آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۵۱۰۲

 • تحلیل آینده کسب‌وکار برای کارآفرینان

  امير علمي elmi.amir@ut.ac.ir
  پیش‌بینی آینده حاکم بر جغرافیای کسب‌وکار فرصتی را برای کارآفرینان مهیا می‌کند که نه‌تنها ایده‌های پیش‌رو را سریع‌تر کشف و شناسایی کنند، بلکه با پیش‌بینی ماهیت چالش‌های آینده، چابکی خود را در پاسخ به بحران‌ها و تغییرات محیطی دوچندان کنند. در این یادداشت به‌منظور آشنایی با مفاهیم موثر در تحلیل آینده کسب‌وکار به یک روند و دو نگرش مهم می‌پردازیم که کارآفرین به لطف این بینش قادر خواهد بود با درک بهتری مسیر آینده خود را بپیماید و تصمیمات پایدارتری اتخاذ کند.
 • تصویر هفته

  نوآوری مخرب بازارهای جدید ایجاد می‌کند و شکل بازارهای فعلی را تغییر می‌دهد. ویرانگری لزوما برای شرکت‌ها ترسناک نیست، اما آنها باید از این تغییر جدید استقبال کنند، انعطاف‌پذیری را در فرهنگ خود بگنجانند، و نوآوری‌های مخرب خودشان را ایجاد کنند. شرکت‌ها برای رسیدن به رشد در دنیای به سرعت متغیر امروز، باید خودشان اخلال‌گر باشند و همواره مورد هجوم نوآوری‌های مخرب شرکت‌های دیگر قرار نگیرند.
 • تفاوت ایجاد کردن در سن بازنشستگی

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: Forbes: باب دوگان، بعد از اینکه شرکت بیوتکنولوژی خود به نام «فارماسایکلیکس» (Pharmacyclics) را که داروهای سرطان تولید می‌کند، در سال ۲۰۱۵ به شرکت Abbvie فروخت، می‌توانست به زندگی کاری خود پایان دهد. او که در آن زمان ۷۱ سال داشت، با فروش این شرکت به ثروت ۳‌میلیارد دلاری رسید. او می‌توانست در منزلش در کاستاریکا بماند و بقیه عمرش را کنار دریا و با خواندن کتاب بگذراند اما دوگان که حالا ۷۶ سال دارد، با بازنشستگی مخالف است. او می‌گوید: «تفاوت ایجاد کردن و به‌کار گرفتن توانایی‌ها و قابلیت‌ها، در ذات انسان است. این موضوع هیچ ربطی به سن ندارد.»
 • آموزش کارآفرینی در کودکان

  دکتر کریم کیاکجوری karim_kia@ut.ac.ir
  اگر شما جزو والدینی هستید که دغدغه شغل آینده فرزند خود را دارید یا والدینی که سعی می‌کنید به فرزند خود القا کنید که در آینده چه شغلی داشته باشد یا به‌دنبال آن هستید که بسیاری از آمال و آرزوهای محقق نشده شما را فرزندتان برآورده سازد، مطالب این مقاله برایتان مفید است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر