بررسی این تفاوت نیازمند پژوهش‌های گسترده است. جالب این است که ذائقه مخاطبان امریکای شمالی و چین به عنوان دو بازار بزرگ سینمای جهان، مشابه و هم‌سنخ است. در هفته گذشته دو فیلم علی-تخیلی در امریکا و چین صدرنشین گیشه فروش شده‌اند. در امریکا فیلم علمی-تخیلی «جواب منفی» و در چین فیلم علمی-تخیلی «مردی از ماه» با فروش‌های بیش از ۱۰۰میلیون دلاری صدرنشین فروش هفتگی شده‌اند. اما آمار فروش فیلم‌ها در دیگر کشورها حکایتی متفاوت از چین و امریکا دارد. روز گذشته خبر رسید که استقبال از فیلم‌ها و سریال‌های درام و رمانتیک ترکیه‌ای در امریکای لاتین رشد بسیار چشمگیری داشته است. استقبال و تقاضا برای سریال‌های ترکیه‌ای در چهار سال اخیر در سراسر جهان افزایش یافته اما رشد استقبال از این محصولات در آمریکای لاتین بیش از دیگر کشورها بوده است.بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت ترکیه با حمایت گسترده از فیلم و سریال‌سازی درصدد است جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری خود را معرفی و این کشور را به کشور محبوب گردشگران تبدیل کند. ترکیه در ۱۰ سال گذشته پروژه توسعه سریال‌سازی را شتاب بخشیده و حالا دومین کشور بزرگ جهان در تولید سریال‌های تلویزیونی است.

افزایش ۴ برابری

این روزها مخاطبان سریال‌های ترکیه بیش از همه در جایی زندگی می‌کنند که ۵۴۰۰ مایل (۸۷۰۰ کیلومتر) از کشور سازنده آنها دورتر هستند. شهرهای آمریکای لاتین از بوینس‌آیرس تا سانتیاگو، بزرگ‌ترین کاشفان سریال‌های ترکیه هستند و بیش از همه به سراغ برنامه‌هایی می‌روند که ارزش‌های خانوادگی در آنها مورد توجه باشد. بیش از همه آنچه لاتین‌تبارها در سریال‌های ترکیه‌ای در جست‌وجوی آن هستند موضوع‌های فرهنگی است. در دو سال اخیر تقاضای جهانی برای برنامه‌های تلویزیونی ترکیه رشدی ۴۴درصدی را تجربه کرده است و در این میان بیشترین تقاضا از مخاطبانی است که در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند. در بازارهای آمریکای لاتین تقاضا برای فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌ای حداقل دو برابر شده و در این میان آرژانتین پیشتاز است و در مقایسه با تابستان ۲۰۲۰، امروز تقاضا برای تماشای سریال‌های ترکیه بیش از ۴ برابر رشد داشته است.از میان سریال‌های جدید ترکیه که در آرژانتین موفق ظاهر شده‌اند «Hercai» («تردید» یا «هرجایی») با تقاضایی که بیش از ۱۰ برابر دیگر سریال‌هاست، محبوب‌ترین بوده است.

تماشاگران این درام عاشقانه دو برابر بیشتر از سریال موفق دیگر «بازی سرنوشت من» بوده‌اند. این سریال داستانی عشقی بر بستر انتقام را بین دو خانواده شاداوغلوها و اصلان‌بی‌ها روایت می‌کند. موضوع مشترک بیشتر این سریال‌ها، چه در ژانر درام و چه کمدی، ماجراهای عاشقانه است. در این میان برنامه‌ای درباره عرضه غذای ترکی به بازار لاتین با عنوان «قدرت عشق: آمریکای لاتین» هم هواداران زیادی یافته است. این برنامه در ترکیه و برای بازار آمریکای لاتین ساخته شده است. این ریالیتی‌شو شرکت‌کنندگانی از سراسر آمریکای لاتین را دعوت می‌کند تا در خانه‌ای در ترکیه به میزبانی ساکنان واقعی آن زندگی کنند و هر هفته یک زوج با سفری عاشقانه راهی خانه‌ای از شهری در گوشه و کنار ترکیه می‌شوند.

10 نفر این پست را پسندیده اند