آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۳۱

 • بهره‌برداری از علم داده برای انتخاب لباس

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: HBR: مدل کسب‌وکار ما در شرکت استیچ فیکس (Stitch Fix) ساده است: ما برای مشتری لباس‌ها و اکسسوری‌هایی که فکر می‌کنیم دوست دارند می‌فرستیم؛ مشتری آیتم‌هایی را که می‌خواهد نگه می‌دارد و بقیه را پس می‌فرستد. ما علم داده را اهرم می‌کنیم تا محصول را برای مشتری «شخصی‌سازی» کنیم و تجربه‌ای فراتر از فروشگاه‌های فیزیکی سنتی و خرده‌فروشی به صورت تجارت الکترونیک ارائه کنیم. مشتری ما از اینکه یک کارشناس مد برای او تشخیص خرید انجام می‌دهد لذت می‌برد و راحتی و سادگی خدمات ما را مورد تقدیر قرار می‌دهد.
 • اطمینان یابید که بازار برای ایده شما آماده است

  نویسندگان: Anthony Iaquinto ، Stephen Spinelli. JR مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: کتاب Never Bet The Farm: پنجره‌های فرصت‌ها Windows of opportunity بازه‌های زمانی کوتاهی هستند که طی آنها فرصت‌ها باید درک شوند وگرنه از دست می‌روند و از نظر اندازه و استمرار به‌شدت متفاوتند. پنجره‌های فرصت‌ در یک بازه زمانی بسیار کوتاه باز و بسته می‌شوند و این کسب درآمد را برای همه افراد دشوار می‌سازد. برای «رستوران‌ها»، پنجره فرصت حداقل برای یک هزار سال باز بوده است و در آینده قابل‌پیش‌بینی بسته نخواهد شد؛ گرچه دفعات بهتر و بدتری برای گشایش انواع خاصی از رستوران‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، رستوران‌های گران‌قیمت معمولا در زمانی که اقتصاد در حال شکوفایی و رونق اقتصادی است، بهتر عمل می‌کنند.
 • مدیر یا ایده؛ کدام عامل در موفقیت اهمیت بیشتری دارد؟

  مترجم: هوتسا عسکری‌نسب
  منبع: Entrepreneur: برای موفقیت نهایی هر کسب‌وکار نو پایی، داشتن ایده بسیار مهم است. اگر ابتکار یا نوآوری وجود نداشته باشد یا اینکه ایده ارتباط مناسبی با مخاطبان برقرار نکند، مطمئنا راه‌اندازی کسب‌وکار با شکست روبه‌رو می‌شود. البته حضور یک مدیر شایسته هم الزامی است که علاوه بر به عهده گرفتن مسوولیت کارها بر اجرای ایده هم نظارت داشته باشد و شرکت را در مسیر موفقیت، هدایت کند. اما کدام یک از این موارد، داشتن یک ایده خوب یا مدیر لایق، عامل موفقیت موثرتری برای حمایت از شرکت‌های نو پا به شمار می‌رود؟

بیشتر