آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۲۹۸

 • شرکت‌های زنده چگونه فکر، عمل و رشد می‌کنند

  مترجم: مریم رضایی
  منبع: BCG: راهبر بودن در بازار مزایای خودش را دارد؛ دانش برتر، نفوذ و ثبات مالی ازجمله آنها هستند. اما تحقیقات گروه بوستون نشان می‌دهد وقتی شرکت‌ها بزرگ می‌شوند و رشد می‌کنند، مدیران متصدی آنها بیشتر بر مسائل داخلی متمرکز می‌شوند، به سختی می‌توانند خودشان را از رویکردهایی که از مدیران قبلی به ارث مانده رها کنند و اولویت‌هایشان را بیشتر به سمت اداره کسب‌وکار تغییر می‌دهند تا بازآفرینی و ایجاد نوآوری. این در حالی است که رقبای غیرسنتی، تکنولوژی‌های ویرانگر و مدل‌های کسب‌وکار جدید، نوآوری و بازآفرینی شرکت‌ها را به یک اولویت اصلی تبدیل کرده‌اند.
 • بزرگ فکر کنید؛ کم خرج کنید!

  نویسندگان: Anthony Iaquinto ، Stephen Spinelli. JR مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: کتاب Never Bet The Farm: استادان کارآفرینی در عصر جدید می‌گویند اگر می‌خواهید یک کارآفرین موفق باشید، باید از شروع کسب‌و‌کار، بزرگ فکر کنید. جفری تامسونز، استاد کارآفرینی دانشگاه بابسون نیز به این موضوع معتقد است. «به اندازه کافی بزرگ فکر کردن» راهی است که به اعتقاد او به کارآفرینان انگیزه می‌دهد تا به‌طور کامل ماهیت و اندازه فرصتی را که به دنبال آن هستند ارزیابی کنند. فردی که یک سرمایه ۵ هزار دلاری را به یک کسب‌و‌کار پررونق با گردش مالی سالانه ۵ میلیون دلار با سود بالا تبدیل می‌کند، می‌تواند ثروت زیادی ایجاد کند. این مورد را مقایسه کنید با کسی که یک سرمایه ۳۵ میلیون دلاری را به‌طور کامل از بین می‌برد.
 • مشاهده وقایع در سطوح عمیق‌تر

  ریحانه نیک نام Powerfullady1397@gmail.com
  کمتر کسی را می‌توان یافت که در پیچیدگی مسائلی که انسان امروز با آنها دست به گریبان است تردیدی داشته باشد. ازدیاد بی‌رویه و ناموزون جمعیت، بیماری‌ها، گرسنگی، قحطی، جنگ، آلودگی محیط زیست، نوسانات اقتصادی و بسیاری مسائل خرد و کلان دیگر در سطح جهانی، منطقه‌ای و کشوری از جمله این مسائل پیچیده هستند. این پیچیدگی عمدتا ناشی از وجود تعداد زیادی پارامترها و اجزای مختلف و روابط تنگاتنگ و متقابل بین این اجزا است. برخورد صحیح به این سطح روزافزون از پیچیدگی ایجاب می‌کند که مدیران ما و مسوولان بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی در وهله اول به پیچیدگی آنها اذعان و سپس سعی کنند که خود را به ابزار لازم برای درک و مقابله با آنها مسلح کنند.

بیشتر