه شده و در عین حال، انتقادات از او به دلیل دنبال کردن جنگ علیه حماس افزایش یافته است. «داهلیا شیندلین»، استاد علوم سیاسی مستقر در تل‌آویو گفت: «نتانیاهو با یک فشار بزرگ روبه‌رو است؛ اما او با حداکثر مخالفت ممکن و حداقل تصمیم‌گیری ممکن پاسخ می‌دهد.» اگرچه بسیاری از اسرائیلی‌ها در طول جنگ از اعتراض علیه دولت خودداری کردند، اما هزاران اسرائیلی روز یکشنبه در خیابان‌های کنار کنست، پارلمان اسرائیل، جمع شدند تا در یکی از مهم‌ترین اعتراضات علیه نتانیاهو از زمان آغاز جنگ اکتبر، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شوند.
 • مایکروسافت در رویای کسب عنوان غول هوش مصنوعی

  مایکروسافت که سال‌ها عنوان غول نرم‌افزاری جهان را یدک می‌کشید، حالا خیز بلندی برای تبدیل شدن به غول هوش مصنوعی برداشته و در آخرین اقدامش از همکاری با شریک قدیمی خود، یعنی انویدیا خبر داده است. در میان انبوه اخبار و اتفاقات‌؛ از سرمایه‌گذاری بیش از دو میلیارد دلاری آمازون در استارت‌آپ هوش مصنوعی آنتروپیک گرفته تا ارائه نسخه به‌روز شده مدل زبانی متن‌باز شرکت xAI متعلق به ایلان ماسک و رونمایی از سیستم هوش مصنوعی ابرانسانی گوگل، همچنان خبر همکاری دو بازیگر مهم حوزه هوش مصنوعی در راستای پیشرفت‌های بیشتر در این صنعت همه آنها را تحت شعاع قرار داده است.
 • تجارت در شرق اتحادیه

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی لهستان یک سازمان غیرانتفاعی و مستقل است که به تشویق و پشتیبانی از تجارت و صنعت در لهستان می‌پردازد. این اتاق بازرگانی وظایف متعددی از جمله حمایت از منافع کسب‌وکارها، ارائه خدمات پشتیبانی تجاری، تسهیل تجارت داخلی و خارجی و ایجاد فرصت‌های همکاری تجاری بین کسب‌وکارها را بر عهده دارد. اتاق بازرگانی لهستان سازمانی برای واردکنندگان، صادرکنندگان و همکاری‌های تجاری است که با مشارکت فعال‏‏‏‌ترین شرکت‌ها در این کشور تاسیس شده‌است. این اتاق با ارائه اطلاعات جامع و خدمات آموزشی و مشاوره‏‏‏‌ای، از توسعه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط حمایت می‌کند. اقتصاد لهستان یکی از قوی‏‏‏‌ترین و پیشرفته‏‏‏‌ترین اقتصادهای اروپا است. لهستان به‌عنوان یک کشور صنعتی با موقعیت جغرافیایی ممتاز و دسترسی مناسب به بازارهای بین‌المللی، یک مرکز تجارت و سرمایه‌گذاری مهم در اروپا است.
 • هنر پذیرش ناکامی در کسب‌و‌کار

  مترجم: مهدی نیکوئی
  شکست واقعیتی قطعی در کسب‌و‌کار است و حتی بیش از موفقیت رواج دارد. با این حال، هیچ‏‏‌کس تمایل ندارد درباره آن سخن بگوید یا حتی فکر کند. اکثر کسب‌وکارها و شرکت‌ها برای موفقیت ساخته می‏‏‌شوند ولی در این مقاله استدلال می‏‏‌کنیم که آماده شدن برای شکست می‌تواند منافع بیشتری داشته باشد.
 • بازار سرمایه‌گذاری یا باتلاق سرمایه‌گذاران؟

  دنیای اقتصاد -رضا دهقان: مطالعه و بررسی قراردادهای مشارکت منعقدشده در حوزه‏‏‏‌ احداث آزادراه‏‏‏‌ها براساس قانون احداث پروژه‌های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی کشور (مصوب سال‌۱۳۶۶) بیانگر چند عارضه و آسیب جدی از جمله تعمیم قانون بر‌‌گزاری مناقصات به قراردادهای مشارکت عمومی- خصوصی، اعمال تعرفه‌های دستوری و تکلیفی و عدم‌جبران آن توسط دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، نرخ سود سرمایه‌گذاری نامتناسب با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری، تحمیل مالیات بر سرمایه‌گذاران و دشواری تامین مالی با استفاده از منابع بانکی و بازار سرمایه است که به مهم‌ترین عوامل بازدارنده‏‏‏‌ جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه تبدیل شده‌اند.
 • پایان تلخ بازیگر خنده‌رو

  دنیای اقتصاد: بیمار بود، روند درمان طولانی شده بود و بیماری مزمنش هر بار شدت بیشتری پیدا می‌کرد اما هیچ کس تصور نمی‌کرد که این بیماری، ‌چهره جوان و همیشه خندان سینما و تلویزیون را چنین در جوانی‌ به کام مرگ بکشاند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر