• روبات‌ها چگونه کار کردن را سخت می‌کنند؟

  نویسنده: Josh Dzieza مترجم: مریم رضایی
  منبع: The Verge:
 • آیا مدیران، دیدگاه روشنی برای دوران پس از بحران دارند؟

  مترجم: هوتسا عسکری نسب
  منبع: HBR: از آنجا که همه‌گیری ویروس کرونا، بر اقتصاد جهان تاثیرات منفی داشته و نحوه زندگی، کار و کسب‌وکار افراد مختل شده است، مدیران در تلاش هستند پیامدهای این واقعه را مدیریت کنند و برای اتفاقات احتمالی آینده آماده شوند.
 • راه‌های گوناگون انگیزه‌بخشی به کارکنان

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: Forbes: انگیزه بخشی به کارکنان و حفظ انگیزه آنها برای کار کردن و ماندگاری در شرکت از آن جمله موضوعات حساسی است که نمی‌توان برای آن نسخه واحدی پیچید و انتظار داشت که روش‌های سنتی و جاافتاده‌ای مانند ارتقای مقام و ارائه مشوق‌های پولی بیشتر به‌طور حتم و همه جا به نتایج مورد نظر منتهی شود. آنچه در ادامه خواهد آمد سه داستان از داستان‌هایی است که در ارتباط با روش‌های مختلف انگیزه دادن به کارکنان بر اساس موقعیت و شرایط موجود در شرکت و بر اساس اولویت‌های مدنظر کارکنان جمع آوری شده‌اند. ویژگی مشترک تمام این داستان‌ها در این نکته نهفته است که هر فردی و تیمی از کارکنان را باید بر اساس اولویت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی شان مورد تشویق و حمایت قرار داد و اصرار بر یک روش انگیزه بخشی واحد نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه می‌تواند نتیجه معکوس داده و به بی‌انگیزگی کارکنان منجر شود.
 • الزام ایجاد و حفظ جریان استعدادها

  دکتر سیدعباس مرادی شیرازی Abbas_moradi@ut.ac.ir
  تغییر در هر سطح و با هر شدتی که باشد به دلیل ابهاماتی که به همراه دارد ممکن است برای هر فرد، سازمان یا کشوری سخت باشد. مانند تغییری که امروز به‌صورت ناخواسته و به دلیل بیماری همه‌گیر کرونا شکل گرفته است و بر سیاست‌ها و برنامه‌های مختلف در سطوح مختلف فردی، سازمانی و ملی سایه افکنده است.
 • کارخانه‌های ۵G آینده چه شکلی هستند و چه فوایدی دارند؟

  نقطه عطف تولید صنعتی آمریکا، سال ۱۹۱۳ و زمانی بود که هنری فورد اتوماسیون را در اولین خط تولید خودش معرفی کرد. تولید صنعتی هنوز هم برای اقتصاد آمریکا بسیار مهم است. طبق اعلام اداره آمار این کشور، این بخش حدود ۱۳ میلیون شغل را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد.
 • تفکر انتقادی؛ مهارتی کاربردی برای تمام شرایط و بحران‌ها

  سیدارشد حسینی مشاور توسعه کسب‌وکار
  هر صفحه‌ای از تاریخ را که باز کنید، با داستان‌هایی مواجه می‌شوید که در آن رئیس و مرئوس یا پادشاه و رعیتی موضوع اصلی یا جانبی هستند و پیرامون این نقش‌ها، حکایت‌ها شکل می‌گیرند. این حکایت‌ها از جملاتی مانند امر، امر مطاع سلطان است و هرچه بزرگ‌تر بگوید همان است و... سرشار است. این فرهنگ بزرگ‌سالاری و اطاعت از وی به هر دلیلی باشد، به احتمال قطع به یقین مضرات بیشتری نسبت به فواید آن، به‌خصوص در جهان اکنون دارد. آزادی فکر و اندیشه را سلب می‌کند و فردیت فرد را در مقابل شخصی با مقام بالاتر نادیده می‌گیرد. طبیعتا کسی که آزادی فکر و اندیشه ندارد، آزادی در عمل هم برای وی قابل‌تعریف نیست.
 • رشد نجومی به سبک آمازون

