پیشتازی شاعر نقاش در بازار هنر

علاوه بر این خصوصیت، هفدهمین دوره حراج تهران ویژگی‌های دیگری نیز داشته است، از جمله اینکه حضور چهره‌های جوان‌تر در کنار هنرمندان صاحب‌نامی چون سهراب سپهری، حسین زنده‌رودی، منیر فرمانفرماییان، آیدین آغداشلو، محمد احصائی، پرویز تناولی، منصور قندریز و منوچهر یکتایی بیشتر به چشم می‌خورد. همچنین در این دوره از حراج ۱۴۳ خریدار در مزایده شرکت کردند که ۵۷ نفر، یعنی حدود ۴۰درصد از شرکت‌کنندگان، برای اولین بار در حراج حاضر می‌شدند.

رکوردداران

رکورد این دوره حراج به تابلوی بدون عنوان سهراب سپهری با قیمت ۲۱میلیارد و ۳۰۰میلیون اختصاص پیدا کرد و پس از آن اثر کوروش شیشه‌گران به قیمت ۱۷میلیارد تومان در جایگاه دوم باارزش‌ترین آثار هفدهمین حراج تهران قرار گرفت. اثر دیگری از سهراب سپهری به قیمت ۱۲میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان در جایگاه سوم، تابلوی نقاشی‌خط «اندام» حسین زنده‌رودی با قیمت ۱۱میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان در جایگاه چهارم، اثر «مربع و مثلث‌ها» منیر شاهرودی فرمانفرماییان با قیمت ۹میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان و تابلوی «سال ۱۳۱۹» آیدین آغداشلو با قیمت ۸میلیارد تومان در جایگاه بعدی گران‌قیمت‌ترین آثار حراج هفدهم قرار گرفتند.  همچنین اثری از ابوالقاسم سعیدی با قیمت ۷میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان، تابلوی نقاشی‌خط «عشق و محبت» محمد احصایی به مبلغ ۷میلیارد تومان، اثری از مسعود عربشاهی ۶میلیارد تومان، تابلویی از مارکو گریگوریان ۵میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان و اثر «تا آخر زمان» فرهاد مشیری ۵میلیارد تومان دیگر آثاری بودند که بالای ۵میلیارد به فروش رسیدند.

پیش‌بینی‌ها و غافلگیری‌ها

سهراب سپهری از معدود هنرمندان نامداری بود که اثرش با میزان قابل‌توجهی بیش از مبلغ پیش‌بینی‌شده به فروش رسید. انتظار می‌رفت تابلوی بی‌نام این هنرمند بین ١٧ تا ١٩میلیارد تومان به فروش برسد که در نهایت با ۲۱میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان به فروش رفت؛ در عوض اثر بدون عنوان و تک‌نسخه از عباس کیارستمی که چاپ شده در کتاب پنجره رو به حیاط است و در این حراج به فروش گذاشته شده بود، به فروش نرسید.

از میان آثار بزرگان که در حداقل میزان پیش‌بینی‌ها به فروش رفتند می‌توان به اثر حسین زنده‌رودی اشاره کرد. پیش‌بینی شده بود این اثر بین ١١ تا ١٣میلیارد تومان فروخته شود در‌حالی‌که اثر این هنرمندان تاثیرگذار نهایتا یازده‌میلیارد و دویست میلیون تومان چکش خورد. اثری از مسعود عربشاهی نیز که پیش‌بینی شده بود بین شش تا هفت میلیارد تومان به فروش برسد، در نهایت ۶ میلیارد فروخته شد. در این حراجی اثر پرویز تناولی با نام «آخرین شاعر ایران» نیز با قیمت یک‌میلیارد تومان که کمینه برآورد قیمت آن بود به فروش رفت.

بیش از انتظارها

به نظر می‌رسد آثار زیر یک‌میلیارد تومان در این نمایشگاه از فروش بهتری نسبت به پیش‌بینی‌ها برخوردار بودند. به عنوان مثال فروش اثر بدون عنوان هادی جمالی که از ٢٩٠میلیون تومان آغاز شده بود در نهایت دو‌میلیارد و ١٠٠میلیون به فروش رسید. پیش‌بینی شده بود این اثر ٣٠٠ تا ۴٠٠میلیون به فروش برسد.

همچنین اثر آنه محمد تاتاری پیش‌بینی شده بود بین ٣٠٠ تا ۴٠٠میلیون به فروش برسد اما سرانجام ۴۴٠میلیون تومان چکش خورد. اثر بدون عنوان شاهپری بهزادی از مجموعه هفت دایره از ١١٠میلیون تومان آغاز شد که در نهایت ٢۴٠میلیون تومان چکش خورد. کمینه و بیشینه این اثر ١٢٠ تا ١۶٠میلیون تومان پیش‌بینی شده بود. اثر کتایون مقدم با عنوان «بازمانده از کوچ» ٢٨٠میلیون تومان فروخته شد. بیشینه و کمینه فروش این اثر ١۵٠ تا ٢٠٠میلیون تومان بود. اثر مریم سالور نیز ٧۵٠میلیون تومان فروخته شد؛ قیمت این اثر بین ٣٠٠ تا ۴٠٠میلیون تومان پیش‌بینی شده بود. اثر مهتا معینی از مجموعه تناسب نیز از ۵۵میلیون تومان به فروش گذاشته شد که در نهایت ١۵٠میلیون تومان فروخته شد.

همچنین پیش‌بینی شده بود  اثر سیامک عزمی بین ۵٠٠ تا ٧٠٠میلیون تومان به فروش برسد اما در نهایت یک‌میلیارد به فروش رسید. در این حراجی اثری بدون عنوان از رضا هدایت انتظار می‌رفت بین ١٠٠ تا ١۵٠میلیون تومان به فروش رود. این اثر سرانجام ٢٨٠میلیون تومان فروخته شد. اثری از احمدرضا احمدی، شاعری که به تازگی درگذشته است، نیز در این حراج به فروش گذاشته شد. این اثر در سال ١۴٠١ خلق شده و در نهایت ٣٠٠ میلیون تومان چکش خورد. پیش‌بینی شده بود این اثر ۶٠ تا ٨٠میلیون تومان به فروش خواهد رفت.