ننه مکرمه copy

 هم‌زمان با افتتاح این نمایشگاه مستندی از مکرمه به کارگردانی ابراهیم مختاری، با عنوان «مکرمه، خاطرات و رویاها» که در سال ۱۳۷۶ ساخته شده نیز نمایش داده خواهد شد.استیتمنت نمایشگاه «قصه‌های دری‌کنده» رونوشتی از زنده‌یاد احمدرضا دالوند است که در مورد مکرمه نوشته شده است.در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «مکرمه قنبری، نماینده فارغ‌البالی و رهایی ایماژهای هنرمندانه در زمانه ماست.

او از پس تحمل رنج‌های بسیار به چنان خلوصی رسیده بود که می‌خواست در هذیان لذت‌بخش خلاقیت بی‌وقفه‌اش ما را نیز سهیم سازد.»مکرمه قنبری معروف به ننه مکرمه متولد ۱۳۰۷ در دری‌کنده بابل، نقاش سبک پست‌مدرنیسم مازندرانی است که به‌خاطر نقاشی‌هایش به شهرت جهانی رسید. نقاشی‌های وی موجب شد تا به‌عنوان بانوی سال نقاش در سال ۲۰۰۱ توسط دوازدهمین کنفرانس ایران‌شناسی در دانشگاه دولتی سوئد، معرفی شود.

مکرمه که تحصیلات دانشگاهی و  حتی سواد خواندن و نوشتن نداشت و دوره علمی نیز نگذرانده بود، در ۶۷سالگی به‌خاطر فروخته شدن گاو محبوبش افسرده شد و برای رهایی از اندوه، به نقاشی پناه برد. او آنچه در دل داشت، روی دیوارهای خانه‌اش جان بخشید. خانه کوچک ۲۰۰متری او در روستا امروزه به موزه ننه مکرمه تبدیل شده است و از آثار ملی ایران و جاهای دیدنی بابل به شمار می‌آید.این نمایشگاه تا هفدهم اردیبهشت در گالری سهراب به آدرس خیابان سمیه، بین مفتح و رامسر، پلاک ۱۴۲ برقرار است.