آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۰ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۰۷۰

 • راز ۵۰ ساله سرکوب رقابت

  دنیای‌اقتصاد: در جریان یک تحقیق، راز تضعیف بخش خصوصی و اقتصاد رقابتی در ایران مورد بررسی قرار گرفت. این تحقیق تا‌کید دارد که سال‌هاست بخش تولید از طریق دلارهای نفتی و انرژی ارزان مدیریت شده و بنگاه‌های خصوصی و اقتصاد رقابتی مجالی برای کار نیافته‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در واقع توجه از «لوازم خانگی»، «نساجی»، «چرم کیف و کفش»، «کشت‌ و صنعت» و «کلیه صنایع کاربر و تولیدی» گرفته شده و در عوض حجم عظیمی از یارانه‌ها به سمت صنایع بزرگ کشور اعم از «فولاد»، «آلومینیوم»، «سیمان» و «پتروشیمی» منحرف شده است.
 • سازوکار پیوند صنایع بزرگ و شرکت‌های نوپا

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی در نشست بیست و چهارم کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران، با استفاده از حضور کارشناسان به بررسی چالش‌ها و مشکلات توسعه همکاری شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها پرداختند و از الزامات ایجاد یک پیوند برد-برد بین این دو گروه گفتند. این موضوع در حالی به بحث گذاشته شد که کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران در تلاش است تا با برقراری گفتمانی در میان صاحبان کسب‌و‌کار و ایده‌های نوآورانه، به این خواسته نزدیک شود که چه مدل مناسب و قابل پیاده‌سازی در ایران برای ورود بنگاه‌ها به توسعه فناوری در کسب‌و‌کار و تولید خود وجود دارد و چگونه می‌توان پیوند و ارتباطی برد –برد میان صنایع بزرگ و استارت‌آپ‌ها و خالقان کسب‌و‎کار و ایده‌های نو برقرار کرد. از این رو، در نشست اخیر این کمیسیون، با دعوت از یک گروه علمی و مطالعاتی از پژوهشکده مطالعات فناوری این موضوع مورد بحث و تحلیل قرار گرفت.
 • اشتغال ۱۳ هزار نفر در قالب ۵۹ طرح صنعتی – معدنی

  دنیای‌اقتصاد: وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال در چارچوب جهش تولید برنامه رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی در زمینه ذخایر اکتشافی معدنی را در دستور کار دارد و با توجه به استخراج ۴۱۰ میلیون تنی در سال ۹۸، افزایش ۳۰ درصدی را در این زمینه پیش‌بینی کرده و رشد ۲۵ درصدی در زمینه تولیدات صنایع معدنی را دنبال می‌کند.
 • ایجاد مرکز دائمی تبادل فناوری ایران و ترکیه

  ایرنا: دومین نشست کمیته مشترک اجرایی بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران (ISIPO) و سازمان توسعه صنایع کوچک و متوسط ترکیه (KOSGEB) به‌ شکل ویدئوکنفرانسی برگزار و در آن بر ایجاد مرکز دائمی تبادل فناوری دو کشور تاکید شد. همزمان با امضای یادداشت تفاهم‌ همکاری بین سازمان‌های متولی صنایع کوچک و متوسط ایران و ترکیه که با هدف بهبود همکاری‌های اقتصادی و تجاری و قدرت رقابت‌پذیری SMEهای دو کشور در بازارهای جهانی انجام شد، برنامه عمل (Action Plan) این تفاهم‌نامه در دومین نشست کمیته مشترک اجرایی آن مورد بحث، تبادل نظر و توافق قرار گرفت. مطابق برنامه عمل مورد توافق، مقرر شد همکاری در زمینه مبادله فناوری، ایجاد مرکز دائمی تبادل فناوری ایران و ترکیه، انتقال تجارب در زمینه خوشه‌های کسب‌وکار، نظام مبادله پیمانکاری فرعی (SPX) و تامین مالی SMEها، همکاری بین صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری طرفین، برگزاری نشست‌های جذب سرمایه‌گذاری، برگزاری نشست‌های رودررو بین دو طرف ایرانی و ترکیه‌ای و برگزاری دوره‌های تربیت مشاور مطابق یک تقویم کاری، تدوین و پس از تایید و امضای رؤسای دو سازمان به اجرا در آید.
 • چرا هند هیجان‌انگیزترین بازار جهان برای تجدیدپذیرهاست؟

  دنیای اقتصاد: هند که به شدت تلاش‌های خود را برای رسیدن به اهداف جاه‌طلبانه آب و هوایی افزایش داده به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از هیجان‌انگیزترین بازارهای انرژی تجدیدپذیر در جهان است. به گزارش «خبرگزاری تسنیم» به نقل از راشاتودی، در حالی که بیشتر کشورهای جهان به دلیل رکود اقتصادی و صنعتی ناشی از شیوع ویروس کرونا، شاهد سقوط تقاضا برای انرژی هستند، هند تلاش‌های زیادی کرده است تا‌ مناطق بیشتری به شبکه برق این کشور متصل شوند.
 • بهبود تولید معدنی طلا در سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: پیش‌بینی می‌شود تولید اولیه طلا توسط ۲۰ معدنکار بزرگ طلا در جهان در سال ۲۰۲۰ به دلیل اختلالات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا ۵‌درصد کاهش پیدا کند، اما تولید در سال ۲۰۲۱ احتمالا بهبود خواهد یافت. به گزارش «ایسنا»، صنعت معدنکاری طلای جهانی در سال ۲۰۲۰ با چالش‌های کم سابقه‌ای روبه‌رو شد که ناشی از شیوع ویروس کرونا بود و تعلیق تولید به دلیل قرنطینه‌های وضع شده برای مقابله با شیوع کووید-۱۹ باعث کاهش قابل توجه تولید در چند منطقه شد و آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آفریقا بیشترین تاثیر را از این اختلالات پذیرفتند.
 • شروط موفقیت صادرات لوازم خانگی

  دنیای‌اقتصاد: معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: موفقیت در حوزه صادرات لوازم خانگی نیازمند معرفی سبدی از محصولات به کشورهای هدف صادراتی است. مهدی صادقی‌نیارکی در گفت‌وگو با «ایرنا» افزود: تمرکز امروز ما در صنعت لوازم خانگی، بر تکمیل سبد محصولات، افزایش عمر ساخت داخل، کاهش وابستگی به خارج، افزایش تاب‌آوری و تامین نیاز داخل است. وی تاکید کرد: این صنعت باید به سمتی برود که دست‌کم بتواند ارز مورد نیازش را خودش تامین کند. صادقی‌نیارکی با تاکید بر اینکه توسعه صادرات در این حوزه در دستور کار است، ادامه ‌داد: در سال‌های گذشته موضوع تشکیل کنسرسیوم‌های صادراتی و شرکت‌های تخصصی صادراتی مطرح شد، اما در عمل موفق نبود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر