آرشیو روزنامه شماره ۴۸۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۸۳۹

 • شهاب در جمع شوالیه‌های ایران

  دنیای اقتصاد: شهاب حسینی، بازیگر مطرح ایرانی، دریافت نشان «شوالیه» را به فهرست افتخارات هنری‌اش افزود. این هنرمند در مراسمی رسمی که پنج‌شنبه در سفارت فرانسه در تهران برگزار شد این نشان دولتی را که به دلیل خلاقیت هنری یا ادبی یا به خاطر مشارکت در درخشش هنر و ادب، در فرانسه و در جهان به هنرمندان اعطا می‌شود، دریافت کرد. شهاب حسینی علاوه بر همکاری با کارگردان‌های مطرحی چون اصغر فرهادی و دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره فیلم فجر، در جشنواره‌های معتبر خارجی نیز درخشیده است.
 • پایان رنج‌های «ملکه رنجبر»

  ملکه رنجبر، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون که اغلب مردم او را با بازی در سریال «زیر آسمان شهر» و در نقش مهتاج فرامرزی به یاد دارند، پس از سال‌ها بیماری پنج‌شنبه در سن ۸۱ سالگی در بیمارستان کسری درگذشت.
 • کرونا روی جلد تجارت فردا

  دنیای اقتصاد: هفته‌نامه «تجارت فردا» در شماره این هفته خود با تیتر «ویروس ویرانی» موضوع همه‌گیر کرونا را روی جلد برده است. به اعتقاد نویسندگان این مجله «ویروس کرونا» که تا امروز هزاران نفر را مبتلا و صدها نفر را قربانی کرده، تبدیل به آزمونی برای کیفیت حکمرانی در کشورها شده است. برخی دولت‌ها ظاهرا در مهار این ویروس موفق عمل کرده‌اند اما تحلیلگران می‌گویند کرونا عواقب زیادی برای جوامع و اقتصادها دارد که در حال حاضر ابعاد آن قابل اندازه‌گیری نیست. در ایران سیاستمداران با نگاهی خوش‌بینانه، اطمینان می‌دهند که در شکست دادن ویروس مرگبار موفق عمل می‌کنند این در حالی است که تحلیلگران می‌گویند خوش‌بینی افراطی نسبت به مهار کرونا می‌تواند عواقب خطرناکی به‌دنبال داشته باشد. تجارت فردا در ۱۰۰ صفحه و به قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر و توزیع شده است.
 • پولانسکی بی‌خیال سزار شد

  مهر: رومن پولانسکی که با جدیدترین فیلمش با عنوان «یک افسر و یک جاسوس» ۱۲ نامزدی در جوایز سزار فرانسه کسب کرده است، اعلام کرد جمعه شب در مراسم اهدای جوایز سزار شرکت نمی‌کند. وی گفت: در این چند روز همه دارند از من می‌پرسند که در مراسم سزار شرکت می‌کنی یا نه؟ و من در جواب می‌پرسم چطور می‌توانم شرکت کنم؟ این کارگردان ادامه داد: ما که می‌دانیم این شب چطور پیش می‌رود. فعالان، قبلا مرا تهدید کرده‌اند و گفته‌اند در برابر مکان برگزاری هستند. برخی دیگر قصد دارند از این موقعیت برای محکوم کردن کل مجموعه استفاده کنند. پولانسکی گفت در مراسم شرکت نمی‌کند تا از همکارانش و نیز همسر و فرزندانش حمایت کند. ماه پیش پولانسکی جایزه کارگردانی جوایز لومیر را دریافت کرد؛ اما در این مراسم هم شرکت نکرد. پولانسکی از سال ۱۹۷۸ پس از اقرار به داشتن رابطه با یک دختر ۱۳ ساله از آمریکا به فرانسه گریخته ‌است.
 • ورزش

  فیفا در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران به علت آنچه «ایرادات اساسنامه‌ای فدراسیون فوتبال و شبه‌دخالت وزارت ورزش در انتخابات» نامیده خواستار تعویق انتخابات این فدراسیون شده است. در جواب فیفا، فدراسیون فوتبال ایران اطمینان داده که حساسیت‌های فیفا را درک می‌کند و انتخابات فدراسیون را بدون مشکل برگزار خواهد کرد.
 • شبکه آموزش، مدرسه تلویزیونی می‌شود

  ایرنا: آموزش تلویزیونی دانش‌آموزان برای جبران تعطیلی‌های اخیر که با هدف پیشگیری از گسترش شیوع بیماری کرونا لحاظ شده است، از امروز در شبکه آموزش آغاز خواهد شد. از روز شنبه ١٠ اسفندماه آموزش دروس مقاطع تحصیلی به این ترتیب از شبکه آموزش سیما آغاز می‌شود: صبح مقطع ابتدائی، ظهر مقطع متوسطه اول و بعدازظهر متوسطه دوم دبیرستان و هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کارودانش.هر عنوان درسی در ۲۰ دقیقه از هر پایه ظرف مدت ۴ تا ۵ ساعت به‌صورت روزانه آموزش داده خواهد شد. دانش‌آموزان و دبیران، دروس تلویزیونی را از دست ندهند و طبق زمان‌بندی اعلام شده برنامه دانش‌آموزان را تنظیم کنند.
 • تمدید ممنوعیت برنامه‌های فرهنگی و هنری

  هنرآنلاین: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه جدیدی اعلام کرد: تعطیلی تمام برنامه‌های فرهنگی، هنری و سینمایی به مدت یک هفته دیگر تا تاریخ ۱۶/ ۱۲ / ۹۸ تمدید می‌شود. پیش از این نیز سخنگوی شورای صنفی اکران گفته بود که سینماها تا ۱۶ اسفند حق هیچ‌گونه فعالیتی ندارند. همچنین خانه سینما نیز به گروه‌های فیلمسازی پیشنهاد کرد فرآیند تولید خود را در روزهای پیش رو متوقف کنند. این در حالی است که همچنان در سطح خیابان‌های تهران تولید فیلم و سریال ادامه دارد. هنوز خبری رسمی مبنی‌بر ادامه ممنوعیت برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در سراسر کشور برای روزهای پس از ۱۶ اسفند منتشر نشده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر