آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۰۵۵

 • برندگان و بازندگان انقلاب روباتیک

  دنیای‌اقتصاد: مجمع جهانی اقتصاد چشم‌انداز آتی مشاغل تا سال ۲۰۲۵ را ترسیم کرد. این گزارش تاکید دارد که طی پنج سال آینده بیش از ۹۷ میلیون شغل جدید به‌دنبال ظهور انقلاب روباتیک در جهان ایجاد خواهد شد؛ اما در عین حال برای کشورهایی که خود را با مسیر تازه تولید و صنعت همگام نسازند، ۸۵ میلیون شغل نیز از دست خواهد رفت. این گزارش تصریح می‌کند که دولت‌ها باید به شکلی برای این موضوع سیاست‌گذاری کنند که بتوانند از پنجره فرصت پیش‌آمده حداکثر استفاده را ببرند.
 • تدابیر جدید برای رونق تولید و تجارت

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با اجرای سیاست‌های جدید صادراتی شاهد افزایش ۴۶ درصدی صادرات در مهرماه و افزایش ۹ درصدی صادرات در آبان ماه بوده‌ایم.
 • ابلاغ دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد شبکه بانکی

  دنیای‌اقتصاد: قائم مقام رئیس ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور اعلام کرد: بانک مرکزی در جلسه قبلی شورای پول و اعتبار، دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد شبکه بانکی را ابلاغ کرده که اتفاق بسیار مهمی برای حوزه تولید است.
 • انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای تولید

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صمت گفت: طی سال‌جاری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای بخش تولید منتشر شده که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد اما هنوز هم این سهم، پایین است.
 • آسیب ۴۰ درصدی صنعت نساجی از قاچاق

  فارس: مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت نساجی حدود ۳۰ تا‌ ۴۰ درصد از واردات بی‌رویه پارچه و محصولات این صنعت لطمه می‌خورد. افسانه محرابی با اشاره به اینکه صنعت نساجی و پوشاک از سال‌های دور تا‌کنون از مساله قاچاق لطمه خورده افزود: از آن جا که پارچه‌ها بسیار متنوع و سلیقه‌ها هم متفاوت است نمی‌توانیم جلوی واردات آن را بگیریم و این واردات باید انجام شود اما باید به‌صورت رسمی و درست انجام شود. وی اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز، واردات کمتری انجام می‌شود. مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: حدود ۶۰۰ هزار تن مصرف پارچه در کشور داریم و این در حالی است که حدود ۴۴۰ هزار تن میزان تولید داخلی داریم که مابه‌التفاوت آن از طریق واردات تامین می‌شود. وی درباره اقدامات وزارت صمت برای مقابله با قاچاق پارچه افزود: در این موضوع حمایت‌های تعرفه‌ای داریم که در حال حاضر تعرفه پارچه ۳۲ درصد است. وی ادامه داد: با هماهنگی‌های انجام شده با گمرک و استاندارد مقرر شد سوالات از طریق دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت به آزمایشگاه‌های استاندارد ارسال شود که از نظر فنی ارزش پارچه مشخص شود تا‌ در تعرفه اصلی خودش قرار بگیرد.
 • پرونده تشکیل بازار آب به کجا رسید؟

  دنیای‌اقتصاد: پرونده تشکیل بازار آب که چند سال منتظر تصمیم‌گیری باقی مانده بود در مراحل پایانی خود به سر می‌برد و آن‌طور که معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام کرده کمیته بازار آب تشکیل و احکام آن توسط وزیر نیرو صادر و ابلاغ شده است. تاکنون نیز دو جلسه در همین راستا برگزار شده است. به گزارش «ایسنا» سال ۱۳۹۵ طرح تشکیل بازار آب به‌صورت آزمایشی در چهار استان و چهار دشت در همان استان‌ها به اجرا درآمد و قرار بود، درنهایت نتیجه آن تا‌ سال ۱۳۹۶ منتشر شود اما در آن سال مسوولان وقت اعلام کردند مقدمات ایجاد بازار آب هنوز فراهم نشده و لازم است نظام‌نامه‌های متعددی در این باره تدوین شود. این در حالی است که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد با تشکیل بازار آب می‌توان تا‌ حد زیادی میزان منابع و مصارف را مدیریت کرد؛ به‌عبارت دیگر از این طریق می‌توان با مدیریت بر عرضه و تقاضای آب، بحران منابع آبی از جمله منابع زیرزمینی را مهار کرد. فعال کردن بازار آب به باور کارشناسان یکی از راهکارهای مقابله با بحران آب در کشور است.
 • بررسی اختلاف فعالان حوزه نساجی و تولیدکنندگان مستربچ

  دنیای‌اقتصاد: اختلاف بین فعالان حوزه نساجی و تولیدکنندگان مستربچ درباره تا‌مین مستربچ مشکی از داخل در نشست کمیسیون صنایع اتاق ایران بررسی شد. به اعتقاد فعالان حوزه نساجی، مستربچ مشکی تولید داخل، کیفیت مناسبی ندارد و باید از طریق واردات تا‌مین شود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران طبق آنچه در این نشست مطرح شد در حال حاضر تولیدکنندگان الیاف برای تا‌مین مستربچ مشکی باکیفیت از محصولات وارداتی استفاده می‌کنند که مورد اعتراض تولیدکنندگان مستربچ داخلی قرار گرفته است. بر اساس اظهارات بابک شایسته، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان مستربچ و کامپاند ایران، ظرفیت و توان تولید مستربچ مشکی در ایران وجود دارد و تعدادی از شرکت‌های تولید‌کننده الیاف از این محصول استفاده کرده و رضایت دارند. وی تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت طی استعلامی که از انجمن داشته این توان و ظرفیت تولید داخل را بررسی کرده و باید در این رابطه نظر دهد. این فعال اقتصادی ادامه داد: در حوزه مستربچ با تولید مازاد روبه‌رو هستیم؛ میزان تولید این محصول در ایران ۵/ ۳ میلیون تن است درحالی‌که بین ۴۰۰ تا‌ ۵۰۰ هزار تن مصرف داخل داریم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر