آرشیو روزنامه شماره ۳۱۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار فرهنگ و هنر - روزنامه شماره ۳۱۳۳

 • فروش یک میلیارد تومانی جشنواره موسیقی فجر

  دبیر اجرایی بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر از فروش بیش از یک میلیارد تومانی بلیت‌های این رویداد هنری خبر داد. به گزارش «ایرنا» علی ترابی گفت: با توجه به سیاست‌ها و توصیه معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اینکه درصد بیشتری از بلیت‌های جشنواره بیست‌و‌نهم موسیقی فجر در اختیار مخاطبان واقعی هنر قرار گیرد و کمتر بلیت اهدایی داشته باشیم، با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شویم به گونه‌ای که بلیت‌فروشی جشنواره بیست‌و‌نهم به یک میلیارد تومان رسید. وی ادامه داد: باوجود کمترین تبلیغ شهری برای جشنواره موسیقی فجر و نیز همزمانی فروش بلیت‌ها با برگزاری جشنواره فیلم فجر، باز هم استقبال بسیار خوبی از سوی مردم هنردوستمان داشتیم.
 • سینماگران برای مردم فیلم بسازند

  رئیس سازمان سینمایی معتقد است ساخت فیلم در فضاهای روشنفکری، سیاسی یا حتی اجتماعی تنها بخشی از دغدغه‌های مردم است ولی همین فضای روشنفکری و سیاسی بخش بزرگی از سینما را دربرگرفته که باعث بی‌انگیزگی مردم برای سینما‌رفتن شده است. حجت‌اله ایوبی رئیس سازمان سینمایی که طبق صحبت‌های خودش به شدت دغدغه مردم، سینما و سینماگران را دارد، معتقد است آنچه در حال حاضر از سینما می‌بینیم کاملا مطلوب نیست؛ چراکه وضعیت فعلی سینمای ایران هنوز محصول حال و هوای گذشته است. این مدیر سینمایی در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر بر توجه مردم به فیلم‌های سینمایی و آشتی سینماگران با مردم اشاره کرد.
 • راه‌اندازی آمازون ملی

  ۶ نام پیشنهادی برای آمازون ملی که قرار است فردا رسما افتتاح شود اعلام شد. به گزارش خبرگزاری مهر، اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صبح روز گذشته در جشنی که به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل این سازمان برگزار شد، گفت: ما برای نام‌گذاری آمازون ملی یک نظرسنجی گذاشته‌ایم که در این میان ۹۸ واژه پیشنهاد شده است. وی افزود: از بین این واژه‌ها ۶ کلمه بیشترین فراوانی را داشته‌اند، که به ترتیب عبارت است از؛ خلیج‌فارس، ایران کتاب، دماوند، کارون، بوستان و گلستان.
 • توضیح صالحی درباره تشییع غریبانه فرزانه

  معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حضور نیافتن مسوولانی از این وزارتخانه در مراسم تشییع پیکر بهمن فرزانه توضیح داد و از اینکه امکان شرکت در مراسم را نداشته، ابراز تاسف کرد. سیدعباس صالحی در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره علت حضور نیافتن مسوولانی از وزارت ارشاد در مراسم تشییع پیکر بهمن فرزانه که با حضور تعداد اندکی برگزار شد، گفت: من خودم از مشهد آمده‌ام. دلم می‌خواست در مراسم شرکت کنم. جمعه که خبر رسید، خاکسپاری ایشان در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) را به شکل تلفنی پیگیری کردم. آقای مسجدجامعی هم در بازدیدهای داخل شهر بودند.
 • حاشیه نویسی فرهاد بر قرآن در موزه سینما

  پشت غرفه‌ آقای بازیگر، در موزه‌ سینما، تالاری کوچک که نه، خانه‌ای کوچک از وسایل شخصی «فرهاد مهراد» درست کرده‌اند، خانه‌ای که علاوه بر نمایش وسایل شخصی او مانند کتاب‌ها، پیانو، صندلی، عصا، عبا، تسبیح، عینک که همسر وی پوران گلفام به این موزه اهدا کرده است، یک تفاوت عمده با دیگر بخش‌های این موزه که همه‌ بخش‌های آن را سینماگران کشور می‌شناسند، دارد. به گزارش «ایسنا»، قرآن شخصی فرهاد با حاشیه‌هایی که بر برخی صفحات قرآن نوشته شده‌اند، تفاوت عمده‌ این تالار با دیگر بخش‌های موزه‌ سینماست. فرهاد مهراد که فرزند سفیر ایران در برخی کشورهای عربی بود، به زبان عربی تسلط کامل داشت، به همین دلیل در زمان‌هایی که برای قرائت قرآن اختصاص می‌داد، در بخشی از حواشی این کتاب آسمانی، یادداشت‌هایی را می‌نوشته است.
 • «شیار‌١٤٣» صدرنشین در روز هشتم

  آرای تماشاگران جشنواره‌ فیلم فجر در روز هشتم اعلام شد. به گزارش «ایسنا»، روابط عمومی خانه سینما براساس اعلام ستاد انتخاب فیلم برگزیده تماشاگران اعلام کرد: نتایج میانگین امتیاز ۳ جایگاه برتر آرای تماشاگران تا روز هشتم سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر: فیلم‌سینمایی «شیار ١٤٣» با ۲۹/۳ امتیاز در صدر و فیلم‌سینمایی «خط ویژه» با ۱۸/۳ امتیاز و فیلم‌سینمایی «قصه‌ها» و «چ» با ۱۵/۳ امتیاز در رده‌های بعدی قرار دارند. بنا بر این گزارش، همکاران ستاد برگزاری در این مدت موفق به جمع‌آوری و شمارش ٥٩١٥٤ برگ رای شده‌اند.

 • عیاری: مرا سانسور نکنید

  کیانوش عیاری کارگردان «خانه پدری» با اشاره به اینکه این فیلم سه سال است که امکان اکران نیافته، واکنش افرادی که تاکنون این فیلم را دیده‌اند مثبت ارزیابی کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش عیاری کارگردان «خانه پدری» در نشست خبری این فیلم که در بخش خارج از مسابقه سی و دومین جشنواره فیلم فجر حضور دارد با اشاره به اکران نشدن این فیلم سینمایی گفت: فیلم سینمایی «خانه پدری» به مدت سه سال متوقف بود و اجازه اکران نمی‌گرفت و تنها در محافل و جمع‌های کوچک این فیلم نمایش داده شد. خوشبختانه آنچه در اکران می‌دیدم بازتاب گسترده و موج مثبت تماشاگران بود به همین دلیل معتقدم فیلم «خانه پدری» چیزی برای توقیف شدن ندارد و آنچه توسط برخی از دست‌اندرکاران توقیف این فیلم مطرح می‌شود تنها برداشت‌های واهی و اضافه است.

 • تعیین تکلیف «آشغال‌های دوست داشتنی»

  قائم‌مقام دبیر سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر گفت: فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» به کارگردانی محسن امیریوسفی در جشنواره فیلم فجر اکران نمی‌شود. ابراهیم داروغه‌زاده، قائم‌مقام دبیر سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با رد خبرهای حاشیه‌ای درباره احتمال نمایش فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» ساخته محسن امیریوسفی در روزهای باقیمانده از جشنواره گفت: قرار نیست فیلم سینمایی «آشغال‌های دوست داشتنی» را در سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اکران کنیم.

 • فرزند شهید باکری: با دیدن «شیار ۱۴۳» بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم

  فرزند شهید حمید باکری با اشاره به فیلم «شیار ۱۴۳» گفت: از آنجا که پدرم مفقود‌الاثر بوده و پیکر او به دستمان نرسیده، من با دیدن این فیلم بسیار تحت‌تاثیر قرار گرفتم. وی با اشاره به شباهتی که میان اتفاقات «شیار ۱۴۳» با زندگی خانواده این افراد وجود دارد، یادآور شد: زمانی که به مدرسه می‌رفتم، بسیاری از دوستانم چنین وضعیتی داشتند و پدرانشان مفقود‌الاثر بودند. اکنون من در «شیار۱۴۳» چهره این افراد را می‌بینم. در واقع این فیلم آنقدر خوش‌ساخت است که من در آن چهره‌ مادر، عمه‌ها و مادربزرگ و دوستان خود را احساس می‌کنم، چرا که شخصیت‌پردازی این فیلم به خوبی صورت گرفته و شخصیت‌های فیلم بسیار قابل لمس هستند.

 • فرهادی: فیلم بعدی را در ایران می‌سازم

  اصغر فرهادی با حضور در برج میلاد به تماشای فیلم «خانه پدری» نشست و بعد در جمع خبرنگاران اعلام کرد؛ علاقه دارد فیلم بعدی‌اش را در ایران بسازد اما فعلا ناچار است در خارج از کشور فیلم بسازد. به گزارش «ایلنا»، فرهادی گفت: خیلی دلم می‌خواهد فیلم بعدی‌ام در ایران باشد اما قراردادی برای کارگردانی یک اثر سینمایی از قبل دارم که خارج از کشور است و تلاش من این است که بین شروع آن کار؛ در ایران فیلم بسازم که البته بعید است و ناچارم فیلم بعدی‌ام را بیرون از ایران کار کنم و بعد به ایران می‌آیم. فرهادی ادامه داد: من در جشنواره نبودم و به‌دلیل گرفتاری‌های کاری فقط یک روز در بازار فیلم حضور یافتم که آن هم زمان کوتاهی را شامل می‌شد و در این مدت فقط توانستم «خانه پدری» را ببینم.

 • افخمی: قرار بود مرجان فیلم را بسازد

  بهروز افخمی گفت: «آذر‌، شهدخت‌، پرویز و دیگران» را در ابتدا قرار بود مرجان شیرمحمدی کارگردانی کند اما بعد که دید کار سنگینی است، تصمیم گرفت فیلمسازی‌اش را با فیلم کوچک‌تری آغاز کند و من به او گفتم اگر از من بخواهی و خواهش کنی این فیلم را می‌سازم. به گزارش «ایسنا»، این کارگردان در اولین نشست پرسش و پاسخ نهمین روز جشنواره فیلم فجر در برج میلاد درباره ساخت «آذر،‌ شهدخت‌، پرویز و دیگران» یادآور شد: زمانی شروع به نوشتن فیلم‌نامه کردم که رمان این داستان توسط مرجان شیرمحمدی نوشته شده بود‌ و من فیلم‌نامه را برای کارگردانی او نوشتم.
 • فراری‌های باغ‌وحش در تلویزیون

  شبکه یک سیما فیلم تلویزیونی «دیوارهای یخی (پرونده سفید)» به کارگردانی محمود معظمی، فردا سه‌شنبه ۲۲ بهمن ماه ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما پخش می‌شود. شبکه دو سیما انیمیشن « ماداگاسکار ۳ » به کارگردانی میرل سوریا و مارک سوئیفت، فردا ساعت ۸ صبح در قالب برنامه «سینما صبحانه» از شبکه دو سیما پخش می‌شود. فیلم سینمایی «کیمیا و خاک» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی عباس رافعی، فردا ساعت ۱۷:۳۰ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. فیلم تلویزیونی «خواب زمستانی» به کارگردانی مرتضی احمدی هرندی و تهیه‌کنندگی میراحمد سمنانی، فردا شب ساعت ۲۳ از شبکه دو سیما روی آنتن می‌رود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر