حاشیه اعطای نخل به آلن‌دلون

پس از اعلام اینکه جشنواره کن امسال جایزه نخل افتخاری خود را به «آلن دلون» اسطوره سینمای فرانسه می‌دهد، سازمان زنان آمریکا و هالیوود به سبب برخی اظهار نظرهای «آلن دلون» درباره خشونت علیه زنان و همچنین حمایت از قدرت گرفتن جناح راست در فرانسه، از اعطای این جایزه به وی انتقاد کردند. «ملیسا سیلورستون» بنیانگذار مرکز زنان و هالیوود در صفحه توییتر خود نوشت که از دادن جایزه نخل طلا به کسی که به اعمال خشونت علیه زنان اقرار کرده و چنین ارزش‌های منزجر‌کننده‌ای دارد، بسیار ناامید شده است. جشنواره کن به تنوع و شامل شدن همه سلیقه‌ها اختصاص دارد اما با قدردانی از «آلن دلون» به واقع کن از این ارزش‌های زشت تجلیل می‌کند.

به گزارش «ایسنا» به نقل از ورایتی جشنواره کن ضمن عدم واکنش مستقیم به مسائل مطرح شده درباره «آلن دلون» عنوان کرد که جشنواره به سبب اینکه وی یکی از بازیگران افسانه‌ای فرانسه و بخشی از تاریخ جشنواره کن است از او قدردانی می‌کند؛ همان‌طور که پیش از این از چهره‌هایی چون «کلینت ایستوود»، «وودی آلن» و «آنیس واردا» تقدیر به عمل آمد. «آلن دلون» ۸۳ ساله واکنشی به این اظهارات نداشته و گرچه صحبت‌های بحث‌برانگیز او جنسیت گرایانه و متعصبانه توصیف شده است اما وی هیچ گاه به‌طور رسمی متهم به ارتکاب خشونت یا جرمی نشده است.سازمان حمایت از حقوق زنان فرانسه (OSEZ) نیز عنوان کرد تصمیم جشنواره کن مبنی بر اعطای نخل طلا به «آلن دلون» سیگنال‌های منفی برای زنان و قربانیان خشونت خانگی ارسال خواهد کرد.

«آلن دلون» که بازی در ۸۰ فیلم از جمله چندین شاهکار سینمایی را در کارنامه دارد، اولین بار در سال ۱۹۶۰ و زمانی که ۲۵ سال داشت با بازی در فیلم «ظهر بنفش» توسط «رنه کلمنت» کارگردان فیلم کشف شد. وی در طول دوران حرفه‌ای خود با کارگردانان نامداری چون «آنتونیونی»، «ویسکونتی»، «ملویل» و «گدار» همکاری کرد و در کنار بازیگران بزرگی چون «ژان گابن»، «عمر شریف»، «لینو ونتورا»، «کلودیا کاردیناله» و «مونیکا ویتی» مقابل دوربین رفت. وی چندی پیش از دنیای بازیگری خداحافظی کرد و تنها حسرت خود را که همچنان با او همراه مانده، بازی در فیلمی به کارگردانی یک زن عنوان کرده است. هفتاد و دومین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۴ تا ۲۵ می‌(۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) در فرانسه برگزار می‌شود و امسال «الخاندرو گونزالز ایناریتو» کارگردان برنده اسکار مکزیکی ریاست هیات داوران بخش رقابتی را بر عهده دارد.

این مطلب برایم مفید است