آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۶۰۷

 • خاموشی ستاره جوان موسیقی

  دنیای اقتصاد: خبر درگذشت بهنام صفوی که صبح روز گذشته منتشر شد، بسیاری از دوست‌داران موسیقی و به‌ویژه هواداران این خواننده جوان را در موجی از حسرت و اندوه فرو برد. بیماری صفوی در سال‌های اخیر اگرچه شدت گرفته بود اما هرگز او را از ادامه کار حرفه‌ای‌اش بازنداشت. او از سال ۹۲ به عارضه مغزی دچار شد و تمام سال‌های بعد از آن را با رنج و درد زندگی کرد. بیماری او به وضعیتی خاص رسیده بود و درمان‌های مختلف در دوره‌های زمانی مختلف و حتی تیغ جراحی پرفسور مجید سمیعی در آلمان هم کاری از پیش نبرد تا سرانجام صبح روز گذشته بهنام جوان که تنها ۳۶ سال داشت در بیمارستانی در اصفهان درگذشت.
 • ۱۵ دقیقه مطالعه در روز

  دنیای اقتصاد: شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در گزارشی آمارهای جدیدی از مصرف فرهنگی خانوار ایرانی منتشر کرد. از نکات این آمار می‌توان به سرانه مطالعه غیر درسی ایرانی‌های بالای ۱۵ سال اشاره کرد که طبق آن با احتساب مطالعه قرآن و ادعیه سهم هر ایرانی از میزان مطالعه به‌طور متوسط ۱۵دقیقه در روز است.
 • مراسم بزرگداشت فردوسی با حضور شهرام ناظری

  ایلنا: مراسم پاسداشت ابوالقاسم فردوسی با حضور شهرام ناظری پنج‌شنبه ۲۶ اردیبهشت در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.
 • نمایش فیلم «مِشمِشه» در بازار جهانی کن ۲۰۱۹

  مهر: فیلم «مِشمِشه» به نویسندگی و کارگردانی شاهد احمدلو و تهیه‌کنندگی علی یاور در اولین حضور بین‌المللی خود در بازار جهانی فستیوال کن ۲۰۱۹ به نمایش درمی‌آید.
 • درگیری مرگبار دو خواننده رپ در آمریکا

  فارس: در درگیری خونبار دو خواننده رپ در تفرجگاه ترامپ در منطقه «سانی آیزلز بیچ» یک مرد کشته و یک زن زخمی شد. شاهدان اظهار کردند که تیراندازی حدود ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر دیروز (دوشنبه) آغاز شد و دو گروه از خواننده‌ها درست مقابل مجتمع محل تفریح ترامپ به یکدیگر شلیک کردند. مرد کشته شده در این درگیری خواننده رپ با نام «اِی‌اِی‌بی هلاباندز» است. چهار نفر پس از این درگیری توسط پلیس دستگیر شده‌اند. فرد کشته شده با نام واقعی «محمد جراتی» ۴۳ساله شناسایی شده است. اورژانس پس از درگیری، زن زخمی را به بیمارستان ونچورا منتقل کرد. هنوز جزئیاتی از شرایط جسمی وی اعلام نشده است. شاهدان ادعا می‌کنند که این زن نامزد «ان‌بی‌اِی یانگ‌بوی» خواننده رپ بوده که قرار بوده طبق برنامه روز یکشنبه در فستیوال موسیقی رولینگ لود در منطقه میامی گاردنز برنامه اجرا کند.
 • بهروز افخمی سریالی درباره سیل می‌سازد

  ایلنا: بهروز افخمی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس قرار است به‌زودی سریالی را با موضوع سیل اخیر در کشور بسازد.
 • «زنبورهای خاکستری» روی پیشخوان کتابفروشی‌ها

  دنیای اقتصاد: جدیدترین رمان آندری کورکف با عنوان «زنبورهای خاکستری» با ترجمه آبتین گلکار منتشر شد. این رمان ماجرای نزاع داخلی اوکراین بر سر شبه‌جزیره‌ کریمه را روایت می‌کند.
 • واکنش انجمن نویسندگان به همخوانی دانش‌آموزان

  ایسنا: انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره ماجرای همخوانی‌های اخیر دانش‌آموزان در مدرسه‌ها و واکنش‌های متفاوت نسبت به آن بیانیه داد. در بخشی از بیانیه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان آمده است: «ماجرای اخیر همخوانی دانش‌آموزان در برخی از مدارس، موجی از واکنش‌های مختلف را در جامعه و فضای مجازی ایجاد کرده است؛ از واکنش‌های همدلانه تا پاسخ‌های پرخاشگرانه برخی از مقام‌های مسوول، از جمله وزیر محترم آموزش و پرورش. چنین واکنش‌هایی گویای اهمیت چنین موضوعی است؛ موضوعی که با عتاب و خطاب و تنبیه و اخراج دانش‌آموزان و معلمان و مدیران حل نمی‌شود. آیا همخوانی دانش‌آموزان در ورزش صبحگاهی و شادمانی دختران در برنامه‌های هنری، جرم به شمار می‌رود یا نیاز طبیعی دوران نوجوانی است؟ انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران فراهم آوردن زمینه دسترسی کودکان و نوجوانان به انواع هنرهای زیبا - از جمله موسیقی - را حق طبیعی و مدنی کودکان و نوجوانان این کهن دیار می‌داند. با کنار گذاشتن برخوردهای حذفی و غیرمنطقی و با تدوین برنامه‌های فرهنگی و هنری شادی‌بخش، زمینه‌های پرورش دانش‌آموزانی بانشاط و امیدوار را فراهم‌ سازیم.»

بیشتر