موانع تولید رفع شد/ صدور ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی برگ تشخیص مالیاتی

 شاهین مستوفی در این باره افزود: براساس بند ب ماده ۱۷ قانون رفع موانع تولید ۸۳ هزار میلیارد تومان برگ تشخیص مالیاتی صادر شده و مطابق بند پ قانون این قانون، این عدد معادل ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

خبر مرتبط
خبر مهم درباره مالیات بر ارزش افزوده + جزئیات

سازمان امور مالیاتی کشور در اقدامی حمایتی، بخشنامه‌ای جدید صادر کرد که فرصتی استثنایی برای مودیان مالیات بر ارزش افزوده را فراهم می‌کند. بر اساس این بخشنامه، مودیانی که نسبت به اصلاح و تکمیل اظهارنامه پیش فرض (برآوردی) مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان سال 1402 خود تا پایان روز دوازدهم اردیبهشت ماه سال 1403 اقدام کنند، مشمول بخشودگی 100 درصدی جرایم این دوره خواهند شد.

وی با بیان اینکه فراریان مالیاتی همیشه یک گام جلوتر از بقیه هستند، گفت: برنامه سازمان امور مالیاتی بهره گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای شناسایی ‌و جلوگیری از فرار مالیاتی است. یکی از تمهیداتی سازمان امور مالیاتی در امر مبارزه با فرار مالیاتی، سامانه سوت زنی است که به واسطه آن طی ۲ سال اخیر ۴۲ هزار گزارش دریافت و پس از شناسایی متخلفین، رسیدگی ها و مطالبات مالیاتی را در دستور کار قرار دادیم.

سرپرست مرکز بازرسی، مبارزه با فرار مالیاتی سازمان مالیاتی بیان کرد: آیین نامه موضوع ماده ۲۱۹ قانون مالیات‌‌های مستقیم، «خط مشی رسیدگی و دریافت اظهارنامه مالیاتی را برای سازمان امور مالیاتی کشور و مودیان» مشخص کرده و بر اساس اصلاحی که در سال ۱۴۰۰ انجام شد، اشخاص حقیقی فاقد فعالیت اقتصادی نیاز به تسلیم اظهارنامه نخواهند داشت.

مستوفی گفت: سازمان امور مالیاتی برای آنکه اشخاصی که درآمدشان پایین است بتوانند از ماده ۱۰۰ بهره مند شوند، ضرایب تعدیلی را در محاسبه مالیات مقطوع درنظر گرفته که بخشی عمده این مودیان در زمره مالیات صفر قرار دارند.

سرپرست مرکز بازرسی، مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی بیان کرد: به استناد ماده ۱۴۳؛ کالاهایی که در بورس فروش می‌رود مشمول معافیت ۱۰ درصدی کالایی می‌شود، همچنین شرکت های فرابورس نیز مشمول تخفیف پنج درصدی مالیات می‌شوند.