آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۴۹

 • تعریف جدید از کار در عصر هوش مصنوعی

  نویسنده: Peter Schwartz مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: strategy-business: امروزه هوش مصنوعی چهره مشاغل و کسب‌و‌کارها را تغییر داده، به‌طوری که تحقیقات دانشگاه آکسفورد نشان داده ۴۷ درصد از مشاغل موجود در آمریکا در دهه‌های آتی در معرض خطر بالقوه ماشینی شدن قرار دارند.
 • چرا مدیران باید روی رشد بلند‌مدت تمرکز کنند

  مترجم: بهاره صفوی
  منبع: world economic forum *تهیه شده در موسسه معنا: فشارهای وال‌استریت، مدیران ارشد را وادار کرده است تا در برنامه‌ریزی‌ها روی سه ماهه بعدی کار خود تمرکز کنند. با این روش، آنها می‌توانند مطابق با انتظارات کوتاه‌مدت عمل کنند. اما همان‌قدر که رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت اهمیت دارد، باید بر اهداف بلند‌مدت نیز تاکید کرد. مدیران ارشدی که مطابق با استراتژی‌های بلند‌مدت عمل می‌کنند، می‌توانند به کمپانی‌های خود کمک کنند. این کمپانی‌ها پرسود‌تر هستند و سرمایه‌گذاران و کارمندان شادتری دارند. مدیرانی که اهداف بلند‌مدت دارند، شهروندان سازمانی بهتری هستند.
 • تولد ققنوس‌وار غول‌های بازار

  لئونارد شرمن مترجم: مهدی نیکوئی
  برگرفته از کتاب: اگر در جنگِ سگي هستي، گربه شو!: در شماره قبل به تجربه آئودی در بازار آمریکا و نحوه برنده شدن بازی باخته پرداختیم؛ زمانی که این شرکت، فروش تمام مدل‌های خودرو خود به جز کواترو را متوقف کرد تا از نو و با اتکا به متمایزترین و قدرتمندترین مزیت رقابتی خود به بازی برگردد. این استراتژی را «کوچک‌سازی برای رشد» می‌نامند. وقتی که یک شرکت، خود را در شرایط بحرانی می‌بیند، اغلب راه نجات در آن است که بخش‌های فرسوده و ناکارآی خود را کنار گذاشته و تلاش کند موقعیت خود را براساس یک بخش کوچک‌تر، اما قابل دفاع و سودآور بهبود ببخشد. چنین وضعیتی را می‌توان به یک ساختمان بزرگ و قدیمی تشبیه کرد که بر شالوده‌ای لرزان متکی است. در چنین شرایطی، منطقی نیست که اقدام به بازسازی و نماسازی برای طبقات بالایی کنیم. بهترین کار آن است که ساختمان را تخریب کرده و بنای جدیدی روی یک شالوده جدید و مستحکم بنا کنیم.

بیشتر