آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۹۲۷

 • نقد مدرس در صحن مجلس

  دنیای اقتصاد: در روزی که برخورد نمایندگان با وزیر امورخارجه خبرساز شد، سرپرست وزارت صمت هم تجربه مشابهی داشت.مدرس خیابانی قبل از ظریف پاسخگوی نمایندگان مجلس بود.تنظیم بازار بهانه‌ای شد تا سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت راهی مجلس شود و در کنار ارائه گزارش عملکرد این وزارتخانه در این جلسه علنی پاسخگوی سوالات بهارستان‌نشین‌ها باشد. جلسه‌ای که به منظور بررسی عملکرد آن وزارتخانه در سال «جهش تولید» در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت، اما به سمت مشکلات اقتصادی روز هدایت شد و با وجود دفاع حسین مدرس خیابانی از عملکرد وزارتخانه متبوعش، نمایندگان مجلس عملکرد این وزارتخانه را در خصوص تنظیم بازار مورد انتقاد قرار دادند.
 • برنامه‌‌ریزی برای جهش اکتشاف ذخایر معدنی

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی از برنامه‌ریزی برای رشد ۱۰۰ درصدی در بخش شناسایی و پی‌جویی اکتشاف مواد معدنی کشور خبر داد و گفت: امسال شاهد رشد ۱۰۰ درصدی در این بخش خواهیم بود.
 • رشد ۲۵ درصدی صدور جواز تاسیس صنعتی

  ایرنا: بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از صدور ۷ هزار و ۳۷۳ فقره جواز تاسیس صنعتی از ابتدای امسال تا پایان خردادماه و رشد ۷/ ۲۴ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است. سرمایه مجوزهای صنعتی یاد شده در این مدت با رشد ۳/ ۳۷ درصدی در همسنجی با پارسال به بیش از ۷۸۰ هزار میلیارد ریال رسید و پیش‌بینی می‌شود از محل این مجوزها ۱۶۳ هزار و ۶۰۰ نفر اشتغال ایجاد شود. بر پایه این گزارش در سه ماه امسال صدور پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی ایجادی و توسعه‌ای با افت ۸/ ۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال مواجه شد و به یک هزار و ۱۵۸ هزار فقره رسید. سرمایه پروژه‌های صنعتی صادره در این مدت رشد ۶/ ۱۳۵ درصدی داشت و به ۳۶۳ هزار و ۳۰۸ میلیارد ریال رسید. پیش‌بینی می‌شود از محل پروانه‌های بهره‌برداری یاد شده نیز ۲۰ هزار و ۸۱۰ نفر مشغول به کار شوند که در همسنجی با پارسال افت ۲/ ۷ درصدی نشان می‌دهد.
 • فرسودگی ۱۰ درصد شبکه برق کشور

  دنیای اقتصاد: سخنگوی صنعت برق گفت: ۱۰ درصد شبکه‌های برق کشور فرسوده است که حذف این شبکه‌ها در مدت سه سال در اولویت ماموریت‌های صنعت برق قرار دارد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به چالش صنعت برق در تامین زمین برای احداث شبکه برق در کلان‌شهرها گفت: احداث شبکه برق در این شرایط، سبب افزایش هزینه‌ها و در برخی موارد سبب طولانی شدن یا به نتیجه نرسیدن طرح می‌شود. او با اشاره به وجود تجهیزاتی با ابعاد کوچک‌تر و نیاز کمتر به زمین بزرگ برای احداث افزود: ما به دنبال استفاده از سازوکار جدید هستیم که از جمله آن پست‌های gls است که با کاهش ۹۰ درصدی به زمین نسبت به پست‌های قدیمی امکان خدمات‌دهی را تسهیل می‌کنند. استفاده از فضای زیرزمینی و زمین‌های به‌جامانده از پست‌های قدیمی راهکار احداث مراکز جدید است. رجبی مشهدی به احداث شبکه‌های برق به‌صورت دفنی اشاره کرد و ادامه داد: در این روش هزینه‌های احداث بسیار کاهش می‌یابد، اما به دلیل ایجاد محدودیت‌های ترافیکی استفاده از این روش به راحتی امکان‌پذیر نیست. این مقام مسوول با بیان اینکه روش سوراخ کاری جهت‌دار افقی راهکار دیگری برای احداث شبکه‌های برق است اظهار کرد: در این روش که هم‌اکنون در مشهد درحال انجام است هزینه‌های احداث شبکه به یک‌چهارم کاهش یافته و روند اجرای آن نیز سرعت می‌یابد.
 • کانی‌های غیرفلزی، دارای بیشترین سهم از واحدهای فعال صنعتی

  ایسنا: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد تا پایان سال گذشته مجموعا ۷۲ هزار و ۲۵۱ واحد فعال با اشتغال ۲میلیون و ۴۲۹ هزار و ۸۱۶ نفر در گروه‌های مختلف صنعتی و معدنی در کشور فعالیت می‌کنند که بیشترین تعداد این واحدها در گروه محصولات کانی‌های غیرفلزی فعال هستند. براساس این آمار بیشترین واحدهای فعال در گروه کانی‌های غیرفلزی است که ۱۵ هزار و ۸۲۲ واحد در آن وجود دارد.
 • سیگار هم رجیستری می‌شود

  تسنیم: رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز موضوع رجیستری کردن سیگار را شروع کردیم که سیگار از لحظه تولید تا مصرف باید رصد شود و شناسه رهگیری در لوازم خانگی را هم فعال خواهیم کرد. علی مویدی خرم‌آبادی با حضور در برنامه «نگاه یک» محاسبات مجلس مبنی بر کشف فقط ۵ درصد کالا‌های قاچاق را نپذیرفت و اضافه کرد: بخش قابل توجهی از قاچاق از مبادی غیر‌رسمی انجام می‌شود و از سال ۱۳۹۸، پلیس امنیت اقتصادی را در ۱۳ گمرک اصلی مستقر کردیم که سوپاپ اطمینانی در کنار گمرک هستند.
 • ضرورت شناسایی ریسک‌های متناسب با تولید و تجارت

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ریسک‌های متناسب با تولید و تجارت باید شناسایی شده و پوشش‌های جدید بیمه‌ای در این صنعت تعریف شود. سعید زرندی در جلسه‌ای که با حضور مدیران ارشد بیمه مرکزی و شرکت‌های بیمه برگزار شد، افزود: از ظرفیت صنعت بیمه در راستای رفع مشکلات قانونی و کاهش ریسک‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت باید بهره برد. او گفت: چگونگی استفاده از بیمه برای ضمانت و ریسک در حمایت از تولید داخلی از موضوعاتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. معاون طرح و برنامه وزارت صمت تاکید کرد: تدوین برنامه مدون توسط صنعت بیمه برای پوشش ریسک‌ها با تاکید بر طراحی ابزارها و قراردادهای جدید به‌ویژه به‌دلیل نام‌گذاری سال‌جاری با عنوان جهش تولید ضروری است و وزارت صنعت، معدن و تجارت آمادگی هرگونه همکاری را در این خصوص دارد. زرندی گفت: در برنامه ششم آمده است، استفاده از منابع صنعت بیمه در راستای تامین مالی پایدار در اقتصاد ملی انجام شود و ما هم درخواست داریم این مهم مورد توجه قرار گیرد. معاون طرح و برنامه وزارت صمت تصریح کرد: رویکرد جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده از ابزارهای جدید تامین مالی برای تولید است و به دنبال استفاده از همه ظرفیت‌های اقتصادی همچون، بورس، بیمه و... هستیم. زرندی گفت: صنعت بیمه در دنیا نهادی با نقدینگی فراوان است و شرکت‌های بیمه جزو اصلی‌ترین تامین‌کنندگان مالی پروژه‌های بزرگ و بلندمدت اقتصادی محسوب می‌شوند، اما در ایران تنها به بیمه تجاری محدود شده است. وی افزود: نقش صنعت بیمه در نظام تامین مالی در اقتصاد بسیار مهم است و باید تلاش کنیم بخشی از سرمایه‌های موجود را در این بخش به طرف تولید سوق دهیم.
 • کاهش ۵ درصدی ذخایر سدها نسبت به پارسال

  ایرنا: موجودی آب سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا سیزدهم تیر با کاهش ۵ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (از مهر ۹۸ تا شهریور ۹۹) در حالی ۳۶ میلیارد و ۸۹ میلیون متر مکعب آب دارند که پارسال در همین بازه زمانی میزان موجودی آب آنها ۳۸ میلیارد و ۷۳میلیون متر مکعب بود. بر اساس تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت منابع آب ایران میزان ورودی آب به سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا سیزدهم تیرماه به رقم ۵۱ میلیارد و ۴۱ میلیون متر مکعب رسید که پارسال این رقم ۸۳ میلیارد و ۶۳ میلیون متر مکعب بود. میزان خروجی آب از سدها نیز از ابتدای سال آبی جاری تا سیزده تیر۴۲ میلیارد و ۹۵ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه پارسال که ۶۳ میلیارد و ۸۲میلیون متر مکعب بوده با کاهش روبه‌رو شده است. درصد پرشدگی کل سدها از ابتدای سال آبی جاری تا سیزدهم تیرماه به ۷۳ درصد رسیده که پارسال در همین بازه زمانی ۷۷ درصد پرشدگی داشتند. امسال و تا سیزده تیرماه ۲۹ سد کمتر از ۴۰ درصد پرشدگی داشته‌اند و میزان پرشدگی ۵۳ سد نیز بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر