آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار مدیران - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • چگونه تکنولوژی توانست بحران پس از زلزله را مدیریت کند؟

  مترجم: آناهیتا جمشیدنژاد
  منبع: gsma: در ساعات اولیه ۲۴ آگوست ۲۰۱۶، یک زلزله ۲/ ۶ ریشتری مرکز ایتالیا در ۱۰ کیلومتری نورچا و در عمق ۱۰ کیلومتری را لرزاند. پس‌لرزه‌های متعدد پس از آن، منجر به مرگ ۲۹۷ تن و تقریبا ۴۰۰ مجروح شد. آسیب‌های جدی به مناطق لازیو، اومبریا و مارکه وارد شد و شهرهای آماتریس، آکیومولی و آرکواتا‌دل‌ترونتو بیشترین صدمه را دیدند. دولت ایتالیا در مناطق به شدت آسیب‌دیده کشور، اعلام وضعیت اضطراری کرد و اپراتورهای شبکه موبایل (MNOs) به سرعت مشغول بازگرداندن خدمات شدند؛ همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت آنها نقش مهمی در فعالیت‌های بشردوستانه ایفا کردند. در ۲۶ اکتبر دو پس‌لرزه شدیدتر اتفاق افتاد و ساختمان‌ها را در چندین شهر و روستا در مناطق کوهستانی ویران کرد یا آنها را از نظر ساختاری چنان ناامن ساخت که هزاران نفر وادار به ترک خانه‌هایشان شدند. پس از این زلزله‌ها، دسترسی سریع به اطلاعات و ارتباطات نقش مهمی در واکنش و بازیابی جوامع آسیب‌دیده ایفا کرد.مقاله پیش‌رو واکنش‌ها، بهترین فعالیت‌ها و درس‌هایی که اپراتورهای شبکه موبایل (MNOs) در ایتالیا (TIM، ۳Italia، Wind۳ و Vodafone) به عنوان نتیجه این زمین‌لرزه‌ها آموخته‌اند را برجسته می‌سازد؛ هدف این مقاله بهبود آمادگی و واکنش به موقعیت‌های اضطراری در آینده است. در واقع می‌خواهیم اقدامات کلیدی انجام شده توسط اپراتورهای شبکه موبایل در مناطق آسیب‌دیده را در نظر بگیریم؛ به این امید که این اقدامات بتوانند به دیگر اپراتورهای شبکه موبایل در آماده‌سازی برای زلزله و دیگر موقعیت‌های اضطراری در هر کجای جهان کمک کنند.
 • درس‌آموزی از تجربیات مدیریتی در بحران‌ها

  زلزله هفته گذشته کرمانشاه، ما را بر آن داشت تا در این صفحه بار دیگر پرونده‌ای درمورد مدیریت بحران داشته باشیم. خبرها و انتشار تصاویر زلزله کرمانشاه به‌خوبی نشان داد که در مدیریت بحران ضعف شدید داریم، کندی در امدادرسانی، محدودیت و بی‌نظمی در توزیع اقلام مورد نیاز و ضروری زلزله‌زدگان و انتشار اخبار جعلی و شایعه در چند روز اخیر به خوبی مشهود بود و مهم‌تر از همه اینها عدم توجه به این شعار که «پیشگیری بهتر از درمان است».
 • خلاقیت شرکت ژاپنی در تولید خانه‌های مقاوم

  مریم رضایی
  درست در نزدیکی یک کوه آتشفشان در جنوب ژاپن، ۴۵۰ خانه گنبدی تزئین شده قرار گرفته‌اند که نظر بازدیدکنندگانی از سراسر آسیا را به خود جلب می‌کنند.ده‌ها قطعه فوم پلی‌استرن بسیار سبک که دو فرد بالغ به راحتی می‌توانند هر کدام از آنها را بلند کنند، به هم چسبانده می‌شوند تا این خانه‌ها را بسازند. در واقع، ماده تشکیل‌دهنده اصلی این خانه‌ها «استیروفوم» یا همان یونولیت است.وقتی اسم یونولیت به گوش می‌رسد، خیلی‌ها به جعبه‌های حمل مواد غذایی یا مواد بسته‌بندی فکر می‌کنند. اما برای یک شرکت خانه‌ساز ژاپنی، یونولیت به مصالح ساختمانی برای آینده تبدیل شده است. خانه‌های گنبدی معروف این شرکت که با همین ماده ساخته شده‌اند، کاملا در برابر زلزله مقاومند، قیمت ارزانی دارند و خیلی سریع ساخته می‌شوند. همچنین عایق بسیار خوبی در برابر گرما هستند.
 • پاسخ‌های مدیریتی در زمان بحران

  نویسنده: دیوید الکساندر مترجم: مهدی نیکوئی nikoueimahdi@gmail.com
  برنامه‌ریزی بحران را می‌توان به‌عنوان فرآیند آماده شدن سیستماتیک برای حوادث انسانی یا طبیعی تعریف کرد. این برنامه، معمولا یک سند است که بین شرکت‌کنندگان و ذی‌نفعان مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود و وظایف و مسوولیت‌های هر سازمان و نهادی را در قبال حوادث غیرمترقبه تعیین می‌کند. این سند، نقشه و طرحی کلی است که پاسخ‌های مدیریتی به نیازهای زمان بحران را مشخص می کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر