حدود یک ماه پیش، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود «در حوزه سینمایی بنا این است حداکثر همراهی را با اصحاب سینما داشته باشیم و در این راستا تلاش می‌کنیم. از همکارانم خواسته‌‌ام که با دقت فیلم‌‌های سینمایی توقیف‌‌شده را بررسی کنند که خدای ناخواسته حقی از کسی ضایع نشود.‌»

حالا گویا عزم ارشاد برای رفع مشکل فیلم‌‌های توقیفی جدی شده و در نخستین قدم فیلم پرماجرا و پرحاشیه «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش قرار است رنگ اکران را ببیند. اما آیا طلسم اکران این فیلم و بسیاری دیگر از فیلم‌‌های توقیف شده از جمله «قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت‌الله، «صد سال به این سال‌ها» ساخته سامان مقدم، «گزارش یک جشن» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، «خرس» ساخته خسرو معصومی، «کاناپه» ساخته کیانوش عیاری و «ارادتمند؛ نازنین، بهاره تینا» ساخته عبدالرضا کاهانی و... می‌‌شکند؟

به هر حال چنان که تقی علیقلی‌زاده تهیه‌کننده فیلم رستاخیز گفته قرار است از سه ماه دیگر فیلم رستاخیز به صورت اینترنتی یا همان آنلاین، اکران شود. البته سیب را که به هوا بیندازی هزارتا چرخ می‌‌خورد. معلوم نیست که تا سه ماه دیگر یعنی تا ۱۶ اسفندماه که قرار است رستاخیز اکران شود چه اتفاق‌‌هایی می‌‌افتد و بار چه کسی سرانجام بار می‌شود. با این حال همین خبر پس از قول‌‌هایی که وزیر ارشاد داده، یک اتفاق مهم به شمار می‌‌آید.

این تهیه‌‌کننده ادامه داده: سه سال قبل و در توافقی که به عنوان مصالحه انجام شد، پروانه بهره‌برداری خارجی فیلم صادر شد. هرچند صدور پروانه نمایش خارجی فیلم، گام مهمی به پیش بود، اما در ادامه این سوال مطرح شد که چرا برای عرضه خارجی فیلم، کاری نمی‌شود. پاسخ ما این بود که این فیلم در ایران تولید شده و جوایز متعدد داخلی کسب کرده است. پس شایسته است که صبر کنیم تا مساله اکران داخلی آن هم حل شود و هموطنان ما در داخل هم بتوانند فیلم را ببینند... حالا هم قرار شده که فیلم در آدرس اینترنتی www.halalchanel.com از۱۶ اسفندماه ۱۴۰۰، همزمان با تولد حضرت ابوالفضل(ع)، اکران شود.

این فیلم در سال ۹۴ اکران شد؛ اما نمایش عمومی این فیلم به یک روز هم نرسید و با دستور وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر آنچه «نظر مخالف بعضی از مراجع عظام» عنوان می‌شد، از پرده سینماها پایین کشیده شد. علت این مخالفت‌‌ها و تصمیم به توقف اکران فیلم که عملا به توقیف آن منجر شد، به نمایش بدیل چهره حضرت ابوالفضل (ع) مربوط می‌شد و بعد از پیگیری‌‌های فراوان تنها راه‌حل، پوشاندن چهره بازیگر این نقش با هاله نور بود؛ راه‌حلی که سازندگان فیلم نپذیرفتند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند