رکورد تاریخی انیمیشن محبوب

نسخه دوم Inside Out در دو روز نخست اکران جهانی خود توانست فروش نزدیک به ۳۰۰میلیون دلاری (۲۳۵.۶میلیون پوند) را تجربه کند و پس از کسب این رکورد، شرکت دیزنی، کمپانی اصلی پیکسار، اعلام کرد که «درون-بیرون» بهترین آمار فروش افتتاحیه جهانی برای یک انیمیشن در تمام دوران را به دست آورده است.این موفقیت بزرگی برای سینماها محسوب می‌شود. فروش اولین آخر هفته Inside Out۲ بسیار قوی‌تر از نسخه اول بود که در آخر هفته افتتاحیه خود تنها ۹۰میلیون دلار فروش داشت و در نهایت به فروش جهانی ۸۵۸میلیون دلاری رسید.فروش افتتاحیه این انیمیشن در آمریکای شمالی بیش از ۱۵۵میلیون دلار بوده و فروش بین‌المللی آن در خارج از مرزهای آمریکا در همین حدود بوده و به ۱۵۴میلیون دلار رسیده است.

پیش از این انیمیشن، یک اثر دیگر از پیکسار با نام شگفت‌انگیزان ۲ رکورددار بود و توانسته بود با فروش ۲۹۴میلیون دلاری در صدر رکوردداران افتتاحیه انیمیشن‌ها باشد. البته این رکورد در سال ۲۰۱۸ و پیش از همه‌گیری کرونا رخ داده بود. این انیمیشن توانست در پایان اکران به رکورد بیش از ۱.۲میلیارد دلاری دست پیدا کند. رکورد ۳۰۰میلیون دلاری در افتتاحیه یک انیمیشن می‌تواند سیگنال خوبی به بازار سینمای جهان باشد زیرا به گزارش رسانه‌ها در تقریبا شش ماهی که از ابتدای سال میلادی می‌گذرد در مقایسه با زمان مشابه پارسال، جمعیت سینماروهای آمریکایی حدود یک‌چهارم کمتر شده است. بعد از همه‌گیری کرونا و تعطیلی مزمن سینماها،‌ هنوز سینماهای جهان نتوانسته‌اند به روزهای اوج خود پیش از پاندمی برگردند.

درباره Inside Out

این انیمیشن درباره زندگی و عواطف مختلف دختری به نام رایلی است. در واقع کاراکترهای اصلی قصه در ذهن این دختربچه زندگی می‌کنند و تمام فیلم شرح شکل گرفتن احساسات مختلف در ذهن یک انسان است. این کاراکترها عبارتند از شادی، غم، ترس، انزجار و خشم. تجربیات رایلی تبدیل به خاطراتی می‌شود که به صورت گوی‌های رنگی ذخیره می‌شوند و هر شب به حافظه بلندمدت فرستاده می‌شوند. خانواده رایلی در ۱۱سالگی به خاطر شغل پدرش از مینه‌سوتا به سانفرانسیسکو نقل‌مکان می‌کند. در ابتدا، او تجربیات ضعیفی دارد: خانه جدید، تنگ و قدیمی است. پدرش به‌سختی برای رایلی وقت دارد. یک پیتزافروشی محلی فقط پیتزا را با کلم‌بروکلی سرو می‌کند که او از آن متنفر است و کامیون وسایلشان اشتباهی به تگزاس رفته و ... در اولین روزی که رایلی در مدرسه جدیدش حاضر می‌شود، غم و اندوه به طور فزاینده‌ای بر او غلبه می‌کند و باعث می‌شود رایلی سر کلاس گریه کند و یک خاطره اصلی غم‌انگیز ایجاد کند.

قصه به چگونگی شکل‌گیری این گونه خاطرات در ذهن کودک و ماندگار شدن و پیچیدگی‌های ذهنی و روانی انسان می‌پردازد و شیوه جذاب و خلاقانه‌ای در روایتش دارد. اما در‌حالی‌که در انیمیشن اول روی احساساتی مانند شادی، ترس و عصبانیت تمرکز شده بود، قسمت جدید به مسائلی مانند حسادت و اضطراب می‌پردازد.

بازار انیمیشن‌ها

انیمیشن‌ها بیش از دو دهه است که در بازارهای سینمایی جهان با استقبال سینمادوستان مواجه می‌شوند. در جدول پرفروش‌ترین انیمیشن‌های جهان، شیرشاه با فروش ۱.۶۶میلیارد دلاری با اختلاف نسبتا قابل‌توجهی در صدر نشسته است. پس از آن فروزن ۲ با ۱.۴۵میلیارد دلار، سوپرماریو با ۱.۳۶میلیارد دلار، فروزن ۱ با ۱.۲۹میلیارد دلار و شگفت‌انگیزان ۲ که بالاتر درباره‌اش نکاتی را گفتیم،‌ در رده‌های دوم تا پنجم هستند. آیا Inside Out می‌تواند در صدر جدول پرفروش‌های جهان تغییر ایجاد کند؟ احتمالا باید آماده باشیم تا نام این انیمیشن معروف و محبوب را در سه رتبه نخست جدول پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ بگذاریم. قسمت اول این انیمیشن در رده بیستم جدول قرار دارد.