  ریچارد کخ و گریگ لاک‌وود مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: ساده‌سازی: شرکت‌هایی مانند فورد، مک‌دونالد، آیکیا، چارلز شواب، هوندا و ساوث‌وست نشان داده‌اند که اگر قیمت محصولات و خدمات یک شرکت دست‌کم نصف قیمت محصولات و خدمات مشابه رقبا باشد، هیچ عاملی مانع از موفقیت آنها نخواهد شد. رشد چند دهه‌ای تا بیش از صد ساله درآمدها به همراه میانگین رشد ۱۰ تا ۴۰ درصدی و افزایش صدها و حتی هزاران برابری ارزش شرکت، اتفاقاتی است که می‌شود در صورت پیاده‌سازی درست این استراتژی ساده‌سازی قیمت انتظارشان را داشت. اما اجازه دهید در شماره‌هایی جداگانه به بررسی ساده‌سازی محصول بپردازیم. آیا ارائه محصولاتی فوق‌العاده که زیباتر، سبک‌تر، کارآتر و در یک کلام، استفاده از آنها برای مشتریان لذت‌بخش باشد، هم می‌تواند چنین موفقیت‌های بزرگی به همراه داشته باشد؟
 • نیاز به بازنگری در رویه‌های کاری

  ترجمه: مهدی نیکوئی
  منبع: CNBC: بحران کرونا تقریبا تمام کسب‌وکارهای جهان را غافلگیر کرد. حتی آینده‌نگرترین کسب‌وکارها هم حداکثر یکی دو ماه زمان داشتند که خود را آماده این بحران کنند که در هر صورت زمان کافی برای بیشتر آنها نبود. از طرفی تعطیل شدن اکثر فعالیت‌های اقتصادی، به معنای آن بود که به جز حوزه‌های انگشت‌شماری از بخش‌های اقتصادی، سایر بخش‌ها و کسب‌وکارها مجبور شدند برای نجات از این دوران و زنده بیرون آمدن از آن تلاش کنند. مجموعه این شرایط، ورشکستگی بسیاری از کسب‌وکارها و سقوط بورس‌های بزرگ جهان بود.
 • لنوو، استاد دفاع و حمله

  مترجم: سیدحسین علوی‌لنگرودی
  منبع: forbes: شرکت لنوو که در سال ۱۹۸۴ در چین تاسیس شد، توانست طی سال‌های اخیر به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی جهان تبدیل شود. اما پرسش کلیدی در اینجا این است که چطور چنین شرکتی توانسته به چنین موفقیت‌های بزرگی دست یابد و با در اختیار داشتن سهمی ۲۵ درصدی از بازار جهانی کامپیوترهای شخصی به بزرگ‌ترین تولیدکننده و فروشنده این کامپیوترها در جهان در سال ۲۰۱۹ تبدیل شود و در زمینه طراحی و تولید محصولات متنوعی همچون لپ تاپ، تبلت، تلفن‌های هوشمند، تلویزیون‌های هوشمند و سرورهای کامپیوتری نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد؟ در این مطلب به پاسخ این سوال پرداخته خواهد شد.
 • تفریح و روابط غیرکاری با رئیس؛ درست یا غلط؟

  نویسنده: Alison Green مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: The Cut: مشاور عزیز، من در یک شرکت کوچک غیرانتفاعی کار می‌کنم. برای واحد ما، یک سرپرست جدید آورده‌اند به نام «جین». او دوست‌داشتنی است، اما کنار آمدن با سبک مدیریت او واقعا سخت است. در هر چیزی دخالت می‌کند و همه تصمیم‌ها را خودش می‌گیرد. البته مشکل اصلی این نیست. مشکل این است که جین با چند تا از کارمندهای واحدهای دیگر، عضو یک تیم بولینگ هستند که صرفا جنبه سرگرمی دارد.
 • پرداختن به درآمدها و هزینه‌ها

  نویسنده: Jurgen Appelo مترجم: مریم رضایی
  منبع: کتاب Startup, Scaleup, Screwup: در قسمت گذشته، تکه‌های مهمی از لحاف کسب‌وکار، شامل شناسایی مشکل/ فرصت، بخش‌بندی مشتری، ارزش پیشنهادی منحصر به فرد و ارائه راه حل، و اینکه به هر یک از اینها در کدام مرحله از چرخه عمر کسب‌وکار باید رسیدگی شود، پرداختیم. در این بخش، تکه‌های دیگر لحاف را مورد بررسی قرار می‌دهیم. به محض اینکه به ایده‌هایی رسیدید که چه کسی محصول شما را می‌خواهد و چرا، می‌توانید به «جریانات درآمدی» مطلوب فکر کنید. قرار است چطور پول درآورید؟ مدل مالی کسب‌وکارتان چه خواهد بود؟ آیا قرار است حق اشتراک دریافت کنید یا به ازای هر معامله کارمزد بگیرید؟
 • الگوهای جدید خرید مشتری

  نویسنده: Pamela N. Danziger مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: Forbes: در حوزه خرده‌فروشی، مشاهده تغییر رفتار خرید مشتریان، بسیار آسان است. یک علامت «حراج بزرگ» که روی در و ویترین‌ها نصب شده، مشتری را تشویق می‌کند که وارد مغازه شود و خرید کند، که اگر آن علامت را نمی‌دید، از کنار مغازه رد می‌شد. خدمات جدید و آسان و مقرون به صرفه، مثل «خرید آنلاین و دریافت حضوری»، مردم را به مرور از روش‌های قدیمی خرید کردن به سمت روش‌های جدید سوق داده. خرده‌فروش‌هایی مثل آمازون که محصولات بیشتر، بهتر، متفاوت یا ارزان‌تر ارائه می‌کنند، باعث می‌شوند ترجیحات مشتری‌ها تغییر کند و محل خریدشان را عوض کنند.
 • چگونگی نوشتن یک رزومه معرکه از زبان مدیر استعدادیابی گوگل

  نویسنده: Stephanie Vozza مترجم: مریم رضایی
  منبع: Fast Company: سال گذشته، شرکت گوگل بیشتر از هر شرکت دیگری با درخواست برای کار مواجه بود – نزدیک به ۳/ ۳ میلیون نفر. تعجبی ندارد که خیلی‌ها دوست دارند در گوگل کار کنند، اما چیزی که جالب است این است که این غول تکنولوژی در برابر این همه متقاضی، از بات‌ها برای بررسی رزومه‌ها استفاده نمی‌کند و یک فرد واقعی تک‌تک آنها را بررسی می‌کند.
 • چشم‌انداز رهبران سازمانی بزرگ در زمان بحران

  پدیدآورنده: محمد حسین گرام www.noyanteam.com
  در مواقع بحرانی، ماهیت رهبران سازمانی بزرگ حقیقی و جعلی به نمایش گذاشته می‌شوند. هنگامی که بحران ویروس کرونا حل شود، تاریخ تفاوت‌های رهبران سازمانی بزرگ را با سایر افراد نشان خواهد داد، این تفاوت‌ها در مسائل بقا و موفقیت یا عدم موفقیت و تعطیلی شرکت خواهد بود. شرایط به‌صورت روزانه در حال تغییر است و به نظر می‌رسد عدم اطمینان در حال گسترش است و باید تصمیمات بر اساس حقایق مبهم گرفته شوند.
 • چگونه گرفتار بحران خودساخته نشویم

  مترجم: مهدی نیکوئی
  منبع: European Business Review: یکی از رایج‌ترین اشتباهات رهبری سازمانی، اشتباه گرفتن بحران با فاجعه است. گاهی هم این اشتباه برعکس اتفاق می‌افتد و فاجعه با بحران اشتباه گرفته می‌شود و رفتار مناسب در قبال آنها انجام نمی‌شود. بحران (crisis) از واژه‌ای یونانی ریشه گرفته است که معنای آن «تصمیم گرفتن» می‌شود. در یک واژه پزشکی باستانی، بحران برای توصیف لحظه‌ای سرنوشت‌ساز استفاده می‌شود که یک بدن بیمار به سمت احیا یا ایست (یا حتی مرگ) حرکت می‌کند. در طرف مقابل، فاجعه (disaster) قرار دارد که معنای لغوی آن «یک ستاره بدیمن» است؛ ستاره‌ای که کنترل آن در دست ما نیست و نمونه آن یک سال نامساعد برای کشاورزی یا یک بیماری فراگیر جهانی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر