آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۹۰۲

 • زنگ هشدار زیست‌محیطی برای کسب‌وکار

  ترجمه: مهدی نیکوئی منبع: European Business Review
  ژانویه ۲۰۲۰ گرم‌ترین ژانویه طی ۱۴۰ سال اخیر بود که دمای کره زمین به‌صورت نظام‌مند ثبت می‌شود. این موضوع را هم اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا و هم نهاد تغییرات اقلیمی کوپرنیک اروپا اعلام کرده‌اند. نسل‌های آینده نه تنها با شرایط جوی شدید (مانند توفان و سیل) درگیر خواهند بود، بلکه به‌دلیل ذوب یخ‌های قطبی در خطر افزایش سطح آب دریاها هم هستند. در یک سال گذشته، افزایش دمای مناطق قطبی، دو تا سه برابر بقیه سیاره زمین بوده است.
 • رازهایی درباره مارک زاکربرگ و شرکت فیس‌بوک

  نویسندگان: ناتالی ریژولی و شانا لیبوویتز مترجم: سید حسین علوی لنگرودی منبع: Forbes
  مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار، رئیس و مدیرعامل شرکت فیس‌بوک با بیش از ۷/ ۱ میلیارد کاربر فعال و ثروتی معادل ۳/ ۵۵ میلیارد دلار، جزو نامداران دنیای کسب‌وکار امروز محسوب می‌شود. او شرکت فیس‌بوک را با سرمایه‌ای اندک و فقط با ۷ کارمند که همگی از دوستان و هم اتاقی‌های دوران دانشگاهش بودند، روی یک قایق تفریحی تاسیس کرد و توانست تا سال ۲۰۱۵، این شرکت را به غول دنیای رسانه‌های اجتماعی با بیش از ۱۲۶۹۱ کارمند تبدیل کند؛ شرکتی که ارزش سهام آن در پایان سال ۲۰۱۹، بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار بود. اما زاکربرگ از چه ویژگی‌های ممتازی برخوردار بود که از او یک رهبر تاثیرگذار و از شرکت تحت رهبری‌اش یک غول رسانه‌های اجتماعی ساخته است؟ در این مطلب به برخی از رازها و واقعیت‌های جالب در مورد این چهره ماندگار دنیای امروز اشاره خواهد شد.
 • چه کنیم وقتی حجم کار زیاد است و زمان کم؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی منبع: The Cut
  مشاور عزیز، از وقتی کرونا آمده، کار ما در شرکت دو برابر شده است. من تازه اینجا استخدام شده‌ام (از ماه فوریه) و نیروهای تیم ما، نصف شده‌اند. به جای چهار نفر، شدیم دو نفر. فعلا دورکاری می‌کنیم و دست‌کم تا یک ماه دیگر، اوضاع به همین منوال است. من و همکارم برای آنکه به وظایف روزانه‌مان برسیم و به ایمیل‌های مکرر شرکا رسیدگی کنیم، مجبوریم چند ساعت بیشتر کار کنیم. شرکت از کارمندها خواسته تا جایی که ممکن است از ساعات کار خود کم کنند. ما هم داریم سعی‌مان را می‌کنیم، اما انجام آن همه کار در ۴۰ ساعت در هفته ممکن نیست.
 • چگونه تکه‌های لحاف را به هم وصل کنیم!

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup
  در قسمت قبلی، شیوه رسیدن به جریانات درآمدی مطلوب و بررسی ساختار هزینه را در استارت‌آپ توضیح دادیم. تمرکز بر معیارهای کلیدی تکه دیگر لحاف است که نشان می‌دهد چقدر به مشتریان خود ارزش می‌دهید. و در نهایت باید بدانید چه مزیت ممتازی نسبت به رقبا دارید و براساس آن فعالیت کنید. اگر همه تدابیری که اندیشیده‌اید به کارتان نیاید و مشتری جذب نکند، نمی‌توانید تکه «کانال‌ها» را به لحاف کسب‌وکارتان اضافه کنید. وقتی مشتری محصول شما را دوست ندارد، چرا باید وقت صرف کنید تا بفهمید چطور می‌توان به مشتری هدف رسید؟ من فکر می‌کنم کانال‌ها و استراتژی بازار موضوعی است که باید بعد از اعتبارسنجی محصول بر آن متمرکز شوید؛ یعنی از مرحله ۵ (تثبیت‌سازی) چرخه عمر کسب‌وکار به بعد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر