آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۶۲۵

 • روایت زنگنه از فشارهای تاریخی بر نفت ایران

  دنیای اقتصاد: حدود ۷ ماه از شروع تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران می‌گذرد که آمریکا در ۶ماه از آن به برخی کشورها برای خرید نفت از ایران معافیت داده بود و در یک ماه اخیر اما همه معافیت‌ها را لغو کرده است. این یعنی در حال حاضر هیچ کشوری حاضر نیست به‌طور شفاف به خرید نفت ایران بپردازد. از اینجاست که بیژن زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزاری «خانه ملت» تحریم‌های دوره کنونی را سخت‌ترین دوران برای صنعت نفت ایران می‌داند. وزیر نفت بر این باور است که فشارهای کنونی بر صنعت نفت هم از دوره قبلی تحریم‌ها و هم از دوران جنگ بیشتر است. به گفته او در حال حاضر نفت ایران از مجاری غیرمتعارف به فروش می‌رسد. با این حال زنگنه تاکید می‎کند که تمام تصمیمات با مصوبه و بر اساس قانون انجام می‎شود و او اجازه ورود بابک زنجانی‌های دیگر را نمی‌دهد.
 • ترخیص کج‌دار و مریز خودروهای وارداتی

  دنیای اقتصاد: یک ماه از زمان تمدید مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای مانده در گمرک می‌گذرد و آن‌طور که شنیده‌ها حکایت دارد، روند ترخیص این خودروها کج‌دار و مریز ادامه دارد. پیش‌تر هیات‌دولت در اردیبهشت ماه و بعد از اتمام فرصت چهار ماهه وارد‌کنندگان برای ترخیص خودروهای رسوب کرده در گمرک با توجه به چالش‌هایی که در روند ترخیص خودروهای مانده در گمرک وجود داشت، این فرصت را برای دو ماه دیگر یعنی تا اواسط تیرماه سالجاری تمدید کرد تا وارد‌کنندگان این امکان را بیابند با ترخیص خودروهای مانده در گمرک، به تعهدات خود به مشتریان عمل کنند.
 • غرش قیمت جهانی اونس با چاشنی نرخ بهره

  اونس طلا در طول هفته گذشته جایگاه خود را به‌عنوان پناهگاه امن سرمایه‌گذاری مستحکم کرد. اونس نزدیک به ۳ درصد ظرف هفته‌ای که گذشت، رشد کرد و در انتهای هفته روی عدد ۱۳۴۰ دلار به کار خود پایان داد. ثبت این عدد به معنای رشد ۷/ ۲ درصدی طلای جهانی طی هفته گذشته بود. به باور برخی بازیگران بازارهای جهانی، وضعیت اونس طلا پس از اینکه از مرز ۱۳۰۰ دلار عبور کرد، به‌طور کلی با تغییرات زیادی مواجه شد. یکی از این تغییرات افزایش ورود خریدهای فنی به بازار بود که موجب شد سرعت رشد اونس طلا بیشتر شود.
 • اتاق تهران : کالاهای وارداتی مجددا صادر می شوند

  دنیای اقتصاد: آیا صادرات مجدد کالاهای وارداتی در سال ۹۷ و صادرات کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰ تومانی حقیقت دارد؟ معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران به بررسی این مساله پرداخته است. گزارش تدوین شده از سوی این معاونت نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ معادل ۵۳۶۳ کد تعرفه ۸ رقمی کالایی به ارزش ۶/ ۴۲میلیارد دلار وارد شده است که از این تعداد، ۳۴۳۴ ردیف تعرفه مشابه، در سال مذکور صادرات نیز داشته‌اند. نکته قابل توجه این است که در این سال مجموع ارزش صادرات اقلام مشابه وارداتی کشور، ۲۸ میلیارد دلار بوده است. به عبارتی حدود ۶۳ درصد ارزش صادرات کالایی کشور مربوط به اقلامی می‌شود که با همان کد تعرفه و در همان سال واردات هم داشته‌اند. اما این فرضیه مبنی بر صادرات مجدد تمامی کالاهای اساسی در سال ۱۳۹۷ در بررسی‌ها قابل اثبات نیست. البته این نتیجه‌گیری با تکیه بر آمار رسمی کشور بوده و ممکن است بخشی از صادرات کشور مربوط به قاچاق معکوس باشد که در آمارهای رسمی درج نمی‌شود.
 • رسمیت بنگاه‌داری دولتی درمهمانسراها؟

  آزاده باقری
  دنیای اقتصاد: چندی پیش استاندار مازندران اعلام کرد که قرار است ویلاهای دولتی حاشیه ساحل مازندران در اختیار مردم قرار گیرد. اما به گفته وی هنوز راهکاری که باید براساس آن ویلاهای دولتی حاشیه دریای مازندران در اختیار عموم مردم قرار گیرد، نهایی و ابلاغ نشده و به‌زودی این اتفاق خواهد افتاد؛ موضوعی که در میان فعالان گردشگری این نگرانی را به‌وجود آورده که بنگاه‌داری دستگاه‌های دولتی از طریق اقامتگاه‌هایی که در اختیار دارند، شکل علنی‌تری به خود گیرد.
 • تمام پیشگویی‌های اسطوره تکنولوژی

  ندا لهردی
  دنیای اقتصاد: استیو جابز را به جرات می‌توان محبوب‌ترین چهره صنعت تکنولوژی به حساب آورد؛ کسی که می‌توانست نیاز و سلیقه مردم را پیش از خودشان پیش‌بینی کرده و به این ترتیب محصولات پرطرفدار و انقلابی را تولید و عرضه کند. او در طول عمرش پیشگویی‌های مختلفی درباره آینده دنیای تکنولوژی انجام داده بود؛ از فراگیر شدن اینترنت تا کاربردهای ماوس کامپیوتر. درست به همین دلیل است که جمله معروفی از او در این مورد هنوز هم در میان افراد مختلف نقل‌قول می‌شود: «بهترین راه برای پیش‌بینی آینده، ابداع آن است.»مجله بیزینس اینسایدر به تازگی به بررسی پیش‌بینی‌های درست استیو جابز از آینده صنعت تکنولوژی پرداخته است که در اینجا آنها را مرور می‌کنیم:
 • چگونه می‌توان خوش‌بینی مدیران را بالا برد؟

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: PwC: شرکت مشاوره مدیریت و خدمات مالی پی‌دبلیوسی (PwC) در نظرسنجی جهانی سالانه خود از مدیران ارشد و مدیران عامل شرکت‌ها خواست تا میزان خوش‌بینی خود را نسبت به آینده شرکت‌هایشان بیان کنند. مشخص شد که هر چقدر این مدیران نسبت به آینده شرکت خود خوش‌بین‌تر بودند، موفقیت مالی بیشتری به دست آوردند. اما چگونه می‌توانیم میزان اعتماد به‌نفس و خوش‌بینی مدیران را بالا ببریم؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر