واکنش متفاوت ژاپنی‌ها پس از دیدن «اوپنهایمر»

میاماکی که اکنون رئیس بنیادی متشکل از گروهی از قربانیان بمب است توضیح داد: در کل فیلم، منتظر صحنه بمباران هیروشیما بودم، اما هرگز میسر نشد. اکران این فیلم در ژاپن، بیش از ۸ ماه پس از اکران آن در آمریکا ممکن شده و دلیل آن حساسیت موضوع برای مردم ژاپن بود. تاکاشی هیرائوکا، شهردار سابق هیروشیما که در مراسم پیش‌نمایش فیلم در این شهر سخنرانی کرد، به انتقاد جدی از این فیلم  پرداخت. رسانه‌های ژاپنی به نقل از او گفتند: از نظر شهردار سابق هیروشیما، وحشت سلاح‌های هسته‌ای به اندازه کافی به تصویر کشیده نشده است. این فیلم به گونه‌ای ساخته شده تا این نتیجه را تایید کند که از بمب اتمی برای نجات جان آمریکایی‌ها استفاده شده است. در همین حال برخی از تماشاگران سینما به ستایش فیلم پرداختند. مردی که جمعه فیلم را تماشا کرده بود آن را فوق‌العاده خواند و البته تاکید کرد که این موضوع برای ژاپنی‌ها بسیار جالب است، اگرچه از نظر احساسی سخت هم است.

 تماشاگر دیگری گفت از صحنه‌هایی که آشفتگی درونی اوپنهایمر را به تصویر می‌کشید، احساس خفگی کرد. کازوهیرو ماشیما، استاد دانشگاه سوفیا که متخصص سیاست آمریکاست، گفت: هرچند کسانی که انتظار یک فیلم ضدجنگ را دارند ممکن است ناامید شوند، اما بیان داستان اوپنهایمر در یک فیلم پرفروش هالیوودی چندین دهه پیش که توجیه سلاح‌های هسته‌ای بر احساسات آمریکایی حاکم بود، غیرقابل‌تصور بود. برخی هم نظرشان این بود که جهان می‌تواند برای پاسخ ژاپنی به این ماجرا آماده باشد. تاکاشی یامازاکی، کارگردان فیلم «گودزیلا منهای یک» که برنده اسکار جلوه‌های بصری شد و فیلمی است که در نوع خود بیانیه‌ای قدرتمند در مورد فاجعه هسته‌ای ارائه می‌دهد، پیشنهاد کرد که شاید فرد مناسب این کار خودش باشد.

وی در گفت‌وگوی آنلاین با کریستوفر نولان کارگردان «اوپنهایمر» گفت: احساس می‌کنم باید پاسخی از سوی ژاپن به «اوپنهایمر» داده شود. روزی می‌خواهم این فیلم را بسازم. نولان صمیمانه گفت موافق با این امر است.هیرویوکی شینجو وکیل دادگستری هم در تفسیر خود درباره «اوپنهایمر» نوشت: این فیلم می‌تواند نقطه شروعی برای پرداختن به مشروعیت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در هیروشیما و ناکازاکی و همچنین تاملات بشریت و ژاپن درباره سلاح‌های هسته‌ای و جنگ باشد.