آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۲۴۴

 • سال سیاه ترامپ در جامعه هنری

  دنیای اقتصاد: یک‌سال از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا می‌گذرد و در این مدت سیاست‌های او همواره با انتقاد‌های فراوان روبه‌رو بوده است. شاید هنرمندان را باید پیشتازان نقد عملکرد ترامپ در این مدت دانست. در یک‌سال اخیر کمتر روزی بوده که در آن هنرمندی علیه رئیس‌جمهور حاشیه‌ساز آمریکا، موضع نگیرد و واکنش تند و تیزی علیه عملکرد او مطرح نکند.
 • انتقاد مفتون امینی از وضعیت مجلات ادبی

  یدالله مفتون امینی، شاعر پیشکسوت با بیان اینکه شعر ما مخاطب ندارد، کمبود مجلات ادبی حرفه‌ای و نبود فضای نقد را از دلایل استقبال نشدن عنوان کرد. امینی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان اینکه دیگر شعری در مجلات منتشر نمی‌کند، اظهار کرد: اغلب مجله‌های ادبی که منتشر می‌شوند خراب شده‌اند. مسوولان آنها شعرشناس نیستند و سواد کافی ندارند. در واقع مجلات متصدی شعرشناس ندارند که من دیگر بخواهم شعر در مجله چاپ کنم. زمانی که منوچهر آتشی بر شعرها نظارت می‌کرد خوب بود یا عنایت سمیعی بر شعرها نقد می‌نوشت. الان نه کسی نقد می‌نویسد و نه کسی‌ هست که شعر خوب داشته باشد، البته گاهی کسی مختصر گرد و خاکی به راه می‌اندازد، اما ادامه پیدا نمی‌کند.
 • گلایه بیوک میرزایی از بدحسابی صدا و سیما

  بیوک میرزایی پیشکسوت رادیو و تلویزیون بیان کرد که سال‌ها پیش پرداخت‌های مالی در تلویزیون منظم‌تر بوده است و اکنون این‌گونه نیست. این بازیگر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه بیش از یک‌سال است در تلویزیون حضور نداشته، گفت: وضعیت تلویزیون مناسب نیست و نمی‌تواند برآوردهای مالی را پرداخت کند. خود ما چهار ماه است که در «افسانه هزار پایان» کار می‌کنیم اما تنها حقوق یک ماه را داده‌اند و این درحالی است که همه گروه عاشقانه کار می‌کنند تا شهاب عباسی کارگردان سریال بتواند با همه کمبودها سریالش را پیش ببرد.
 • واکنش بازیگران فیلم وودی آلن به اتهام آزار جنسی‌اش

  ربکا هال و تیموتی شلمی بازیگران فیلم تازه وودی آلن دستمزدشان از این فیلم را به خیریه بخشیدند. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تیموتی شلمی و ربکا هال بازیگران فیلم تازه وودی آلن با عنوان «روزی بارانی در نیویورک» نیز به جمع حامیان جنبش «Time’s Up» پیوستند. آنها در اعتراض به اتهامات وارد شده به وودی درباره آزار جنسی دیلان فارو دستمزد خود از بازی در فیلم این کارگردان سرشناس را به جنبش حمایت از زنان برابر آزار جنسی اهدا کردند.
 • یاد سراج از استاد شجریان با خواندن «اشک مهتاب»

  در ششمین روز از جشنواره موسیقی فجر، حسام‌الدین سراج، «اشک مهتاب» را با آرزوی سلامتی برای شجریان اجرا کرد.
 • نمایش فیلم‌های هنرمندان تجسمی به روایت خسرو سینایی

  فیلم‌های هنرمندان تجسمی امروز چهارشنبه در خانه هنرمندان ایران به نمایش در می‌آید.
 • اجرای گروه«تیار» برای بانوان

  کنسرت گروه موسیقی بانوان «تیار» به سرپرستی آیدا امیری مقدم و خوانندگی سحر زیبایی چهارم بهمن ماه با رپرتواری ویژه در فرهنگسرای نیاوران اجرا می‌شود.
 • تبدیل یک دختر به پسر در صحنه نمایش

  نمایش «دختر بودم، پسر شدم» نوشته فرهاد نقدعلی و کارگردانی گلرخ میلانی به صحنه می‎رود.
 • حراج نقاشی ۳۶ میلیون پوندی «پیکاسو»

  پرتره‌ای که «پابلو پیکاسو» از «ماری ترز» کشیده، به‌زودی در حراجی «ساتبی» به فروش گذاشته می‌شود.
 • بررسی «خانه (ائو)» در شب‌های شفاهی

  برنامه «شب‌های شفاهی» امروز چهارشنبه به بررسی فیلم «خانه (ائو)» اختصاص می‌یابد.
 • انتشار کتابی درباره آهنگساز فقید موسیقی پاپ ایران

  کتاب «واروژان» با موضوع واکاوی زندگی و تحلیل کارنامه هنری واروژان، آهنگساز و تنظیم‌کننده فقید موسیقی ایران، به قلم حسین عصاران منتشر شد.
 • بازی مجری سابق تلویزیون در فیلم جدید کمال تبریزی

  جواد یحیوی، مجری سابق تلویزیون، با اشاره به پیوستن به جدیدترین فیلم سینمایی کمال تبریزی گفت: فعلا فعالیت تئاتری ندارم و در حالت استندبای هستم تا در فیلم سینمایی کمال تبریزی به نام «خودسر» بازی کنم.
 • تداعی خاطرات گذشته در عکس‌های «سبز از یاد رفته»

  نمایشگاه عکس «سبز از یاد رفته» با آثاری از کیمیا نجاریون از جمعه ۲۹دی در گالری ایده پارسی برپا می‌شود.
 • نمایش قطعی فیلم‌های سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر در ۳۰ استان

  فیلم‌های سی‌وششمین دوره جشنواره فیلم فجر در ۳۰ استان کشور به نمایش درمی‌آید. غلامرضا موسوی، عضو هیات رئیسه شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما در گفت‌وگو با «ایلنا» با اشاره به هماهنگی‌های صورت گرفته برای نمایش فیلم‌های جشنواره فیلم فجر در استان‌ها گفت: فیلم‌ها به مدت ۱۰ تا ۱۱ روز در هر استان نمایش خواهد داشت و گروه‌بندی نمایش فیلم‌ها در هر استان مانند تهران به دو گروه سودای سیمرغ یک و سودای سیمرغ دو تقسیم شده است و به هر استان فیلم‌های یکی از گروه‌ها اختصاص داده می‌شود. اما برنامه‌ریزی به شکلی است که ۱۵ استان؛ فیلم‌های گروه سودای سیمرغ یک و ۱۵ استان؛ فیلم‌های گروه سودای سیمرغ ۲ را نمایش می‌دهند. عضو شورای‌عالی تهیه‌کنندگان سینما با اشاره به اینکه نمایش فیلم‌ها در استان‌ها از سوی این شورا انجام می‌شود، افزود: در حال برنامه‌ریزی هستیم که از روز ۱۲ بهمن همزمان با آغاز جشنواره در تهران یا از روز ۱۵ بهمن و با چند روز فاصله؛ نمایش فیلم‌ها در استان‌ها آغاز شود. وی افزود: به دعوت مراکز استان‌ها برخی از هنرمندان در زمان برگزاری جشنواره به استان‌ها سفر می‌کنند.

بیشتر