شماره روزنامه ۴۵۳۰
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۳۲۵

 • ضرورت پیش‌دستی در نوآوری

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: BCG: سنکا، فیلسوف رومی جمله معروفی دارد که می‌گوید نهادها آهسته‌آهسته به شکوفایی می‌رسند، اما به سرعت شکست می‌خورند. این جمله در مورد کسب‌وکارها هم صدق می‌کند. به عنوان مثال، شرکت کداک را در نظر بگیرید که وقتی در سال ۲۰۰۵ به اوج فروش خود رسیده بود، بیش از یک قرن قدمت داشت، اما فقط شش سال بعد ورشکست شد.
 • احتیاط؛ اصل ضروری در کارآفرینی

  نویسندگان: Anthony Iaquinto ، Stephen Spinelli. JR مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: کتاب Never Bet The Farm: برخی افراد تصور می‌کنند که سرعت کلید موفقیت در کسب‌و‌کار است چون افرادی که سرعت آرامی در کسب‌و‌کارشان دارند، محکوم به شکست هستند.
 • چرا شرکت‌های ایرانی نوآوری نمی‌کنند؟

  نویسنده: سیدکامران باقری مشاور مديريت نوآوری
  وقتی سخن از نوآوری به میان می‌آید، خیلی از مدیران ایرانی به یاد انواع حسگرهای پیچیده، روبات‌های پیشرفته، هوش مصنوعی و نانوفناوری می‌افتند. تصاویر و اخبار آزمایش‌های خودروی خودران گوگل یا دستاوردهای ژن‌درمانی و زیست‌فناوری در علم پزشکی را به یاد می‌آورند. البته این امر تا حدودی طبیعی است. هر روز در لابه‌لای اخبار و انواع مستندهای تجاری و علمی، کلمه نوآوری با تصاویر آخرین دستاوردهای بشری در صنایع پیشرفته گره می‌خورد و همین تصاویر در ناخودآگاه ذهن مخاطب نقش می‌بندد. اما مشکل از جایی آغاز می‌شود که برخی مدیران، این تصویر ذهنی از نوآوری را با فرآیندهای کاری و تولیدی معمولی خودشان مقایسه می‌کنند. سپس به فرآیندهای کاری نه چندان دانشیِ خط تولید و مشکلات عدیده آنها فکر می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که «ما کجا و نوآوری کجا؟!»

بیشتر