خبر مهم برای دانش‌آموزان/منبع امتحانات نهایی اعلام شد

محسن زارعی درباره طراحی سوالات امتحانات نهایی اظهار داشت: طراحان سوالات امتحانات نهایی موظفند در چارچوب تعیین شده نسبت به طراحی سوال اقدام کنند و امسال چارچوب سوالات امتحانات نهایی را برای دانش‌آموزان منتشر کردیم و آن مبنای طراحی سوالات قرار گرفته است.

وی افزود: در چارچوب طراحی سوالات عنوان شده است که چگونه سوالات از اهداف کتاب درسی طراحی ‌می‌شود و در کدام سطح شناختی است همچنین نمونه سوالات هم ارائه شده و تکلیف دانش‌آموز و معلم درباره طراحی سوالات امتحانات نهایی روشن است. اگر دانش‌آموزان بر اساس چارچوب تعیین شده نسبت به مطالعه اقدام کنند با مشکل مواجه نخواهند شد.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش یادآور شد: سال گذشته سوالات امتحانات نهایی توسط دبیرخانه‌های کشوری دروس تحلیل شد تا بدانیم آیا سوالات خارج از کتاب‌های درسی بود یا نه و ضریب دشواری در چه حدی بوده است و تایید کردند که سوالات در چارچوب کتاب‌های درسی است. هر چه ضریب دشواری بالاتر باشد یعنی بخشی از دانش‌آموزان توانایی پاسخ به سوالات را دارند که موضوع درسی را به خوبی فهمیده باشند البته سوالات محدودی اینگونه هستند.