آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۹۲۰

 • دارا یکمی‌ها ۱۲۸ درصد سود به خانه بردند

  دنیای اقتصاد- امیر عباس کلهر: دارایکم در نخستین روز گشایش در تالار بورس، برمبنای آخرین قیمت‌ معامله ۱۲۸درصد سود برای سرمایه‌گذاران ساخت. ابتدا گفتند یکم تیرماه، بعد شد چهارم تیرماه و داستان همین‌طور ادامه داشت تا دیروز؛ بالاخره خیلی‌ از سهامداران گفتند نماد دارایکم وارد پورتفوی (سبد) آنها شده و می‌توانند آن را معامله کنند. روز گذشته این صندوق برای معامله در بازار سرمایه کشف قیمت شد و با توجه به ارزش دارایی‌های آن، بازده ۱۳۴ درصدی را ثبت کرد. به عبارت دیگر قیمت برگه‌های دومیلیونی به بالای چهار میلیون و پانصد هزار تومان رسید. بااین‌حال همچنان هستند افرادی که می‌گویند باوجود خریداری این نماد به پرتفوی آنها چیزی اضافه نشده است.
 • جای خالی روبات‌ها در بورس

  این روزها بازار سهام برای همه جذاب شده و به آن به‌عنوان پرسودترین روش سرمایه‌گذاری نگاه می‌شود. همین نگاه نیز باعث حضور طیف‌های مختلف به این بازار شده است؛ حتی کسانی که اطلاعات چندانی درباره بازار سهام ندارند و تنها جذابیت «سود» آنان را وارد این میدان کرده است. در این میان به دلیل ناآشنایی جمع قابل‌توجهی از افراد فعال در بورس و وجود رفتار هیجانی که در نهایت به ضرر آنان منجر می‌شود، برخی استفاده از روبات‌های تحلیلگر یا معامله‌گر را پیشنهاد می‌دهند. اما این پرسش مطرح است؛ روبات‌های تحلیلگر یا معامله‌گر چقدر قابل‌اعتمادند؟ جایگاه ایران در این حوزه چگونه است؟ آیا این روبات‌ها برای عموم قابل‌استفاده اند؟
 • آغاز پویش همگانی «من ماسک می‌زنم»

  دنیای‌اقتصاد: معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک توسط همه مردم، از آغاز پویش همگانی با هشتگ (#من _ ماسک _ می‌زنم) در کشور خبر داد. ایرج‌حریرچی روز گذشته دریک نشست خبری با بیان اینکه رعایت فاصله فیزیکی در حد ۸۵ درصد، استفاده از ماسک به میزان ۸۰ درصد و پوشش محافظ چشم به میزان ۷۸ درصد میزان انتقال ویروس را کاهش می‌دهد، از مردم خواست با هر دیدگاه و نظری، دراین زمینه همراهی و همکاری کنند. به گفته حریرچی استفاده از ماسک به‌صورت معمولی ۸۵ درصد احتمال انتقال ویروس را کم می‌کند. درهمین حال قرار است امروز درباره اجباری شدن ماسک در ستاد مقابله با کرونا تصمیم‌گیری شود.
 • تصویر بارش‌ها تا آخرین ماه بهار

  دنیای اقتصاد: تصویر بارش‌ها در آخرین ماه بهار امسال از افت ۸ درصدی بارندگی‌ها نسبت به مدت زمان مشابه سال آبی گذشته حکایت دارد. البته مقایسه میانگین ۲۷۲ روزه سال آبی جاری (از اول مهرماه تا ۳۱ خرداد) با میانگین ۱۱ ساله و ۵۱ ساله بارندگی‌ها بیانگر رشد ۳۸ و ۲۹ درصدی است. متولیان وزارت نیرو دلیل اختلاف بارندگی‌ها در میانگین کوتاه‌مدت و بلندمدت را رویش دوباره تغییرات اقلیم و خشکسالی‌ها می‌دانند. جغرافیای بارندگی در استان‌ها هم نشان می‌دهد «هرمزگان» با ثبت ۹/ ۳۷۷ میلی‌متر بارش رکورددار بیشترین بارش و استان «ایلام» در همین بازه زمانی کمترین بارندگی‌ را به ثبت رسانده است.
 • پادزهر کرونا برای اجاره نشین‌ها

  دنیای اقتصاد: روش ۱۱ کشور موفق دنیا در حوزه اجاره‌داری برای تنظیم بازار اجاره در شرایط غیرعادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در دنیا تشریح شد.
 • سرویس‌ها؛ منبع درآمد جدید اپل

  دنیای‌اقتصاد: شیوع ویروس کرونا اپل را هم مانند بسیاری از شرکت‌های دیگر مجبور کرد تا رویداد سالانه‌اش را به‌صورت مجازی برگزار کند. در این رویداد که هفته گذشته و روز بیست و دوم ژوئن برگزار شد، دیگر خبری از تشویق‌های شرکت‌کنندگان برای سخنران‌ها نبود و در عوض تماشاچیان یک ویدئوی از پیش ضبط شده از سخنرانی تیم کوک مدیر اپل را دیدند که از نسخه جدید سیستم‌عامل آی‌فون، تراشه‌های جدید لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی اپل و البته برنامه‌های این شرکت برای باز شدن قفل در بعضی خودروهای بی‌ام‌و به‌وسیله آی‌فون خبر داد.
 • کارنامه یک سامانه بی‌سامان

  دنیای‌اقتصاد: پس از ماه‌ها تعطیلی سینماها به‌دلیل کرونا، از هفته گذشته سالن‌های نمایش با در نظر گرفتن تدابیر بهداشتی بازگشایی شد. هرچند در روزهای نخست، آمار فروش بلیت بسیاری از آثار در هر سانس به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسید از روز چهارشنبه با ورود دو فیلم «شنای پروانه» ساخته محمد کارت و «خوب، بد، جلف ۲» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی رونقی نسبی به بازار کساد فیلم‌ها داده شد. طبق آمار در ۶ روز نخست گشایش سینماها ۴۳ هزار و ۹۶۱ نفر مخاطب فیلم‌های روی پرده بوده‌اند که از این تعداد، حدود ۶۰ درصد آمار فروش بلیت‌ها، به «شنای پروانه، ۲۵ درصد به «خوب، بد، جلف ۲» و ۱۵ درصد به فیلم‌های دیگر اختصاص یافت، که از این میان سهم مخاطبان پنج‌شنبه و جمعه حدود ۳۰ هزار نفر برآورد شده است. افزایش شمار مخاطبان به‌ویژه در روزهای اخیر این نوید را به سینماداران و تهیه‌کنندگان داده که احتمالا در روزهای آینده روند روبه‌رشد استقبال از فیلم‌ها ادامه یابد و کم‌کم به وضعیت عادی بازگردد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر