آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار مطالب توصیه شده - روزنامه شماره ۴۱۸۱

 • «احیای سلامت» از کمای مالی

  دنیای اقتصاد: طرح تحول سلامت در ایام اخیر بار دیگر جزو اخبار «داغ» شده است. مشکلات تامین مالی در صورت اجرای ناکارآمد طرح، از ابتدا از سوی کارشناسان گوشزد شده بود.
 • حمایت از سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها

  سیمین عزیزمحمدی
  دنیای اقتصاد : وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات درباره توسعه یونیکورن‌های(استارت‌آپ‌های با ارزش بالای یک میلیارد دلار) داخلی به «دنیای اقتصاد» گفت: در وهله نخست باید موانع رشد این استارت‌آپ‌ها شناسایی شده و رفع شود. البته شناسایی و تقویت حوزه استعدادی و پیشرفت و توسعه این استارت‌آپ‌ها، فراهم کردن عادلانه زیرساخت‌ها از اقدامات اساسی در این حوزه است تا یونیکورن‌ها فرصت رشد و شکوفایی پیدا کنند. در حال حاضر این اقدامات در حال انجام است.
 • ترفند سودسازی غول‌های نفتی

  دنیای اقتصاد: کابوس «نفت ارزان برای دوره‌ای طولانی» (Lower for Longer) با رسیدن قیمت هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۰ دلار در روز جمعه، اندکی از شرکت‌های بزرگ نفت در دنیا فاصله گرفت و این گمانه را تقویت کرد که دوران نفت ارزان چندان طولانی نخواهد بود و رو به پایان است. این کابوس اگرچه سود شرکت‌های بزرگ نفتی را در سال‌های گذشته کاهش داد اما آنها را در مقابل قیمت‌ ارزان واکسینه کرد، تا آنجا که می‌توان گفت «مقاومت در برابر قیمت‌های ارزان» بزرگترین دستاورد این شرکت‌ها در طول حدود ۲ سال ریزش قیمت نفت بوده است.
 • مانیفست ایران برای سرمایه‌گذاران

  دنیای اقتصاد: سازوکار جذب سرمایه‌های خارجی در ایران از سوی متولیان وزارت اقتصاد بررسی شد. متولیان این بخش بر این باورند که قانون جذب پول خارجی که بازبینی آن در سال ۸۱ در کشور انجام شد دارای فراز و فرودهایی است که نیاز به اصلاح دوباره دارد؛ فراز و فرودهایی که منجر شده تصمیم‌سازان اقتصادی در راستای شتاب بخشیدن به جذب سرمایه خارجی، قانون جذب سرمایه‌گذار خارجی را به‌روزرسانی کنند.
 • بازارگرمی فیلم‌ها با صدای خوانندگان مطرح

  دنیای اقتصاد: فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی پیش از انقلاب آمیختگی زیادی با موسیقی، ترانه داشت. از میان آنها جز برخی فیلم‌های روشنفکری و شبه روشنفکری که در تیتراژ آنها از خوانندگان پاپ باب طبع جوانان بهره می‌بردند، بیشتر مردم طرفدار صداهای خوانندگانی بودند که به جای قهرمان‌های یکه‌بزن، ترانه‌های کوچه‌بازاری می‌خواندند. گرچه برخی از این خوانندگان، از هنرمندان توانای موسیقی ایرانی بودند؛ ولی به‌دلیل نازل بودن فیلم‌ها کم‌کم از ارج و قربشان نزد استادان موسیقی کاسته شد و در طیف هنرمندان بازاری طبقه‌بندی شدند. پس از انقلاب با برچیده شدن بساط این‌گونه فیلم‌ها و حذف کلی موسیقی‌پاپ و کمرنگ شدن دیگر انواع موسیقی به نفع آهنگ‌ها و سرودهای انقلابی، کلام از موسیقی فیلم‌ها رخت بربست تا اینکه اواخر دهه شصت با رواج مجدد موسیقی پاپ دوباره سراز فیلم‌ها درآورد. در میان خوانندگان موسیقی ایرانی به‌دلیل پیشینه حضور نه‌چندان موجه برخی خوانندگان این‌گونه موسیقی، در فیلم‌های پیش از انقلاب، خوانندگان مطرح رغبتی برای همکاری با کارگردان‌ها نداشتند؛ البته در این میان باید فیلم «دلشدگان» ساخته علی حاتمی را مستثنی کنیم که استاد شجریان با قید شرط‌هایی حاضر به همکاری در آن فیلم شد. در سال‌های اخیر کم‌کم جو بدبینی‌ها از میان رفته است و صدای بسیاری از خوانندگان مطرح موسیقی ایرانی و خوانندگان مشهور پاپ در تیتراژ و متن فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی شنیده می‌شود. در ادامه این گزارش نگاهی داریم به برخی از آثار که با استقبال مخاطبان مواجه شده است.
 • ۳تجربه استفاده از بیت‌کوین در گردشگری

  امیر شاملویی
  دنیای اقتصاد: اواخر هفته گذشته اخباری در مورد تلاش ایران برای ارتقای زیرساخت‌های خود در حوزه بیت‌کوین و انواع پول مجازی منتشر شد که به موجب آن معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات اعلام کرد ایران درصدد مهیاسازی زیرساخت‌های فناورانه برای استفاده از چنین پول‌هایی است. براساس آنچه امیرحسین دوایی خبر داد این وزارتخانه به‌عنوان متولی بخش فناوری و توسعه زیرساخت‌های نوین در کشور، توجهی جدی به این موضوعات دارد و ارزهای جدید و زمینه آنها یعنی فناوری بلاک چین نیز خارج از این قاعده نیستند.
 • حذف از آسیا، به نوبت!

  دنیای اقتصاد: پرسپولیس و استقلال در فصل گذشته لیگ قهرمانان آسیا حذف دردناکی از این تورنمنت داشتند و هر کدام با گلباران شدن توسط یک تیم عربی در یک‌هشتم نهایی و نیمه‌‌نهایی از دور رقابت‌ها کنار رفتند. با وجود این به‌نظر می‌رسد سرخابی‌ها برای حذف از لیگ قهرمانان فصل بعد، دیگر نیازی به تحمل این همه مرارت ندارند و همین ابتدای راه با یک «حذف اداری» باید با معتبرترین تورنمنت باشگاهی آسیا وداع کنند! پرسپولیس و استقلال که با قهرمانی و نایب‌قهرمانی در لیگ برتر سهمیه حضور در فصل آتی لیگ قهرمانان را به دست آورده‌اند، همراه با تراکتورسازی به‌عنوان تیم سوم لیگ و نفت تهران به‌عنوان قهرمان جام حذفی، چهار نماینده ما در این رقابت‌ها به شمار می‌آیند. با وجود این به‌نظر می‌رسد امروز روز کابوس‌واری برای این چهار تیم و هواداران‌شان باشد؛ چه اینکه برخی یا تمام این تیم‌ها ممکن است به‌دلیل بدهی، از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا از دور بعد لیگ قهرمانان کنار گذاشته شوند.

بیشتر