آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۴۲۰۸

 • ناهمخوانی تولید و عرضه در سینمای ایران

  دنیای اقتصاد: سالانه نزدیک به ۱۳۰ فیلم سینمایی در کشور تولید می‌شود و حدود ۲۰۰ سالن سینما درکشور وجود دارد که از این میزان ۱۲۶ سالن در پایتخت قرار دارد. نبود تناسب بین تولید و موقعیت عرضه آثار سال‌ها است به‌ یکی از چالش‌های مهم صنعت سینمای کشورمان تبدیل شده است. این ناهمخوانی بین تولید و عرضه علاوه‌بر معطل ماندن بخش عظیمی از پتانسیل فرهنگی و اقتصادی موجب تبعیض و اجحاف در زمینه زمان پخش و مدت زمان اکران شده است؛‌ مساله‌ای که موجب دلخوری بسیاری از تهیه‌‌کنندگان و کارگردانان شده است؛ زیرا از یکسو صف طولانی انتظار موجب می‌شود آثار پیش از آنکه به حداکثر سود ممکن برسند به ناچار جا را برای دیگر آثار که به نحوی رقیب محسوب می‌شوند خالی کنند و از سویی زمان اکران نیز دارای اهمیت ویژه است.
 • فروش بی‌سابقه ۳۴۵ هزار نسخه‌ای در ۱۰ روز ابتدایی طرح پاییزه کتاب

  با گذشت ۱۰ روز از شروع طرح پاییزه کتاب، بیش از ۳۴۵هزارنسخه کتاب از سوی ۱۴۵ هزار نفر خریداری شده که در مقایسه با طرح‌های پیشین حمایت از کتابفروشی‌ها، فروش بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ فروش ۳۴۵ هزار نسخه کتاب در ۱۰ روز از اجرای طرح پاییزه کتاب در حالی به ثبت رسیده است که در پاییزه کتاب سال ۱۳۹۵ در بازه زمانی یک ماهه، ۵۶۱ هزار و ۷۷۶ نسخه کتاب به فروش رسیده بود.
 • رونمایی از کتاب «ناگفته‌های بورس ایران» در همایش مالی اسلامی

  سومین همایش مالی اسلامی صبح دیروز با حضور جمعی از مسوولان اقتصادی کشور و جمعی از پژوهشگران مالی اسلامی در دانشگاه الزهرا برگزار شد و در حاشیه این همایش از کتاب «ناگفته‌های بورس ایران» تالیف دکتر علی صالح‌آبادی رونمایی شد.
 • اعتراض کتبی نیکی کریمی به پخش نشدن تیزر فیلمش در صداوسیما

  نیکی کریمی در پی عدم پخش تیزرهای فیلم سینمایی «آذر» از رسانه ملی، نوشتاری را منتشر کرد. به گزارش «ایسنا» نیکی کریمی که با مخالفت‌های رسانه ملی برای پخش تیزرهای فیلم سینمایی«آذر» روبه‌رو شد، یادداشتی را به شرح زیر منتشر کرد:
 • تمدید کنسرت همایون شجریان با پورناظری‌ها

  کنسرت همایون شجریان، تهمورس و سهراب پورناظری برای شب‌های هجدهم، نوزدهم، بیست و هفتم و بیست و هشتم آذرماه تمدید شد.
 • آواز رسول نجفیان در کنسرت گروه «چهل دف»

  گروه موسیقی سنتی «چهل‌دف» به سرپرستی فرشید غریب‌نژاد، خوانندگی رسول نجفیان و صابر سنندجی، در دو بخش کردی و فارسی در شهر تهران کنسرت برگزار می‌کند.
 • سخنان علیرضا افتخاری در اکران مردمی «وقتی برگشتم»

  دومین اکران مردمی فیلم سینمایی «وقتی برگشتم» به کارگردانی وحید موسائیان شامگاه شنبه ۱۱ آذرماه با حضور علیرضا افتخاری، فریدون شهبازیان، احترام برومند و افشین هاشمی در پردیس سینمایی «کوروش» برگزار شد.
 • زندگی نویسنده محبوب‌ بچه‌ها فیلم می‌شود

  جیمز فرانکو قرار است کارگردان و بازیگر فیلمی باشد که درباره زندگی شل سیلوراستاین ساخته می‌شود.
 • قرارداد یک میلیون پوندی برای نوشتن یک کتاب فانتزی

  کاساندرا کلر، نویسنده‌ای که با نوشتن داستان‌هایی برای کودکان طرفداران زیادی به‌دست آورده، برای نوشتن نخستین کتابش برای بزرگسالان، قرارداد یک میلیون پوندی بست.
 • نمایش پنج فیلم در موزه هنرهای معاصر

  پنج فیلم در بخش «به سوی غیرداستانی خلاق» از فردا سه‌شنبه ۱۴ آذرماه تا چهارشنبه ۲۹ آذرماه در سالن سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درمی‌آید.
 • بزرگداشت امیر نادری در آبادان

  آیین بزرگداشت امیر نادری در پنجاه‌ و هشتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان «اروند» برگزار می‌شود.
 • روایت‌هایی از «نوشتن» مارگریت دوراس در بازار

  کتاب «نوشتن و همین و تمام» اثر مارگریت دوراس با ترجمه قاسم روبین منتشر شد. این کتاب در سه بخش شامل دو بخش داستانی و یک گفت‌وگوی بلند با دوراس منتشر شده است. در بخش اول این کتاب با عنوان «نوشتن» وی پنج روایت از پنج اتفاق، حادثه و رویداد که خود آن را حس کرده بیان کرده است.
 • اجرای «تن تلخ» در تماشاخانه سه‌نقطه

  نمایش «تن تلخ» به طراحی، کارگردانی و نویسندگی عاطفه مقدسی از ۱۴ آذر ماه در تماشاخانه سه نقطه روی صحنه می‌رود.
 • همکاری هنرمندان سه کشور در کنسرت «رنگ‌ها و صداها»

  کنسرت «موسیقی رنگ‌ها و صداها» با سازهای دوتار، دف، باغلاما و تنبور پنج‌شنبه ۱۶ آذر در موسسه یونس‌امره برگزار می‌شود.

بیشتر