آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۲۲۴

 • شناسایی قدس به‌عنوان «پایتخت همیشگی فلسطین»

  دنیای اقتصاد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دو فوریت طرح اعلام بیت‌المقدس به‌عنوان «پایتخت همیشگی کشور فلسطین» موافقت کردند. دو فوریت این طرح در جلسه علنی دیروز یکشنبه مجلس با ۱۸۷رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۳۵ نماینده حاضر به تصویب رسید.
 • واکنش تهدید‌‌آمیز پیونگ‌یانگ به تحریم‌های سازمان ملل

  دنیای اقتصاد: وزارت خارجه کره‌شمالی در واکنش به تحریم‌هایی که اخیرا شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور تصویب کرد، این تحریم‌ها را یک اقدام جنگی و به مثابه محاصره اقتصادی کامل این کشور قلمداد کرده و تهدید کرد کسانی را که از این تحریم‌ها حمایت کردند، مجازات می‌کند.
 • جدال نامرئی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در روزی که میان معامله‌گران غیررسمی و بازیگران بازارساز یک جدال نامرئی در جریان بود، قیمت دلار و سکه افزایش یافت. به گفته فعالان، روز یکشنبه بیشتر عرضه بازار بر عهده بازارساز بود و بازیگران غیررسمی تمایل چندانی به فروش نداشتند. همزمان این دسته از بازیگران تلاش چندانی نیز برای خرید دلار نکردند.
 • سه متهم آلودگی بنزینی

  دنیای اقتصاد: این روزها آلودگی هوا نفس کلان‌شهرها را گرفته است و با توجه به شرایط جوی هوا احتمالا در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. آلودگی هوای شهر تهران، موضوع جدیدی نیست و برای سال‌هاست که در زمستان‌ها میهمان ناخوانده این شهر است، اما آلودگی هوا در سال‌های اخیر به دیگر شهرهای کشور نیز تسری یافته است. آن‌طور که بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از میزان آلاینده ذرات معلق میکرونی که هوا را در فصل سرما آلوده می‌کند، از اگزوز خودروها خارج می‌شود.
 • پنج تله نظام قیمت‌گذاری در ایران

  دنیای اقتصاد: قیمت‌گذاری مواد غذایی درحالی در نشست فوق‌العاده کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران به نقد گذاشته شد که فعالان بخش‌خصوصی همچنان معتقدند طرح حذف الزام تولیدکنندگان کالاها به درج قیمت مصرف‌کننده که پیش از این توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ملغی شده بود، طرحی مثمرثمر و راهگشا برای تغییر نظام قیمت‌گذاری در ایران است.
 • راه‌هایی برای مقابله با کوتاه‌مدت گرایی

  نویسندگان: Rebecca Darr, Tim Koller مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: McKinsey: سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و تحلیلگران فروش، در جلسات گزارش مالی شرکت‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کنند و بیش از سایر افراد با شرکت‌ها در تماسند. اما نباید از این نکته غافل شویم که سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت، معمولا بخش کوچکی از کل سهامداران یک شرکت را تشکیل می‌دهند. در ایالات متحده، تنها ۲۵ درصد سهام شرکت‌ها در اختیار سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت است. در حقیقت، از هر ۱۰ سهم، حدود ۷ سهم متعلق به سرمایه‌گذاران بلندمدت است که این سه گروه را شامل می‌شوند: سرمایه‌گذاران حقیقی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای.
 • خروج ایران از مقاصد برتر گردشگری حلال

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: با افزایش جمعیت مسلمانان در جهان و تحولاتی که در این کشورها رخ داده، برند حلال در سال‌های اخیر بسیار مطرح شده و دامنه آن به سفر، غذا و بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی نیز کشیده شده است. در همین راستا بسیاری از فعالان کسب و کار تلاش کرده‌اند تا این موضوعات را به صنعت تبدیل کنند و از سودآوری آن برای اقتصادهای خود و صادرات انواع کالا و خدمات به سایر کشورهای اسلامی یا مسلمان جهان استفاده کنند؛ موضوعی که شاید انتظار می‌رود در کشورهای اسلامی با توفیق بیشتری همراه باشد. اما «گزارش وضعیت اقتصاد اسلامی جهان» که سالانه منتشر می‌شود، ضمن بررسی وضعیت گردشگری حلال در کشورهای مختلف دنیا نشان می‌دهد ایران به‌عنوان یکی از کشورهای اسلامی دنیا، از لیست کشورهای برتر گردشگری حلال خارج شده است. این درحالی است که در گزارش سال قبل، ایران رتبه هفتم را در میان مقاصد برتر گردشگری حلال در اختیار داشت. درهمین حال، کشوری مانند عربستان از رتبه دهم به رتبه ششم صعود کرده و امارات نیز رتبه دوم را دارد. همچنین ایران با ۲/ ۷ میلیارد دلار یکی از بازار‌های مهم گردشگری حلال در گزارش سال گذشته بود که این میزان اکنون ۴/ ۷ میلیارد دلار اعلام شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر