آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۲۵

 • شروطی برای سفر مکرون وجود ندارد

  دنیای اقتصاد: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که تاریخی برای سفر امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه تعیین نشده و صحبت از داشتن شرط و شروط برای انجام این سفر بحثی انحرافی است.
 • لزوم اقدام در فضای مجازی با هویت مشخص

  دنیای اقتصاد: دادستان تهران از اتمام تحقیقات در پرونده املاک نجومی خبر داد. عباس جعفری دولت‌آبادی روز گذشته با اعلام این خبر گفت: هفته گذشته در این پرونده از ۱۹۶ نفر تحقیق شده و تمام تحقیقات توسط بازپرس رسیدگی‌کننده صورت گرفته و امر تحقیق به ضابطان ارجاع نشده است.
 • قطب‌نمای سیاست پولی جهان

  دنیای اقتصاد: بانک‌های مرکزی اثرگذار دنیا در سال ۲۰۱۷ میلادی، سیگنال‌های متفاوت انقباضی ارسال کرده‌اند. در صدر این بانک‌ها، فدرال رزرو ناقوس پایان دوران انبساطی پسابحران را به صدا درآورده است. بانک مرکزی آمریکا همزمان با افزایش تدریجی نرخ بهره، در حال تعدیل ترازنامه اوراق فدرال است. به‌نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی با پیش‌قراولی فدرال رزرو، نسبت به شروع روند انقباضی تمایل یافته‌اند. بانک انگلستان پس از یک دهه، نرخ بهره را افزایشی کرد و بانک مرکزی اروپا نیز به‌دنبال تعدیل ترازنامه اوراق است. با این حال، بی‌تورمی در فضای اقتصادی ژاپن، چرخش از انبساط به انقباض را کمی دور ار ذهن نشان می‌دهد؛ اما هیروهیکو کورودا، رئیس بانک ژاپن، پایان دوران طولانی انبساطی در سال آتی را وعده داده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش پیش‌زمینه و شرایط فعلی سیاست پولی بانک‌های مرکزی مهم دنیا را تشریح کرده و نگرانی‌های حاکم بر فضای بانکداری این کشورها را بررسی کرده است.
 • بهای خوراکی‌ها در پاییز

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش‌های بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین افزایش تورم فصل پاییز در اقلامی مانند هندوانه و تخم‌مرغ با تورم فصلی، به ترتیب ۲۵۰ درصد و ۲/ ۴۴ درصد بوده است. در مقابل بیشترین کاهش در اقلام خوراکی به نارنگی با افت ۷/ ۴۰ درصد بوده است.
 • اضطرار بازنگری در سبد صادراتی

  دنیای اقتصاد: شرایط کنونی اقتصاد ایران به لحاظ تغییرات هرم جمعیتی و شکاف فناوری، از اضطراری خبر می دهد که منشا آن توسعه صادرات صنعتی با عمق و چگالی کم است. صادراتی که اگرچه به نام صادرات صنعتی شناخته می‌شود، اما در واقع آنچه در سبد صادراتی خودنمایی می‌کند، بیشتر مواد خام یا به عبارتی نفت محور و معدنی محور است.
 • سال انقباض سرمایه در اکتشاف نفت

  دنیای اقتصاد: آخرین روزهای سال ۲۰۱۷ در حالی سپری می‌شوند که با وجود رشد ۱۵ درصدی قیمت‌ نفت خام برنت و رشد ۸ درصدی قیمت نفت خام آمریکا از ابتدای امسال، صنعت نفت به لحاظ رشد سرمایه‌گذاری در بالادست، بهره‌ای از بهبود اوضاع نبرده است. بر اساس گزارش‌های موجود صنعت نفت در سال ۲۰۱۷ کمترین میزان اکتشاف در ۸ دهه گذشته را به ثبت رساند تا رکورد پایین‌ترین اکتشاف در سال ۲۰۱۶ را نیز بشکند.

بیشتر