آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۱۰۲

 • اقتصاد پوشاک به سبک مدیترانه

  دنیای‌اقتصاد: جهان، بازار پوشاک را با برندهای ترکیه‌ای و ایتالیایی می‌شناسد. ترند بازار در صنعت پوشاک طی دو دهه گذشته حال و هوای مدیترانه‌ای داشته است. مرور گزارش‌های جهانی در باب اقتصاد پوشاک نیز نشان می‌دهد دو کشور ترکیه و ایتالیا دست بالا را در تولید و صادرات پوشاک دارند و به‌رغم حجم کثیری از بازیگران موفق شده‌اند خود را سلاطین بازار پوشاک لقب دهند.
 • تسهیل در مجوزدهی به کسب‌و‌کارها

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان مجلس با اصلاح طرح اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی که درباره صدور مجوزهای کسب‌و‌کار است، برای تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند. به این ترتیب امکان طرح شکایت از نهادها و افراد مخل در محیط کسب‌و‌کار که فعالان اقتصادی را برای دریافت مجوز معطل خواهند کرد، به وجود می‌آید. باید دید آیا شورای نگهبان این اصلاحات را می‌پذیرد یا نه؟ با اینکه هنوز توانایی دقیق این قانون برای تسریع در فرآیندهای اعطای مجوز به فعالیت‌های اقتصادی در کشور مشخص نیست، اما کارشناسان نسبت به مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی ابراز خوش‌بینی می‌کنند.
 • بازیگران اصلی مصرف فولاد در جهان

  دنیای اقتصاد: ترسیم چشم‌انداز بازار فولاد جهان در سال ۲۰۲۵ گویای افزایش مصرف و رشد قیمت این محصول در بازارهای جهانی است. ایران که یازدهمین سازنده بزرگ بازار فولاد جهان است، در سبد تولیدات خود اقلام مهم این صنعت از جمله شمش، ورق، مقاطع تخت و طویل یا اسلب را تولید می‌کند. چین، هندوستان، اتحادیه اروپا، ترکیه، برزیل، اندونزی، روسیه، کره‌جنوبی و کانادا از مهم ترین بازیگران صنعت فولاد در جهان هستند. این بازیگران که در سال ۲۰۲۰ در نتیجه جنگ تجاری آمریکا و پاندمی کرونا شرایط متفاوتی را تجربه کردند، طبق برآوردهای اولیه تا سال ۲۰۲۵ روندی آرام و توام با رشد تقاضا را تجربه خواهند کرد. سال ۲۰۲۰ جهان با افت ۹/ ۰ درصدی تولید روبه‌رو شد و مجموع عرضه فولاد خام به بازار از سطح ۱۸۶۴ میلیون تن فراتر نرفت. این عدد در حالی حاصل شد که پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ مجموع تولید و عرضه فولاد خام به بازارهای جهانی حدود ۱۸۸۰ میلیون تن بوده است.
 • ارتفاع بارش‌ها ۴۰ درصد کاهش یافت

  دنیای اقتصاد: معاون امور آب وزارت نیرو گفت: وضعیت بارندگی کشور نسبت به سال گذشته با ۴۰ درصد کاهش و نسبت به میانگین۵۲ سال گذشته با ۲۰ درصد کاهش مواجه است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم تقی‌زاده‌خامسی با اشاره به وجود ۱۸۰ پهنه آبی در کشورمان گفت: ایران با داشتن سه میلیون هکتار پهنه آبی شامل تالاب، مرداب و دریاچه دارای بیشترین پهنه‌بندی در این بخش است.
 • تامین مالی ۳۷۵ واحد صنعتی و معدنی از بازار سرمایه

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تامین مالی کلیدی‌ترین موضوع برای تداوم فعالیت و توسعه سرمایه‌گذاری واحدهای صنعتی و معدنی در کشور به شمار می‌آید و با توجه به دغدغه‌های موجود برای فعال‌سازی کامل ظرفیت‌های تولیدی واحدها و همچنین سرمایه‌گذاری‌های جدید، هر دو بخش یک وابستگی به سیستم تامین شبکه بانکی کشور دارند. سعید زرندی تصریح کرد: موضوع تامین نقدینگی و گردش مالی شریان حیاتی بخش تولید است؛ طبق برآورد انجام شده برای حفظ تولید به میزان سال گذشته بالغ بر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تامین نقدینگی موردنیاز است و این غیر از سرمایه‌گذاری‌های جدید است که از ملزومات توسعه اقتصادی کشور است. زرندی گفت: در بالاترین میزان، حدود ۳۰۰هزار میلیارد تومان تامین مالی توسط شبکه بانکی انجام می‌شود که یک فاصله بزرگ در این بخش وجود دارد.
 • تقسیم حقابه رودخانه هیرمند کلید خورد

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو از آغاز کار نقشه‌برداری رودخانه هیرمند مرزی از سه‌شنبه توسط کارگروه مشترک دو کشور به منظور تحویل حقابه ایران از این رودخانه خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، عیسی بزرگ‌زاده با اشاره به حضور هیات بیش از ۲۰ نفره افغانستانی در ایران اظهار کرد: این هیات به مدت یک ماه در زابل مستقر خواهند بود و در این مدت اکیپ‌های فنی دو کشور با حمایت مرزبانان ایرانی و افغانستانی وارد عرصه کار می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر