• پول‌سازهای خارجی بازار سینمای ایران

  دنیای اقتصاد: ماجرای اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران همیشه حاشیه‌های زیادی داشته و دو گروه سینمایی در این مساله، نظرهای مخالفی دارند، یک گروه سینمادارها هستند و یک‌سو سینماگرها. در طول بیش از چهار دهه اخیر نیز این روال، معمول بوده است. تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ۴۲۰ سینما در سطح کشور فعالیت می‌کرد که در سال ۱۳۵۸ تعداد آنها به ۳۰۰ سینما کاهش یافت. در فرآیند آتش‌سوزی سینماها، ۲ هزار کپی فیلم سوخته بود و ۳۰ فیلم آماده نمایش هم سردرگم مانده بود.
 • زرنگی حاج‌حسین مقابل رضا شاه

  دنیای اقتصاد: مولفان و هنرمندان در اعتلای جامعه نقش انکارناپذیری دارند، اما اهمیت پشتیبانان فرهنگ و هنر نیز کمتر از آنان نیست. از مطرح‌ترین حامیان دانش و معرفت در دوران معاصر می‌توان به حاج حسین‌آقا ملک اشاره کرد؛ فردی که دَرم را با کَرم آمیخت و با تاسیس کتابخانه و موزه یکی از بزرگ‌ترین واقفان در این زمینه شد. حاج حسین ملک ۱۰ خرداد ۱۲۵۰ در تهران به دنیا آمد. وی در تمام عمر علاقه‌زیادی به جمع‌آوری کتاب‌های خطی و دیگر آثار عتیقه داشت. گستردگی موقوفات مرحوم ملک تا حدی است که فقط آستان قدس رضوی اداره‌ای به نام اداره موقوفات ملک دارد. علاوه بر ساخت و وقف کتابخانه و موزه از دیگر کارهای خیریه او اختصاص دومیلیون متر مربع زمین برای ساخت خانه برای فرهنگیان و واگذاری چند ده‌هزار متر زمین برای پارک عمومی در مشهد است.
 • کوتاه از فرهنگ و هنر

  کیهان کلهر، آهنگ‌ساز و نوازنده ایرانی به همراه اردال ارزنجان، نوازنده باغلاما، آهنگساز و خواننده ترکیه‌ای به روی صحنه خواهد رفت. این اجرا به‌صورت آن‌لاین و غیررایگان از درگاه آپارات در روز ششم مرداد ماه ساعت ۲۱:۳۰ به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش خواهد شد.
 • شگفتی‌های جهان از نگاه فیزیکدان ایتالیایی

  دنیای اقتصاد: کتاب «جاهایی در جهان که مهربانی مهم‌تر از قانون است» نوشته کارلو روولی با ترجمه سمانه نوروزی منتشر شد. این کتاب مجموعه‌ای از مقالات کارلو رووِلی، فیزیک‌دان نظری ایتالیایی،‌ است که بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰، در روزنامه‌ها و مجلات ایتالیا منتشر شده است. رووِلی در این کتاب ما را به سفری از طریق علم، تاریخ، فلسفه و سیاست دعوت می‌کند؛ سفری در زمان، از ارسطو تا به امروز و سفری در مکان، از نقش بال پروانه‌ای بر زمین تا درون سیاه‌چاله‌های ناشناخته در اعماق فضا. جهان سرشار از پدیده‌هایی است که مطالعه درباره هرکدام از آنها قطعه‌ای از راز هستی را آشکار می‌کند. از سازوکار شگفت‌انگیز آگاهی هشت‌پا تا فضای بی‌کران رازآلود، هرچه در این جهان هست، بخشی از این شگفتی را در خود دارد و انسان از دیرباز در کار مشاهده آن است. رووِلی در این مجموعه ‌مقالات با بینشی بدیع به این موضوعات می‌نگرد و با هوشیاری‌ خاصی نگاه ما به جهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. کتاب «جاهایی در جهان که مهربانی مهم‌تر از قانون است» در ۲۱۹ صفحه و به قیمت ۴۷هزار تومان از سوی نشر چترنگ منتشر شده است.
 • جهش اقتصادی در بازار هنرهای تجسمی

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که تعداد زیادی از کشورها هنوز با واکسیناسیون و تعطیلی بازارهای تجاری و هنری‌شان درگیرند، در سوی دیگر جهان، سینماها، تئاترها و حراجی‌های آثار تجسمی کم‌کم در شرف عادی شدن و بازگشت به وضع پیش از شیوع کرونا هستند.
 • مرگ جزئی از خود من است

  دنیای اقتصاد: محمود استادمحمد از چهره‌های به‌یادماندنی تئاتر ایران ۸ سال پیش در چنین روزی درگذشت. اگرچه شهرت او بیشتر به دلیل بازی در نقش «خر خراط» در نمایش «شهر قصه» و همچنین کارگردانی و بازی در نمایش «آسیدکاظم» است اما چندین نمایش‌نامه و بازی در برخی سریال‌های تلویزیونی از جمله «در چشم باد» نیز در کارنامه او دیده می‌شود. استادمحمد در سال ۱۳۲۹ در محله دروازه دولاب تهران به دنیا آمد. وی فعالیت نمایشی خود را در نوجوانی پس از آشنایی با استادش محمد آستیم و سپس نصرت رحمانی و عباس نعلبندیان و با بازی در نمایش‌های بیژن مفید آغاز کرد. زنده‌یادمحمدعلی سپانلو شاعر و نویسنده معروف که از دوستان او به‌شمار می‌رفت درباره شروع کار استادمحمد تعریف می‌کند: «او و همراهانش گروه جوانی بودند که بالاخانه‌ای را در خیابان گرگان اجاره کرده بودند و آنجا تمرین می‌کردند. گروه شناخته شده‌ای هم نبودند. گویا در متن نیز همگی اعمال نظر کرده بودند. آنها به من گفته بودند که یک بار هم بیژن مفید را دعوت کرده‌اند تا کارشان را ببیند. عده‌ای از اعضای این گروه یک روز آمدند به دفتر مجله فردوسی و ما را در رودربایستی گذاشتند و بردند به تماشای نمایشی که کار کرده بودند. ما فکر می‌کردیم این نمایش، نمایش خسته‌کننده‌ای باشد، اما برعکس، نه‌تنها خسته‌‌کننده‌ نبود، بلکه بسیار هم نمایش خوبی از کار در آمده بود. همین باعث شد که من مقاله‌ای درباره این نمایش بنویسم».
 • کوتاه از فرهنگ‌وهنر

  فیلم‌های سید جواد رضویان در شبکه نمایش مرور می‌شود. به روح پدرم، اخلاقتو خوب کن، لیمو ترش، شاخه گلی برای عروس، کلاهی برای باران و اخراجی‌های۲ فیلم‌هایی هستند که از این کمدین ۴۷ ساله در هفته منتهی به عید ولایت و نیز سالروز تولدش (۶ مرداد) در بخش مرور آثار شبکه نمایش روی آنتن می‌رود. علاقه‌مندان به فیلم‌های این کمدین می‌توانند هر شب ساعت ۲۱ به تماشای آثار او بنشینند.
 • «زن دوم» به کتابفروشی‌ها آمد

  دنیای اقتصاد: رمان معمایی «زن دوم» نوشته ماری کوبیکا با ترجمه فرشاد شالچیان منتشر شد. این رمان داستان زن و شوهری به نام‌های سِیدی و ویل فوست را روایت می‌کند که به تازگی از شیکاگوی پرهیاهو به شهر کوچکی در مِین نقل مکان کرده‌اند؛ در حالی که جنازه‌ همسایه‌شان، مورگان بِینز، در خانه‌اش پیدا شده است. قتل جزیره‌ کوچک آنها را تکان داده، اما هیچ‌کس بیشتر از سِیدی متلاطم نشده است و هنگامی که نگاه‌های اتهام‌آمیز به خانواده‌ی تازه‌وارد خیره می‌شود، سیدی خود را غرق‌شده در ماجرای آن شبِ تاریک و مرموز می‌بیند. اما او باید مراقب باشد، چرا که با هرچه بیشتر فاش شدن حقایق درباره‌ قتل مورگان، سیدی درمی‌یابد که ممکن است زندگی خود و خانواده‌اش بیشتر از آن‌چه انتظار داشت در خطر باشد. رمان «زن دوم» در ۴۵۲ صفحه و به قیمت ۱۱۵هزارتومان از سوی نشر آموت به چاپ رسیده است.
 • همنوا با روزهای تلخ خوزستان

  دنیای‌اقتصاد: ماجرای خشکسالی در خوزستان در یک هفته گذشته تبدیل به مهم‌ترین اتفاق کشور شده و واکنش‌های فراوانی را پدید آورده است. اواخر هفته گذشته سینماگران در خانه هنرمندان جمع شدند و از وضعیت سخت مردم گفتند. در این تجمع که پلاکاردهایی در رابطه با وضعیت بد این روزهای خوزستان در دست هنرمندان قرار داشت و چهره‌هایی سرشناسی حضور داشتند، بیانیه خانه سینما نیز قرائت شد. به گزارش ایسنا، در متن بیانیه خانه سینما آمده است که خوزستانِ ایران، ملتی نگرانِ توست، همه ایران نگرانِ توست، سینمای ایران نگران توست. متاسفانه این روزها تصاویر ناخوش‌آیندی از خوزستان می‌بینیم.
 • جانم مرتضی‌خان!

  دنیای اقتصاد: مرتضی نی‌داوود، نوازنده و آهنگساز ۳۱ سال پیش در چنین روزی درگذشت. از وی آهنگ‌ها و قطعات زیادی به یادگار مانده که مشهورترین آنها تصیف معروف «مرغ سحر» با شعری از ملک‌الشعرا بهار است؛ تصنیفی که در دهه‌های اخیر پایان‌بخش اغلب کنسرت‌های زنده‌یاد استاد شجریان بود و پیش‌تر با صدای خوانندگانی چون نادر گلچین اجرا شده بود. اما نخستین خواننده این تصنیف قمر‌الملوک وزیری، است؛ هنرمندی که نی‌داوود او را کشف و آموزش داد.
 • کوتاه از فرهنگ و هنر

  هجدهمین دوره طرح‌های فصلی فروش کتاب با عنوان «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» از نهم تا پانزدهم مردادماه در کتابفروشی‌های عضو طرح سراسرکشور برگزار می‌شود. هجدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها با افزایش ۵۰درصدی اعتبار همراه است؛ برهمین اساس نیز سقف مجاز خرید برای هر خریدار که در طرح پیشین ۲۰۰هزار تومان بود، در «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» به مبلغ ۳۰۰هزار تومان افزایش می‌یابد.
 • چگونگی فراگیر شدن شورش در «تجارت فردا»

  دنیای اقتصاد: چهارصد و پانزدهمین شماره هفته‌نامه «تجارت فردا» با عنوان «مرگ یک رویا» منتشر شد. بر جلد این شماره از مجله در توضیح این پرسش که «شورش چگونه هاوانا را فرا گرفت؟» آمده است: «خیابان‌های هاوانا به دلیل نارضایتی مردم از اوضاع اقتصادی و ضعف دولت در مدیریت بحران کرونا با اعتراض و شورش مواجه است. کوبا که همیشه اصلاحات اقتصادی را به تعویق انداخته، تحریم‌های آمریکا و پاندمی را مسبب وضع موجود می‌داند. سیاستمداران ما نیز وضعیت بد اقتصاد ایران را به تحریم و کرونا نسبت می‌دهند. آیا وضع موجود تنها نتیجه تحریم و کروناست؟»
 • داستان بدرقه پرماجرا

  دنیای اقتصاد: رونمایی از لباس‌های رسمی و ورزشی اعضای کاروان ورزش ایران در بازی‌های المپیک شنبه شب و همزمان با اعزام اولین گروه ورزشکاران به توکیو انجام شد و حاشیه‌های فراوانی را به‌وجود آورد. گویا از دو سال پیش برای طراحی این لباس‌ها برنامه‌ریزی شده بود و کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این انتخاب نقش داشت. قرار بود مردان کت و شلوار ساده سورمه‌ای و زنان مانتو و مقنعه فیروزه‌ای و شلوار سفیدرنگ بپوشند اما فشار افکار عمومی در روزهای اخیر آنقدر زیاد بود که دیروز اعلام شد به‌خاطر هجمه‌های ایجاد‌شده ورزشکاران و نمایندگان کاروان ایران در مراسم افتتاحیه با «پوشش ورزشی» رژه خواهند رفت. در همین رابطه کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک این موضوع را اعلام کرد و گفت در راستای احترام به افکار عمومی چنین تصمیمی گرفته شده است. البته این اولین‌بار نیست که طراحی لباس کاروان اعزامی کشورمان به مسابقات المپیک با حاشیه روبه‌رو می‌شود و تغییر پوشش هم پیش‌تر سابقه داشته است.
 • روزهای داغ بازارهای جهانی سینما

  دنیای‌اقتصاد: در حالی که سینماهای ایران به دلیل شیوع پیک پنجم کرونا تعطیل شده است بازار‌های جهانی هنر هفتم اما به روزهای خوب خود نزدیک شده‌اند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، فیلم «هرج‌ و مرج فضایی: میراثی نو» ساخته برادران وارنر به سرعت در اولین آخر هفته اکرانش موفق شد تا باکس آفیس را از «بیوه سیاه» بدزدد و فروش ۳ روزه خود در آمریکا را به نزدیک ۳۲ میلیون دلار برساند.
 • اتهام قتل برای بازیگر سریال پلیسی

  ایسنا: ایسیا استوکس، بازیگر سریال «نظم و قانون» به قتل فردی در نیویورک متهم شد. یک قاضی در منطقه کوئینز نیویورک، این بازیگر آمریکایی را به جرم شلیک به فردی در داخل ماشین، متهم به قتل کرد. وی که ۱۱ شلیک به مقتول داشته متهم به قتل درجه ۲ و همچنین حمل غیرقانونی اسلحه است و در صورت محکومیت در دادگاه با حکم ۲۵ سال زندان رو به رو خواهد شد. سریال «نظم و قانون» از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ در ۴۵۶ قسمت عرضه شد و موضوع آن ماجراهای اداره پلیس و دادستانی شهر نیویورک در آمریکاست. این مجموعه در سال ۲۰۰۷ در نوزدهمین دوره جایزه رسانه‌ای گلاد برنده جایزه بهترین تک اپیزود شد و همچنین چندین جایزه‌ امی را در کارنامه خود دارد. «ایسیا استوکس» علاوه بر بازی در سریال معروف «نظم و قانون»، از سال ۲۰۰۶ تاکنون در چند مجموعه دیگر از جمله بخش قربانیان ویژه، امپراتوری برادویک، آمریکایی‌ها، لوئی، خون آبی و اخیرا در سریال «قدرت» ایفای نقش کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر