نخلی برای مریل

این بازیگر تاکنون سه‌مرتبه برنده جایزه اسکار شده‌است و پس از «کاترین هپبورن» با چهار اسکار به‌صورت مشترک با «اینگرید برگمن»، «جک نیکلسون»، «والتر برنان» و «دنیل دی‌‌‌‌‌‌‌‌لوئیس» با سه جایزه جزو رکوردداران کسب اسکار بازیگری است، اما آنچه او را از تمام بازیگران تمام ادوار سینما متمایز می‌کند، کسب ۲۱ نامزدی اسکار است؛ رکوردی که به‌نظر  می‌رسد تا سالیان طولانی دست‌‌‌‌‌‌‌‌نیافتنی خواهد بود. مریل سه جایزه اسکار بهترین بازیگری خود را در سال‌های ۱۹۸۰ برای «کرامر علیه کرامر»، ۱۹۸۳ برای «انتخاب سوفی» و ۲۰۱۲ برای «بانوی آهنین» کسب کرده‌است.

او همچنین ۳۲‌بار هم نامزد دریافت جایزه گلدن‌گلوب برای بهترین بازی شده و هشت‌بار هم این جایزه را دریافت کرده‌است. «مریل استریپ» پس از چندین دهه‌به جشنواره کن باز خواهد گشت. آخرین سفر او به جشنواره کن، به فیلم «فرشتگان شیطانی در تاریکی گریه می‌کنند» اثر «فرد شپیسی» برمی‌گردد که برای آن در سال‌۱۹۸۹ برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. روز گذشته مریل استریپ در واکنش به این خبر گفت: «من از دریافت خبر این جایزه معتبر بسیار افتخار می‌کنم. کسب جایزه در کن، برای جامعه بین‌المللی هنرمندان، همیشه بالاترین دستاورد در هنر فیلمسازی بوده‌است. ایستادن در سایه کسانی که قبلا مورد احترام قرارگرفته‌‌‌‌‌‌‌‌اند، به همان اندازه مایه تواضع و هیجان‌‌‌‌‌‌‌‌انگیز است.

من مشتاقانه منتظر آمدن به فرانسه هستم تا شخصا از همه تشکر کنم.»پیش از این بازیگرانی چون ژان مورو، مارچلو ماسترویانی، کاترین دونو، ژان پی‌‌‌‌‌‌‌‌یر لئو، جین فاندا، آنیس واردا، فارست ویتاکر، جودی فاستر و... نخل طلای کن را گرفته‌اند. تیری فرمو؛ مدیر انستیتو لومیر و دبیر هنری جشنواره فیلم کن، با یادآوری فیلم‌هایی چون «کرامر علیه کرامر»، «انتخاب سوفی»، «خارج از آفریقا»، «پل‌‌‌‌‌‌‌‌های مدیسون کانتی»، «شیطان پرادا می‌پوشد» و «ماما میا» گفت: مریل استریپ، تقریبا ۵۰ سال‌تجسم شاهکارهای بی‌‌‌‌‌‌‌‌شمار و بخشی از تخیل جمعی و عشق مشترک ما به سینماست.امسال فیلم «پرده دوم» کوئنتین دوپیو با بازی لئا سیدو، فیلم افتتاحیه جشنواره است. گرتا گرویگ رئیس هیات‌داوران و بازیگران لیلی گلادستون، اوا گرین، پیرفرانچسکو فاوینو و عمر سای، کارگردان‌‌‌‌‌‌‌‌ها نادین لبکی، خوان آنتونیو بایونا و هیروکازو کورییدا و فیلم‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌نویس و عکاس ابرو سیلان اعضای هیات‌داوران را تشکیل می‌دهند.