آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • موضع رسمی درباره مذاکره با آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در مورد برخی از گمانه‌زنی‌ها در ارتباط با احتمال دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک با اشاره به سیاست‌های آمریکا علیه ایران از جمله بازگرداندن تحریم‌های ثانویه گفت با این سیاست‌های آمریکا و ترامپ علیه ایران ظاهرا همه این‌گونه راه‌ها مسدود به نظر می‌رسد. در یک هفته اخیر ترامپ و برخی مقامات بلندپایه دولت او از جمله پمپئو و بولتون ایده مذاکره بدون پیش‌شرط با ایران را مطرح کرده‌اند که با واکنش‌های گسترده بین‌المللی مواجه شده است.
 • پشت‌پرده پیشنهاد مذاکره ترامپ

  دنیای اقتصاد: خبر خوش برای تل‌آویو، ریاض و ابوظبی اینکه دونالد ترامپ هیچ‌گونه قصدی برای مذاکره «بی‌قید و شرط» با حسن روحانی، همتای ایرانی خود ندارد. اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار با روحانی بخشی از برنامه‌ای است که از حدود یک‌سال پیش ازسوی جان بولتون و پیش از بازگشت به کاخ سفید در قامت مشاور امنیت ملی طرح‌ریزی شده است.
 • زورآزمایی هزینه و درآمد خانوار

  دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که شکاف هزینه و درآمد خانوار در سال گذشته ثابت مانده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، متوسط درآمد یک خانوار شهری دقیقا برابر با متوسط هزینه سالانه، معادل ۷/ ۱۵ درصد در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد کرده است. این رشد برابر باعث شده تا درآمدها همچنان ۱۱ درصد از هزینه‌ها بیشتر باشد. همچنین برای خانوارهای شهری کشور، تهیه مسکن بیشترین حجم را از سبد هزینه‌ای به خود اختصاص داده است، در حالی که برای خانوارهای روستایی خرید مواد خوراکی و دخانی این نقش را بازی کرده است.
 • رد پای موساد در ترور دانشمند موشکی سوریه

  دنیای اقتصاد: عزیز اسبر یکی از مهم‌ترین دانشمندان موشکی سوریه به‌حساب می‌آمد که نقش بسیار مهمی در توسعه موشکی سوریه داشت. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی افشاگرانه اعلام کرد که در ترور دانشمند موشکی سوریه موساد نقش داشته است.
 • اعلام فهرست مشمولان دلار۴۲۰۰

  دنیای ‌اقتصاد: به‌دنبال ارائه بسته جدید ارزی، لیست کالاهای مشمول دریافت ارز دولتی که شامل کالاهای اساسی و ضروری است در ۲۵ ردیف در بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهوری اعلام شده است. طبق سیاست جدید ارزی که از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، تنها گروه کالایی یک یعنی کالاهای اساسی که عمدتا شامل دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی می‌شود، می‌توانند از ارز دولتی استفاده کنند و کالاهای دیگر باید از محل بازار دوم تامین ارز شوند و دیگر تقسیم‌بندی کالایی تحت عنوان گروه‌های دوم و سوم کالایی وجود ندارد.
 • ۷۷ روز نفس گیر در بازار ساختمان

  دنیای اقتصاد: با سپری شدن ۷۷ روز نفس‌گیر برای سازندگان پایتخت از بابت جهش هزینه‌ها در بازار‌های بالادست ساخت‌و‌ساز(زمین و مصالح)، تحت تاثیر شوک‌های ناشی از نوسانات لحظه‌ای نرخ ارز، هم اکنون نوعی امیدواری بابت تثبیت هزینه‌های ساخت‌و‌ساز در پی بسته جدید ارزی ایجاد شده است.
 • محدوده مجاز مبادلات صرافی‌ها

  روز گذشته بانک مرکزی، دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز را همراه با جدول فهرست مصارف ارزی خدماتی، ابلاغ کرد. اگر چه پس از انتشار این خبر، جدول این ابلاغیه از روی پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی حذف شد. این دستورالعمل شامل ۸ بند است که چارچوب فعالیت‌های ارزی را برای صرافان مشخص کرده و در یک جدول نیز ۱۴ سرفصل مصارف ارز خدماتی تشریح شده است، برخی از خبرگزاری‌ها دلیل حذف و اضافه جدول را تکمیل شدن این سرفصل‌ها عنوان کرده‌اند.

بیشتر