آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۹۹۹

 • پادزهر کاهش تقاضای موثر

  دنیای‌اقتصاد: وضعیت تقاضای موثر در اقتصاد ایران بررسی شد. مطابق ارزیابی‌های انجام‌شده کمبود تقاضای موثر یکی از چالش‌های اقتصاد کشور است که معلول محیط کسب‌وکار نامساعد، تحریم های اقتصادی، جهش مکرر نرخ ارز و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است. بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه‌کرد بخش خصوصی و بخش دولتی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ کاهش معناداری پیدا کرده است. از سوی دیگر یکی از چالش‌های اساسی در اقتصاد ایران رکود تورمی و تحلیل رفتن ظرفیت‌های اشتغال‌زایی است که سبب افت تقاضای موثر در اقتصاد شده است.
 • اولتیماتوم گمرک به صاحبان کالا

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک با اشاره به اولتیماتوم به برخی صاحبان کالا که تعمدا نسبت به ترخیص اقدام نمی‌کنند، گفت: در صورت عدم اقدام، محموله‌های رسوبی مذکور مشمول مقررات متروکه می‌شود.
 • حکم تجارت جهانی علیه آمریکا

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» به اتحادیه اروپا اجازه داد بر ۴ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه وضع کند. این اقدام در تلافی یارانه‌هایی است که دولت آمریکا به غول هواپیماساز خود، «بوئینگ» می‌پردازد. به عقیده صاحب‌نظران، این حکم دیرهنگام می‌‌تواند عاملی جدید برای تشدید تنش‌های تجاری میان دو طرف باشد، آن هم چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا. سال گذشته نیز دولت آمریکا در تلافی یارانه‌هایی که اروپا به هواپیماساز خود، «ایرباس»، می‌پردازد، ۵/ ۷ میلیارد دلار از واردات از اتحادیه اروپا را هدف تعرفه قرار داد.
 • ۳۵ اولویت کاری وزیر جدید صمت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور در پیوست حکم انتصاب علیرضا رزم‌حسینی به‌عنوان وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت ۳۵اولویت عمومی و اختصاصی این وزارتخانه را به وی ابلاغ کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حسن روحانی در این پیوست و در تعیین اولویت‌های تخصصی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم، برنامه‌ریزی برای توسعه اشتغال مولد در بخش‌های تولیدی و خدماتی، توانمندسازی بخش خصوصی و ارتقای فضای رقابتی و امنیت سرمایه‌گذاری در محیط کسب‌وکار و مقررات‌زدایی به‌منظور تسهیل شروع و فعالیت کسب‌و‌کارهای خصوصی را از جمله اولویت‌های اصلی این وزارتخانه تعیین کرد.
 • تقویت صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی

  دنیای‌اقتصاد: قائم‌مقام ایمیدرو از اهتمام شرکت‌ها در تشکیل صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی خبر داد و گفت: شرکت‌های معدنی برای حمایت از دارایی سهامداران، اقدام به تقویت صندوق بازارگردانی کنند.
 • نیاز بیش از ۲ هزار واحد صنعتی تعطیل به سرمایه‌گذار

  ایرنا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اظهار اینکه ماموریت نخست این وزارتخانه سوق دادن سرمایه‌گذاران جدید به راه‌اندازی واحدهای تعطیل شده است، گفت: همسو با این رویکرد فهرست ۲ هزار و ۳۰۰ واحد تعطیل شده در سامانه وزارت صنعت منتشر شده است تا در اختیار سرمایه‌گذاران جدید قرار گیرد. سعید زرندی در نشست گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی مازندران افزود: یک‌هزار و ۲۰۰ واحد صنعتی و تولیدی تعطیل شده در داخل شهرک‌ها و بقیه در خارج از شهرک‌ها آماده واگذاری است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر