آرشیو روزنامه شماره ۴۷۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۷۹۲

 • کامیابـی در دهه ۲۰۲۰

  مترجم: مریم رضایی: ترکیب برندگان کسب‌وکار در طول دهه‌ای که گذشت، تفاوت‌های زیادی کرده است. دهه ۲۰۱۰ در حالی شروع شد که ۱۰ شرکت برتر دنیا از نظر ظرفیت بازار در پنج کشور مختلف بودند و فقط دو تا از آنها در بخش تکنولوژی بودند. همچنین ارزش هیچ‌یک از آنها به بیش از ۴۰۰ میلیون دلار نمی‌رسید. امروز، کل ۱۰ شرکت برتر در آمریکا و چین واقع شده‌اند و بیشترشان شرکت‌های تکنولوژی هستند و ارزش برخی از آنها حداقل یک تریلیون دلار ارزیابی شده است. انتظار می‌رود این ترکیب در دهه جدید هم تغییر کند و کلید‌های موفقیت در سال‌های پیش رو هم متفاوت باشد. برخی رویدادهای در حال پیشرفت، شکل محیط رقابتی آینده را به طور اساسی تغییر خواهند داد. رشد سریع هوش مصنوعی، تغییر نظام اقتصاد جهانی و افزایش موشکافی‌ها در نقش کسب‌وکارها در جامعه، تنها چند نمونه از این رویدادها هستند. رهبران کسب‌وکار برای اینکه از این نیروها شکست نخورند، باید فرضیات موجود را زیر سوال ببرند و ابزارهای خود را تغییر دهند. این موضوع هم در مورد شرکت‌های سنتی و هم شرکت‌های تکنولوژی صدق می‌کند.
 • اصول حاکم بر ضمانت‌نامه‌های بانکی

  احمد پنجه‌پور وکیل پایه یک دادگستری Ahmad.panjehpour@gmail.com
  ضمانت‌نامه‌های بانکی، امروزه در غالب قراردادها، از ارکان اصلی تشکیل پیمان‌ها و عقود شده‌اند. به گونه‌ای که در یک قرارداد دولتی با پیمانکار اعم از ایرانی یا خارجی، در جای جای قرارداد می‌توان ارجاعات به ضمانت‌نامه‌های بانکی را مشاهده کرد. در حقوق ایران، به موجب ماده ۳۴ شرایط عمومی پیمان، موقع امضای پیمان، برای تضمین انجام تعهدات ناشی از آن، پیمانکار باید ضمانت‌نامه‌ای، صادر شده از طرف بانک مورد قبول کارفرما و طبق نمونه‌ای که ضمیمه اسناد مناقصه بوده است، تسلیم کارفرما کند. ضمانت‌نامه یاد شده باید تا یک‌ماه پس از تاریخ تحویل موقت موضوع پیمان، معتبر باشد.
 • تامین مهارت‌های لازم برای ساده‌سازی

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: ساده‌سازی: تقریبا تمام شرکت‌ها می‌توانند به یکی از دو استراتژی ساده‌سازی قیمت یا محصول روی آورند و به موفقیت برسند (کاهش شدید قیمت محصول و خدمات در مقابل رقبا یا ارائه محصولی ساده و کاربردی که استفاده از آن لذت‌بخش باشد و مشتریان را جذب خود کند). با این حال، بسیاری از آنها چنین حرکتی نمی‌کنند و در نهایت به مشکلات فراوانی دچار می‌شوند. یکی از دلایل این موضوع، گرفتار شدن به تله مهارتی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر