آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۹۳۰

 • یافته‌های تازه از محبوبیت‌سنجی سیما

  دنیای‌اقتصاد: صداوسیما شاید سخت‌ترین دوران حیات خود را پشت‌سر می‌گذارد. از یکسو با مشکلات شدید مالی روبه‌رو است و از سویی ضریب نفوذ آن در میان مخاطبان به شدت پایین آمده است. چند روز پیش پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما در مصاحبه با خبرگزاری فارس اعلام کرد در پنج ماه گذشته هیچ‌گونه ارزی به بخش برون‌مرزی صداوسیما برای رفع مشکلات مالی‌اش اختصاص داده نشده و انباشت بدهی‌های ارزی به شرکت‌های ماهواره‌ای، شبکه‌های برون‌مرزی را در آستانه تعطیلی و توقف برنامه‌ها قرار داده است.
 • سنت‌شکنی جشنواره ونیز در دوران کرونا

  هنرآنلاین: جشنواره فیلم ونیز پیش رو در بحبوحه شیوع کرونا و برای تاکید بر اقدامات ایمنی با برنامه‌ریزی جدید برگزار می‌شود. هفتاد و هفتمین دوره این رویداد که ۲ تا ۱۲ سپتامبر (۱۲ تا ۲۲ شهریور) برگزار خواهد شد، اولین جشنواره فیلم بین‌المللی خواهد بود که از زمان بحران ویروس کرونا به‌صورت فیزیکی برگزار خواهد شد، اما تعداد فیلم‌ها تا حدی کمتر از دوره‌های قبل است.
 • سکوت در حضور دیگران

  ناصر تقوایی سینماگر نام‌آشنای ایرانی که آثار او هنوز بیننده دارد و مورد تحسین قرار می‌گیرد،‌ سال‌ها است که فیلمی نساخته است. شگفتی بزرگ آنکه این فیلم‌ساز بزرگ ایرانی با کارنامه درخشانی از آثاری چون «کاغذ بی‌خط»، «ناخدا خورشید»، «آرامش در حضور دیگران» و همچنین سریال «دایی جان ناپلئون» در سال‌های اخیر به‌خاطر فیلم‌ نساختنش مورد توجه قرار گرفته است. تقوایی ۱۹ تیر سال ۱۳۲۰ در آبادان به دنیا آمد. او سه فیلم قبل از انقلاب ساخت و سه فیلم بعد از انقلاب. آخرین فیلم او با حضور زنده‌یاد خسرو شکیبایی و هدیه تهرانی با نام «کاغذ بی‌خط» سال ۸۰ جلوی دوربین رفت. با این حساب امسال بیستمین سالی است که او دیگر فیلمی نساخته.
 • مستندسازی اسکورسیزی درباره خواننده نیویورکی

  مهر: مارتین اسکورسیزی قراردادی با شبکه شوتایم امضا کرده تا کارگردانی و تهیه‌کنندگی اجرایی یک فیلم مستند سینمایی درباره دیوید جوهانسن، نفر اول گروه موسیقی نیویورک‌دالز را بر عهده بگیرد.
 • کوتاه از فرهنگ‌وهنر

  درحالی‌که قرار بود فیلم «پیشی‌میشی» به‌کارگردانی حسین قناعت از ۲۵ تیر اکرانش براساس مصوبه شورای صنفی نمایش در سینماها آغاز شود، تهیه‌کننده این فیلم انصراف خود را از اکران اعلام کرد. احمد احمدی درباره دلایل این انصراف گفت: «مخاطب این فیلم خانواده و کودکان هستند و با شرایطی که کرونا به‌وجود آورده، حفظ سلامت مخاطبان سینما مهم‌تر است، بنابراین تصمیم گرفتیم از اکران این فیلم انصراف بدهیم.»
 • دسترسی رایگان به انتشارات کتابخانه ملی

  ایسنا: از روز گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها و نبود امکان دسترسی به منابع فیزیکی، دسترسی رایگان به منابع اصلی و مرجع انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه آرشیو، اسناد، کتابداری و نسخه پژوهی به همت اداره کل پژوهش و آموزش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران فراهم شد. بر همین اساس همه شهروندان ایرانی که نیازمند دسترسی به منابع اصلی و مرجع انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هستند می‌توانند با مراجعه به سایت Bookshop.nali.ir به این اسناد دسترسی پیدا کنند. برای مشاهده و دریافت نسخه pdf کتاب‌ها و دیگر منابع ضرورتی بر عضویت افراد در کتابخانه ملی ایران وجود ندارد.
 • بازخوانی «ماجرای جنگ بوسنی»

  ایسنا: برنامه تاریخی «سرچشمه» ساعت ۱۹ امروز در آخرین قسمت از فصل اول خود ماجرای جنگ بوسنی را روی آنتن شبکه ۵ می‌برد. بحران بوسنی با توجه به اینکه یک طرفش مسلمانان بوسنیایی و طرف دیگرش صرب‌ها بودند، در سال‌های ابتدایی دهه ۷۰ شمسی یکی از مهم‌ترین پرونده‌های سیاست خارجی و نظامی جمهوری اسلامی به‌شمار می‌رفت. پس از حمایت‌های صریح رهبر انقلاب و ورود رسمی ایران به حمایت از مسلمانان مظلوم بوسنی، کم‌کم پای خبرنگاران و مستندسازان ایرانی هم به آنجا باز شد. مهمان این هفته سرچشمه، نادر طالب‌زاده، یکی از این مستندسازان است که در آن سال‌ها دوبار به بوسنی سفر کرده و در این برنامه به بیان خاطرات خود می‌پردازد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر