آرشیو روزنامه شماره ۴۸۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۸۰۰

 • چشم‌انداز اقتصاد جهان ۲۰۲۰

  دنیای اقتصاد- شادی آذری: اواخر روز چهارشنبه، بانک جهانی پیش‌بینی‌ خود از وضعیت اقتصاد ایران و جهان را منتشر کرد. بر این اساس، رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۰ به ۵/ ۲ درصد افزایش خواهد یافت که نسبت به پیش‌بینی قبلی بانک که در خردادماه گذشته منتشر شده بود، ۲/ ۰ درصد کم‌تر شده است اما این رشد برای سال ۲۰۱۹، معادل ۴/ ۲ درصد برآورد شده است. بانک علت این رشد را احیای نسبی سرمایه‌گذاری و تجارت نسبت به سطح ضعیف سال گذشته میلادی دانسته است. بانک جهانی با وجود این هشدار داده است که ریسک‌های کاهنده همچنان وجود خواهند داشت.
 • ناگفته‌های عملیات موشکی سپاه

  دنیای‌اقتصاد: در پی انجام عملیات موفقیت‌آمیز موشکی «شهید سلیمانی» علیه پایگاه متجاوزان آمریکایی عین‌الاسد، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه به تشریح ابعاد و جزئیات این عملیات مهم پرداخت و با تاکید براینکه وجود حاج قاسم تحول و شهادتش انقلابی بزرگ در منطقه ایجاد کرد، گفت: «می‌توانستیم آسایشگاه و محل استقرار نیروها را هدف قرار دهیم، اما به دنبال کشتن افراد نبودیم.» وی تاکید کرد که بعد از جنگ جهانی دوم سابقه نداشته که تیری علیه آمریکا شلیک شود و کشوری مسوولیت آن را بپذیرد.
 • برگزیت قانون شد

  دنیای اقتصاد: پس از افزون بر یک سال دراماتیک نمایندگان مجلس عوام انگلیس بالاخره به توافق‌نامه دولت این کشور با اتحادیه اروپا رأی مثبت داده و بدون جاروجنجال‌های پیشین راه را برای تحقق برگزیت در پایان همین ماه جاری میلادی باز کردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، رای در مجلس عوام هر چند آخرین مرحله از داستان برگزیت نیست و باید مجلس لردها نیز به آن رای بدهد، اما بنا به گفته کارشناسان بعید است که مجلس لردها با آن مخالفت کند.
 • ۹پیشنهاد مالیاتی به دولت

  دنیای اقتصاد: قواعد مالیات‌ستانی باید تابع چه مولفه‌هایی باشد؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد قواعد مالیات‌ستانی در کشور باید از چهار ویژگی «خنثی بودن»، «سادگی»، «عدالت» و «پوشایی و پایداری» برخوردار باشد. با توجه به شرایط فعلی نظام مالیات‌ستانی در ایران این موضوع روشن است که اجرای قوانین و مقررات مالیاتی با برخی کج‌کارکردی‌ها و چالش‌ها روبه‌روست. در مانیفست اقتصادی اتاق ایران که با نگاه به یک چشم‌انداز میان‌مدت و شرایط نرمال سیاسی و بین‌المللی تدوین شده و شرایط ویژه و پرتلاطم بعد از خروج آمریکا از برجام، موقتی و گذرا فرض شده است، ۹ قاعده و پیشنهاد برای حرکت به سمت نظام مالیات‌ستانی بهینه پیشنهاد شده است.
 • تغییر ویترین نیمه‌تمام‌های صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه نیمه‌تمام‌های صنعتی در میانه پاییز بیانگر آن است که افزایش صدور جوازهای جدید صنعتی موجب شده تا شاهد افزایش طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی در کشور باشیم. مطابق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان آبان ماه امسال۵۳هزار و ۶۲۴فقره طرح نیمه‌تمام در کشور ثبت شده، این در حالی است که تا پایان مهر ماه ۴۷هزار و ۵۵۴فقره طرح نیمه‌تمام ثبت شده بود. افزایش تعداد طرح‌های نیمه‌تمام صنعتی به واسطه صدور جوازهای جدید در حالی است که کندی در روند تکمیل طرح‌‌های نیمه‌تمام موجب شده بود تا متولیان این بخش حذف طرح‌‌های بدون پیشرفت را در دستور کار قرار دهند تا به این طریق شاهد کاهش تعداد نیمه‌تمام‌‌های صنعتی بدون پیشرفت باشیم؛ تنها در مهر ماه با صدور ۶ هزار و ۸۷۱ فقره جواز جدید شاهد آن بوده‌ایم که تعداد طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد تا پایان آبان ماه امسال به ۳۶هزار و ۱۳۸ فقره برسد.
 • صلح جهان موسیقی با صنعت تکنولوژی

  دنیای‌اقتصاد: بزرگ‌ترین اتفاقی که طی یک دهه گذشته در صنعت موسیقی روی داد این بود که بالاخره با دنیای تکنولوژی صلح کرد. صنعت تجاری موسیقی، بالاخره در سال ۲۰۲۰ بعد از یک دهه کشمکش، با اینترنت آشتی کرد. در دنیای تجارت موسیقی، صنعت پخش یا استریم آنلاین به تازگی رونق گرفته و توانسته همتایان فیزیکی یا دیجیتالی خود را کنار بزند. اگر بخواهیم فردی را در این حوزه معرفی کنیم که اطلاعات کامل دوجانبه در زمینه هنر و تکنولوژی داشته باشد، بی‌شک آن شخص جیمی آیوین خواهد بود. جیمی آیوین (Jimmy Iovine) تهیه‌کننده و مدیر فعال صنعت ضبط و پخش موسیقی بود که توانست در حرفه خود تغییر بزرگی ایجاد کند. وی به همراه شریکش، دکتر دِره (Dr. Dre) در سال ۲۰۱۴ شرکت معتبرخود BEATS (شرکت الکترونیک بیتز) را به اپل به مبلغ ۳ میلیارد دلار فروخت و همچنین به شکل‌گیری سرویس اپل موزیک کمک کرد. اپل موزیک، سرویس اختصاصی اپل در حوزه بازار استریمینگ و پخش آنلاین است و امروز بیش از ۶۰ میلیون مشترک دارد.
 • «ایرانیزاسیون» فوتبال بدهکار!

  دنیای‌اقتصاد: صندلی‌بازی در فوتبال ایران آغاز شده است. فصل، فصل گمانه‌زنی‌هاست. فوتبال ایران به این جمع‌بندی رسیده که دیگر تاب تحمل بدهی‌های دلاری سنگین ومعوقات مربیان خارجی‌اش را ندارد. پرونده سنگین ویلموتس در تیم ملی، استراماچونی در استقلال و برانکو در پرسپولیس نشان می‌دهد باید آخرین سیم‌های ارتباط با فوتبال بین‌المللی راهم چید و دست در جیب برد و به داشته‌ها اکتفا کرد. اما چقدر از این بن بست تاریخی که فوتبال ایران در آن ایستاده را می‌توان به گردن مشکلات موجود انداخت و چه مقدار از آن به گردن مدیران فوتبال است که ناتوان از برنامه‌ریزی و عقد قراردادی حرفه‌ای نمی‌توانند به چارچوب‌های درج شده در قرارداد پایبند باشند؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر