آرشیو روزنامه شماره ۴۹۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۹۹۸

 • اعتبار صفر کوپن ۶ ماهه

  دنیای‌اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس طرح تامین کالاهای اساسی را که روز گذشته به تصویب بهارستان‌نشینان رسید، مورد واکاوی و نقد قرار داد. اصلی‌ترین مشکل این طرح از نگاه بازوی پژوهشی مجلس نداشتن منابع قابل‌اتکا برای اجرای آن است. از این رو این چالش می‌تواند باعث شود که این طرح به ضد خود تبدیل شود و به جای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، تبعات تورمی در پی داشته باشد. پیشگیری از اقدامات موازی و پراکنده مراجع تصمیم‌گیر و پیشگیری از رشد پایه پولی برخی از پیشنهادهای مرکز پژوهش‌های مجلس است.
 • اثر شوک‌ها بر زنجیره ارزش جهانی

  دنیای‌اقتصاد: معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران در گزارشی به اثر شوک‌ها بر زنجیره ارزش جهانی پرداخته است. بر اساس این گزارش، آثار ناشی از قرار گرفتن در معرض انواع شوک‌ها در زنجیره‌های ارزش گوناگون، متفاوت است. به‌عنوان مثال؛ زنجیره ارزش دو صنعت «هوافضا» و «نیمه‌رساناها»، به‌دلیل سطح بالای دیجیتالی، تحقیق و توسعه، شدت سرمایه و روبه‌رو شدن با جریان داده‌های دیجیتال، به‌شدت مستعد دو شوک «حملات سایبری» و «اختلافات تجاری» هستند. با این حال، هر دو زنجیره ارزش، به‌دلیل مسیر تولید آنها، در مواجهه کمتر با شوک‌های مربوط به آب و هوا (مانند گرمایش و جاری‌شدن سیل) ‌قرار دارند. هریک از شوک‌ها صنایع خاصی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.
 • اعطای حواله‌ نفتی به سرمایه‌گذاران نیروگاهی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: در طرح‌های بیع‌متقابل، طبیعتا هر سرمایه‌گذاری که بتواند پروژه خود را زودتر به اتمام برساند ما متعهد هستیم که نفت‌خام در اختیارش قرار دهیم. به گزارش پاون، محسن طرزطلب در مراسم افتتاح نخستین واحد بخار نیروگاه سیکل‌ترکیبی ارومیه با اعلام این خبر گفت: ساخت واحدهای بخار این‌چنینی در قالب قراردادهای بیع‌متقابل در دستور کار قرار گرفته و مکانیزم بازگشت سرمایه آنها از محل صرفه‌جویی سوخت خواهد بود؛ به این صورت که سرمایه‌گذار اقدام به احداث بخش بخار نیروگاه و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل‌ترکیبی کرده و پس از بهره‌برداری واحدها، هزینه سرمایه‌گذاری در قالب سوخت صرفه‌جویی شده پرداخت می‌شود.
 • تولید صنعتی کره‌جنوبی نزولی شد

  دنیای‌اقتصاد: داده‌های رسمی اداره آمار کره‌جنوبی نشان داد که تولید صنعتی در این کشور در ماه اوت به دلیل موج جدید شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، بر اساس اداره آمار کره‌جنوبی، تولید تنظیم‌شده فصلی در تمام صنایع به جز بخش‌های کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری، در ماه اوت ۹/ ۰‌درصد کاهش یافت. تولید صنعتی پس از رشد ۱/ ۴ درصدی در ماه ژوئن و رشد ۱/ ۰ درصدی در ژوئیه روند نزولی را آغاز کرد. این روند در حالی رخ داد که کره‌جنوبی شاهد موج جدیدی از شیوع کروناست و در کلان‌شهر سئول علت این موج را حضور در مراسم مذهبی در کلیساها و تجمع گسترده‌ای که در مرکز این شهر در تاریخ ۱۵ آگوست برگزار شده بود، می‌دانند. نرخ خرده‌فروشی که منعکس‌کننده مصرف بخش خصوصی است، در ماه اوت ۰/ ۳ درصد نسبت به یک‌ماه قبل افزایش یافت، اما سرمایه‌گذاری در تسهیلات طی این ماه ۴/ ۴ درصد کاهش یافت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر