آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۹۰

 • ۱۰ رویداد مهم گردشگری در سال ۹۶

  نوید شکراللهی
  دنیای اقتصاد: گردشگری ایران در سال ۹۶ دستخوش تحولات گوناگونی از تغییرات مدیریتی گرفته تا فراز و نشیب تعداد گردشگران ورودی شده است. با مرور اخبار این سال می‌توان «صعود ۴ پله‌ای ایران در رقابت‌پذیری توریسم»، «ثبت جهانی شهر یزد»، «تغییر رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری»، «کاهش تعداد گردشگران ورودی به ایران و افزایش خروج گردشگران ایرانی»، آغاز به‌کار رویدادهای «تبریز ۲۰۱۸» و «همدان ۲۰۱۸»، «ثبت رکورد ۵/ ۲ میلیون گردشگر خروجی به مقصد ترکیه»، «حذف ارز مسافرتی»، «پیشنهاد افزایش عوارض خروج از کشور از سوی دولت» و «برگزاری نمایشگاه موزه لوور در تهران» را ۱۰ اتفاق مهمی که در سال ۹۶ و در این حوزه رخ داده، دانست. در این گزارش «دنیای اقتصاد» نگاهی به این سوژه‌های مهم خبری گردشگری کشور در سال ۹۶ انداخته و به بررسی آثار و حواشی آن می‌پردازد.
 • ورود طرح حمایتی به بازار کتاب

  دنیای اقتصاد: با اجرای سومین طرح عیدانه کتاب که دیروز سه‌شنبه در شهرستان‌های کشور آغاز شد و از جمعه در پایتخت اجرا می‌شود، خیال برخی از اهالی کتاب که نگران برپا نشدن آن در این دوره بودند آسوده شد. طرح عیدانه کتاب که از جمله طرح‌های حمایتی زیر نظر وزارت ارشاد است، چند سالی است با تخصیص یارانه کتاب از طریق خرید از کتابفروشی‌ها، بین مردم، ناشران و کتابفروشان جا افتاده و کم‌کم در حال تبدیل شدن به یک سنت فرهنگی است.
 • چرخش سفته‌بازان از یورو به دلار

  دنیای اقتصاد: رادار سفته‌بازان بازار جهانی ارز از کاهش گرایش به سودگیری از یورو حکایت دارد. معامله‌گرانی که موقعیت‌های سفته‌بازانه در بازار آتی اتخاذ می‌کنند تا یک ماه پیش با این پیش‌فرض که یورو نسبت به دلار تقویت خواهد شد، به فعالیت می‌پرداختند؛ اما تغییر در حجم قراردادهایی که از این پیش‌فرض تبعیت می‌کنند بیانگر تغییر موقعیت سفته‌بازان بازار آتی است.
 • ورود محصول ارزان رنو به ایران

  رنو فرانسه در حالی بنا دارد از سال آینده وارد فاز اجرایی قرارداد خود با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) شود که با توجه به اظهارات دیروز مدیرعامل سایپا، احتمال می‌رود مشارکتی جدید نیز میان این دو خودروساز شکل بگیرد. آن‌طور که جهرودی، مدیرعامل سایپا دیروز در حاشیه مراسم تحویل ۲۰۰دستگاه محصول تجاری سایپادیزل عنوان کرد، «کوئید» (محصول ارزان رنو) با قیمتی نسبتا پایین جایگزین پراید خواهد شد. وی از انجام توافق‌هایی با گروه خودروسازی رنو برای تولید خودروی کوئید به‌عنوان جانشین پراید خبر داد و در جمع خبرنگاران تاکید کرد: این خودرو در محدوده قیمتی ۳۰ میلیون تومان و حتی کمتر به مشتریان عرضه خواهد شد. جهرودی اما در واکنش به این پرسش نیز که آیا شرط سایپا برای واگذاری سایت بن‌رو به رنو، تولید کوئید در سایپا است، گفت: هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، مگر اینکه شرکت رنو، کوئید را در همکاری مستقیم با سایپا تولید کند و اصلا شرط همکاری ما با این خودروساز فرانسوی، در اختیار گرفتن پلت‌فرم کوئید است.
 • اولتیماتوم بریتانیا به روسیه

  دنیای اقتصاد: ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید سم اعصابی که در حمله به یک جاسوس سابق روسیه و دخترش استفاده شده از نوع جنگی بوده و از جمله عوامل اعصاب است که در روسیه تولید می‌شود. نخست‌وزیر بریتانیا گفت: دولتش به این نتیجه رسیده که «به احتمال زیاد» روسیه مسوول حمله به «سرگئی اسکریپال» و دخترش یولیا در روز ۴ مارس در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا است.
 • تصویر حقوق مالکیت در ایران

  دنیای اقتصاد: مطابق قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است با اقدام قانونی در جهت اصلاح قوانین، مقررات و رویه‌ها، محیط کسب‌وکار را به‌گونه‌ای امن، سالم، سهل و شفاف سازد تا در پایان سال چهارم قانون برنامه، رتبه ایران در دو شاخص رقابت‌پذیری بین‌المللی و شاخص‌های بین‌المللی حقوق مالکیت در میان کشورهای منطقه سند چشم‌انداز، به رتبه سوم ارتقا یابد و هر سال ۲۰ درصد از این هدف محقق شود.
 • راه و بیراهه ارائه تسهیلات به استارت‌آپ‌ها

  سیمین عزیزمحمدی
  چشم امید صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت اکوسیستم‌های دولتی به منابع بانکی است، به‌طوری که اعتبارات بانک‌های سراسر کشور ۵۶۰ برابر بیشتر از صندوق بود. به اعتقاد رئیس این صندوق، بهترین حالت زمانی است که تا پنج سال آینده یک‌دهم سرمایه بانک‌ها به سمت شرکت‌های دانش‌بنیان سوق یابد. در حال حاضر ۰۲/ ۰ درصد سرمایه بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود. البته به گفته بهروز سلطانی، رئیس این صندوق، در آخرین نشست خبری، نقش بانک‌ها به اختصاص این اعتبارات خلاصه نمی‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر