آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • از صندلی مدیریت تا باغ میوه

  نویسنده: Carrie Hall مترجم: مریم مرادخانی
  منبع: EY.com: در اواسط اکتبر ۲۰۱۷، شرکت امریکن‌اکسپرس اعلام کرد که مدیر ارشدش، «کنت‌چناو» پس از ۱۶ سال خدمت در این سمت و ۳۷ سال سابقه کار در این شرکت بازنشسته شده است. این غول خدمات مالی از دو سال قبل، مقدمات جانشینی را فراهم کرده و «استیون اسکوئری»، معاون شرکت را برای این جایگاه در نظر گرفته بود. با این وجود، فرآیند بازنشستگی یک مدیر ارشد و جایگزینی آن با فردی دیگر، برای این شرکت و کارکنانش تغییر بزرگی بود.
 • چرا برخی مدیران استراتژی‌های شکست‌خورده را ادامه می‌دهند؟

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: London Business School: وقتی یک استراتژی کسب‌وکار را شروع می‌کنید و به اجرای آن متعهد می‌شوید، به سختی می‌توانید نشانه‌هایی را که می‌گویند این استراتژی اشتباه است، قبول کنید. این اتفاق به شش دلیل رخ می‌دهد:
 • چگونه شرکت‌هایی مانند اپل به این جایگاه خاص رسیدند؟

  نویسنده: David Clarke مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: strategy-business: برند و شرکت شما احتمالا به آن اندازه که تصور می‌کنید خاص نیست. در واقع، ممکن است برند شما بسیار معمولی باشد. شاید شما یک محصول جذاب را می‌فروشید یا اینکه سازمان‌تان را بسیار منسجم و کارآ نگه می‌دارید. در سطح شخصی، ممکن است شما حتی کارفرمای بسیار خوبی باشید؛ اما اگر همه شرکت‌ها به آن اندازه‌ای که افراد در بدو شروع تصوری خاص و متفاوت از آن دارند بودند، پس باید اپل‌ها، تسلاها و استارباکس‌های بیشتری در جهان داشته باشیم. این شرکت‌ها به مشتریان چنین رابطه کلی و همه‌جانبه‌ای را ارائه می‌دهند که باعث می‌شود از کسب‌و‌کارهای معمول در جایگاه بالاتری قرار گیرند؛ آنها یک تجربه، یک اشتیاق و یک سبک زندگی را می‌فروشند. در واقع، یکی از عواملی که شرکت‌ها را خاص می‌سازد در تبدیل «خواسته»- چیزی که ممکن است انگیزه خرید آن را داشته باشید، اما واقعا ضروری نباشد- به آن چیزی است که شبیه یک «نیاز» غیرقابل‌اجتناب باشد، مهارت دارند. افراد می‌توانند روزشان را بدون گوشی‌های هوشمند، ماشین‌های برقی و قهوه‌های استارباکس به پایان برسانند؛ هیچ‌کس واقعا به هیچ کدام از این آیتم‌ها «نیاز» ندارد اما صدها میلیون نفر از آنها خرید می‌کنند به گونه‌ای که یک نیاز ضروری باشد. اما چگونه می‌توانید بگویید که آیا شرکت‌تان واقعا خاص است یا خیر؟

بیشتر