فرهادی که از طریق مترجم در این رویداد صحبت می‌کرد، گفت که ایده اصلی فیلم «قهرمان» که موفق به کسب جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن شد، نخستین‌بار زمانی که یک دانشجو بود به ذهنش خطور کرده است و ریشه در تماشای یک نمایش انگلیسی دارد که توسط دیگر دانشجویان اجرا شد و موجب شد علاقه‌مند به داستان‌هایی درباره افرادی شود که با بازگرداندن چیزهای گمشده و جست‌وجو برای پیدا کردن صاحب آنها، مورد تحسین قرار می‌گیرند وتبدیل به قهرمانان محلی می‌شوند. این سینماگر ایرانی در ادامه توضیح می‌دهد: این ایده که جوامع قهرمان می‌سازند همیشه در ذهنش بوده؛ هرچند در آن زمان هرگز فکر نمی‌کرده قرار است فیلمی درباره این ایده بسازد. اما او سال‌ها بعد و پس از تبدیل شدن به فیلم‌ساز موفق و حرفه‌ای و در فاصله‌ای کوتاه پس از ساخت فیلم اسپانیایی‌زبان «همه می‌دانند» در سال ۲۰۱۸، به این ایده بازمی‌گردد. او معتقد است که ایده‌های پربار فیلم معمولا زاییده دوره‌های طولانی و ناخودآگاه پردازش هستند. وی افزود: «این ایده‌ها به آرامی درون ذهنتان رشد می‌کنند و شما حتی نسبت به آنها اگاه نیستید. نیمه‌شب ناگهان از خواب می‌پرید و حس می‌کنید، چیزی اذیت‌کننده در ذهن شماست و باید آن را بیرون بیاورید.»

فرهادی همچنین به این موضوع اشاره کرد که چند روز پیش و در جریان سفر به لس‌آنجلس نیز اتفاق مشابهی را تجربه کرده است. او گفت: «نمی‌توانستم بخوابم و ناگهان حس کردم ایده فیلم بعدی‌ام را پیدا کردم و تمام شب را مشغول نوشتن بودم. وقتی شروع به نوشتن می‌کنید ذهن شما مثل یک آهن‌ربا همه چیزهایی را که برای آن ایده مفید است، جذب می‌کند. زمان، خاطره و تجربیات شکل‌گیری اولیه مهم‌ترین و قدرتمندترین ابزارها در گنجینه یک فیلم‌ساز محسوب می‌شوند و برای من اغلب چیزهایی که به ذهنم می‌آید از دوران کودکی است. فکر می‌کنم بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که یک هنرمند در زندگی دارد، دوران کودکی است.»

این کارگردان برنده اسکار درباره موضوع فیلم جدیدش توضیح داد: «مشغول کار روی این ایده هستم؛ اما اجازه دهید که روی آن تامل کنم تا واقعا به ایده‌ای جدی تبدیل شود.»

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند