آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۹۲۲

 • الزامات برتری صادرات معدن به نفت

  دنیای اقتصاد - مژگان میرزایی: در حال حاضر کاهش درآمدهای نفتی این پرسش را مطرح کرده که از چه مسیرهایی می‌توان سهم بخش معدن را در اقتصاد کشور پررنگ کرد تا از این راه، وابستگی به درآمدهای نفتی کاهش یابد؟ پرسشی که با توجه به سهم صادراتی این بخش در سال گذشته می‌توان گفت تا حدودی محقق شده و این بخش توانسته است سهم خود را در اقتصاد غیر نفتی افزایش بدهد. براساس آمار اعلام شده مجموع صادرات نفتی کشور سال گذشته حدود ۵/ ۸ میلیارد دلار بوده، در حالی که معدنی‌ها با عبور از نفتی‌ها توانسته‌اند، صادرات ۹ میلیارد دلاری را ثبت کنند و این گونه از نفتی‌ها سبقت بگیرند.
 • دو تصمیم مهم بانکی و مالیاتی برای تولیدکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: روز صنعت و معدن را می‌توان روز وعده دهی به تولیدکنندگان نام گذاری کرد، وعده‌هایی که اجرایی کردن آنها می‌تواند گره گشای مشکلات بخش تولید باشد، اما در بیشتر مواقع در همان نطفه باقی می‌ماند و به صورت کامل اجرایی نمی‌شود. حال پیش از برگزاری روز صنعت و معدن، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از دو تصمیم مهم بانکی و مالیاتی برای تولیدکنندگان خبر داده است. براساس تصمیم ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، چنانچه در زمان معامله شخصی طرف معامله واحد تولیدی در فهرست مؤدیان فاقد اعتبار سازمان امور مالیاتی قرار نداشته باشد و بعد از گذشت مدتی در این فهرست قرار گیرد، مسوولیتی متوجه مؤدی واحد تولیدی نخواهد بود.
 • امید پشت چرخ دنده‌ها نهفته است

  دنیای اقتصاد: دهم تیرماه در تقویم کشور، روز صنعت و معدن نامگذاری شده است. روزی که یادآور تلاش‌های تولیدکنندگان در این عرصه‌ها بوده و فرصتی است تا همه دست‌اندرکاران و مسوولان به بخش صنعت و معدن به عنوان مهم‌ترین موتور محرکه‌ اقتصاد کشور و عامل مولد اشتغال پایدار نگاه ویژه‌ای داشته باشند. بخش‌های صنعت و معدن این روزها در حالی روزگار سپری می‌کنند که تحریم‌های آمریکا از یک‌سو و پیامدهای شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر بر روند رشد این بخش‌ها تاثیر گذاشته است.
 • لزوم اکتشافات عمقی در معادن

  گروه شرکت‌ها: در آستانه روز صنعت و معدن، مشاور عالی معاون علمی فناوری رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» بر توجه به اکتشاف در عمق در حوزه معدن به عنوان مساله‌ای حیاتی تاکید کرد. دکتر کامبیز مهدی‌زاده افزود: باید به سمت روش‌های نوین حفاری در حوزه معدن پیش برویم.
 • بازگشت کارخانه‌ها به مدار صعود

  ایرنا: شاخص مدیران خرید، نشان از بازگشت کارخانه‌ها به مدار صعودی تولید دارد.
 • افزایش۲۰ درصدی قیمت سیمان

  ردبیر انجمن سیمان از مصوبه جدید افزایش ۲۰ درصدی قیمت سیمان خبر داد. عبدالرضا شیخان عنوان کرد: در پی افزایش قیمت تمام شده تولید سیمان، تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت محصولاتشان را داشتند که در نهایت رشد ۲۰ درصدی قیمت‌ها مصوب شد. وی با بیان اینکه قیمت تمام شده تولید سیمان ۶۰ درصد افزایش یافته است، گفت: در این مرحله فعلا مدیران شرکت‌های سیمانی بر سر رشد ۲۰ درصدی قیمت‌ها توافق کردند و این مصوبه از فردا ۱۰ تیر اجرایی می‌شود. افزایش ۲۰ درصدی شامل سیمان تیپ یک می‌شود که در این مورد موافقت وزارت صنعت نیز جلب شده است. وی در مورد وضعیت تولید کارخانه‌های سیمانی نیز گفت: مشکلی در تولید وجود ندارد و تعطیلی در هیچ کارخانه‌ای رخ نداده است.
 • دلایل غیرفعال شدن واحدهای صنعتی

  محسن صالحی‌نیا درخصوص علت توقف تولید واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور عنوان کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، ۷۷ درصد واحدهای مذکور به علت کمبود نقدینگی، ۱۷ درصد به علت فقدان بازار، ۳ درصد به علت اختلاف شرکا، ۲ درصد به علت تامین نشدن مواد اولیه و یک درصد به علت نقصان ماشین‌آلات از چرخه تولید خارج و غیرفعال شده‌اند.

بیشتر