آرشیو روزنامه شماره ۴۲۳۶ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۲۳۶

 • بازار کتاب در انحصارآثار ترجمه

  دنیای اقتصاد: در بازار کتاب خارجی‌ها بیشتر از آثار ایرانی فروخته می‌شوند. شاید بهتر باشد بگوییم خیلی بیشتر! از میان آثار پرفروش هفتگی، ماهانه و سالانه دست‌کم ۶۰ تا ۷۰ درصد آثار پرفروش در حوزه ادبیات داستانی در انحصار آثار ترجمه است. درحالی‌که نویسندگان داخلی نیز سالانه تعداد قابل توجهی اثر منتشر می‌کنند، اما همچنان استقبال مخاطبان از ترجمه‌ها بسیار بیشتر است. این در حالی است که با گسترش استقبال از آثار ترجمه، ناشران نیز دست به‌کار شدند و بیش از گذشته رمان‌ها و داستان‌های خارجی را به فارسی برگرداندند. بسیاری از ناشران سعی کردند پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا را در سریع‌ترین زمان ممکن ترجمه و راهی بازار کنند. رقابت ناشران برای ترجمه تعداد محدودی کتاب پرفروش در بازارهای جهانی، باعث موازی‌کاری از یکسو و ناپختگی در متن نهایی فارسی‌شده از سوی دیگر شد. این موضوع سبب شد تا ترجمه‌هایی خام از شاهکارهای ادبی جهان در بازار توزیع شود.
 • برگزاری پرحاشیه مراسم اختتامیه جایزه جلال آل احمد

  مراسم پایانی دهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل‌احمد» شنبه ۱۶ دی‌ماه با معرفی برگزیدگان این جایزه آغاز شد و مهمانان برنامه حرف‌های حاشیه داری را مطرح کردند. به گزارش «ایسنا»، میکائیل عظیمی نویسنده کتاب «میر نامیرا؛ زمانه و کارنامه مصطفی عالی‌نسب» گفت: در دهه ۶۰ استاد عالی‌نسب مشاور موسوی بود. الان به خاطر وضعیتی که موسوی دارد بغض دارم. آقای وزیر از شما می‌خواهم این مساله را به آقای رئیس‌جمهوری منتقل کنید.
 • گلایه جواد مجابی از تصمیم‌گیری‌های فرهنگی پشت درهای بسته

  جواد مجابی، نویسنده و منتقد معتقد است که اگر امروز ادبیات و رمان و شعر ما فقیر شده ناشی از نگرش غلطی است که عده‌ای پشت درهای بسته می‌نشینند و برای فرهنگ و هنر مملکت نظر می‌دهند.
 • شجریان رئیس افتخاری شورای‌عالی خانه موسیقی شد

  محمد رضا شجریان به‌عنوان رئیس افتخاری شورای‌عالی خانه موسیقی ایران انتخاب شد. به گزارش خبرگزاری فارس، داریوش پیرنیاکان درباره جلسه اخیر شورای‌عالی خانه موسیقی گفت: در این جلسه جناب شجریان با اکثریت آرا به‌عنوان رئیس افتخاری شورای‌عالی خانه موسیقی ایران انتخاب شدند. بنده نیز با انتخاب اعضا به‌عنوان دبیر و سخنگوی شورای‌عالی معرفی شدم.
 • نقاشی‌های پیشکسوت نمایش در گالری آتبین

  آثار اکبر یادگاری، هنرمند ایرانی ساکن آلمان جمعه ۲۲ دی در گالری آتبین به نمایش گذاشته می‌شود.
 • انتقاد کیانوش عیاری از شیوه‌های به حاشیه راندن فیلم‌ها

  کیانوش عیاری می‌گوید اگر فیلم‌هایش تلخی‌هایی را به تصویر می‌کشند، این تلخی‌ها از دل جامعه و مسائل مبتلابه آن آمده و نباید چشم خود را بر آنها بست.
 • اتهام تجاوز علیه کارگردان برنده اسکار

  پل هگیس، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس برنده اسکار به آزار جنسی و تجاوز به چهار زن متهم شد.
 • کوچ «قلقلی» از تهران به دلیل بیکاری

  شهرام لاسمی بازیگر مشهور نقش قلقلی که برای کودکان یک نسل خاطره‌سازی کرده است، به خاطر بیکاری از تهران کوچ کرد.
 • گلاره عباسی داور جشنواره هندی شد

  شانزدهمین دوره جشنواره فیلم «پونه» از ۱۱ تا ۱۸ ژانویه (۲۱ تا ۲۸ دی) در هندوستان برگزار می‌شود و گلاره عباسی، بازیگر ایرانی به همراه داورانی از هند، کانادا، سریلانکا، مکزیک، ایتالیا و لهستان ۱۴ فیلم بخش مسابقه را قضاوت می‌کنند.
 • بررسی نظریه غرب‌زدگی جلال با حضور فریدون مجلسی

  نخستین نشست از نشست‌های «درباره جلال آل‌احمد» با موضوع «نقد و بررسی نظریه غرب‌زدگی» چهارشنبه ۲۰ دی‌ماه برگزار می‌شود.

بیشتر