آرشیو روزنامه شماره ۵۱۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۵۱۲۴

 • نبض بورس در دست حقوقی‌ها

  دنیای‌اقتصاد- مسعود کریمی: برآیند معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته حکایت از تداوم روند نزولی اغلب نماگر‌های بورسی داشت به‌طوری که شاخص کل افت ۳/ ۲ درصدی را ثبت کرد و میزان کاهش نماگر هم‌وزن به ۷/ ۰ درصد محدود شد. این تفاوت بازده میان دو نماگر اما نه به دلیل عملکرد مناسب‌تر سهام کوچک بازار بلکه به دلیل کاهش نقدشوندگی بازار و ناتوانی سهام با ارزش بازار پایین‌تر در پرکردن حجم مبنا بود. بررسی آماری روند دادوستد‌ها در فضای معاملاتی بورس و فرابورس نشان می‌دهد که هم شاخص‌کل و شاخص هم‌وزن برای دومین هفته متوالی ریزش پیدا کردند. ضمن آنکه حقیقی‌ها برای دهمین هفته متوالی راه خروج از بازار را در پیش گرفتند و این بار با خالص فروش ۲ هزار و ۶۲۲ میلیارد تومان در مجموع هفته، خروج نقدینگی خرد در ۱۰ هفته اخیر را به ۲۴ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان رساندند که ۴۰ درصد از کل آورده سهامداران حقیقی در سال ۹۹ بود.
 • اثر مالیات بر جذب سرمایه خارجی

  دنیای اقتصاد: آیا افزایش نرخ مالیات بر درآمد شرکت‌ها، جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را کاهش می‌دهد؟ براساس مطالعاتی که ازسوی OECD درباره با اثر نرخ مالیات بر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی صورت گرفته، برآورد شده که به ازای یک واحد درصد کاهش در نرخ مالیات، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ۳/ ۷ درصد افزایش می‌یابد. با این وجود طیف وسیعی از مطالعات دیگری در این زمینه انجام شده که اکثریت آنها تخمین زده‌اند که این کاهش بین صفر تا ۵ درصد است.
 • شرط بازگشت به آرامش

  دنیای‌اقتصاد: پس از رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم ، رای‌دهندگان و دولت‌ها در کشورهای ثروتمند ارتباط میان دولت و شهروندان را از نو طرح کردند. اکنون نیز اپیدمی سبب شده هزینه‌های اجتماعی چندپاره شوند. بیش از دو‌سوم آمریکایی‌ها از لایحه محرک اقتصادی ۹/ ۱ میلیارد دلاری جو بایدن حمایت کرده‌‌اند، لایحه‌ای که نزد سنا است و شامل چک‌های ۱۴۰۰ دلاری برای بیشتر افراد بزرگسال آمریکایی است. بریتانیا نیز در بودجه سوم مارس طرحی برای پرداخت دستمزد کارگران تا ماه سپتامبر ارائه کرد، طرحی که می‌تواند به افزایش بدهی عمومی به بیشترین میزان خود از سال ۱۹۴۵ منتج شود. چنین حرکات جسورانه‌ای خطرآفرین هستند: دولت‌ها می‌توانند دارایی عمومی را به نقطه شکست برسانند، مشوق‌ها را از شکل طبیعی خود خارج کنند و جوامعی مقاوم در برابر تغییر ایجاد کنند. با این وجود همچنان برای ساختن سیاست‌های رفاهی اجتماعی جدید، فرصت وجود دارد، سیاست‌هایی که قابل اجرا هستند و به کارگران کمک می‌کنند در اقتصادی که با اختلال فناوری در بازار کار روبه‌روست، رشد کنند.
 • صادرات ۱۵ هزار تن روغن موتور به خارج

  دنیای اقتصاد:: در سال‌جاری بیش از ۱۵ هزار تن صادرات محصولات روغن نهایی به کشورهای خارجی داشتیم که این مقدار در سال‌های آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.
 • تغییر لاین خودرو با آزادسازی قسطی

  دنیای‌اقتصاد: آزاد‌سازی قیمت محصولات کم‌تیراژ در شرایطی سال آینده کلید خواهد خورد که منتقدان با تاکید بر قیمت‌گذاری تمامی خودروهای تولیدی در حاشیه بازار، معتقدند که آزادسازی قسطی نفعی برای تولید‌کننده و مصرف‌کننده نخواهد داشت. هر چند در بسته وزارت صمت، تنها تعیین قیمت محصولات کم‌تیراژ به خودروساز واگذار شده با این حال اجرای آن بنا به ملاحظات سیاست‌گذار خودرو از یکسو و فریاد مخالفان از سوی دیگر هر بار به تعویق افتاده است.
 • روایت چهار چهره سرشناس از آثار تاثیرگذار

  دنیای‌اقتصاد: چهار چهره برجسته حوزه تکنولوژی و کسب‌وکار، مطالعه چه کتاب‌هایی را پیشنهاد می‌کنند؟ اخیرا سایت آنتروپونو گزارشی منتشر کرده از کتاب‌هایی که چهره‌های سرشناس تکنولوژی و سرمایه روی آنها تاکید دارند و معتقدند می‌توانند بر زندگی آدم‌ها تاثیر بگذارند. اهمیت این گزارش به این خاطر است که کتاب‌ها توسط چهره‌هایی مطرح شده‌اند که در حوزه‌های کاری خود شاخص هستند و بر زندگی در جهان امروز تاثیر قابل‌توجهی داشته‌اند. کتاب‌ها می‌توانند ما را از آزمون و خطاها و اشتباهات بسیاری در امان نگه دارند.
 • اینترنت خانگی ۵G این هفته عرضه می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: وزیر ارتباطات در تازه‌ترین گفت‌وگوی مستقیم خود با مردم از طریق کانال تلگرامی‌اش از عرضه اینترنت خانگی ۵G در هفته جاری و رفع انحصار زیرساخت در بخش واردات پهنای باند به ایران خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر