آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۹۹

 • ضربات کرونا بر کالبد نواحی صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: کووید-۱۹ به شهرک‌ها و نواحی صنعتی چه آسیب‌هایی وارد کرده است؟ ارزیابی‌ها از تعطیلی ۸۰ درصد از ۱۳۵ پروژه زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان تهران طی دو ماه گذشته به‌دلیل شیوع ویروس کرونا حکایت دارد.آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد مشکلات واحدهای صنعتی متاثر از شرایط کرونا به سه بخش تقسیم می‌شوند. مشکل نخست «تضعیف بنیه مالی واحدها» بوده که عدم‌توانایی در پرداخت حقوق، بیمه و مالیات در نتیجه تعدیل نیروی انسانی را در پی داشته است. «توقف فروش بعضی از محصولات» چالش کرونایی دوم است.
 • راهکارهای حمایت از کسب‌و‌کارهای نوپا

  دنیای اقتصاد: در پی شیوع گسترده ویروس کووید-۱۹ در کشور و لزوم افزایش ظرفیت‌های تشخیص بیماری و تامین نیاز به اقلام بهداشتی نظیر ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی و سایر موارد مرتبط، شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت اقدامات مؤثر و امیدآفرینی را آغاز کردند. هرچند برخی از این فعالیت‌ها به بار نشسته و برخی در آغاز یا میانه راه قرار دارد، اما تجربه مواجهه با کووید-۱۹، انگیزه‌ها و توانمندی‌های محققان کشور و شرکت‌های فناور را برای حل مشکلات اساسی و رفع بحران‌ها آشکار ساخت. تاثیرگذاری و تاثیرپذیری زیست‌بوم نوآوری کشور در مواجهه با کرونا، لزوم توجه و حمایت به فعالیت‌های نوآورانه را بیش از پیش آشکار ساخت.
 • جهش تولید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های صنوف تولیدی

  شاتا: مدیرکل دفتر وزارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور در اتاق اصناف تهران و در دیدار با هیات رئیسه اتاق، به تشریح برنامه‌های وزارت صمت پرداخت و گفت: هدف مجموعه وزارت صمت بهره‌مندی از تمامی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اصناف است.
 • تغییر رده محیط‌زیستی از صنعت محور به واحد محور

  شاتا: سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه با مدیران استانی استان البرز که به منظور بررسی مسائل صنعتی و معدنی استان برگزار شد، گفت: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام از اهداف مهمی است که در سال‌جاری به آن اهتمام خواهیم داشت. معاون طرح و برنامه افزود: معقول این است که سرمایه‌گذار جدید را به طرف واحدهای راکد و تعطیل یا واحدهای نیمه‌تمام هدایت کرد‌تا از اتلاف منابع جلوگیری شود.
 • افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد

  گروه شرکت‌ها: در مراسمی با حضور پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان کشور، استاندار لرستان، مدیرعامل شرکت برق و انرژی صبا و دیگر مسوولان استانی، بزرگ‌ترین نیروگاه لرستان در خرم‌آباد با سرمایه‌گذاری ۳۱۰ میلیون یورویی بنیاد مستضعفان به بهره‌برداری رسید. در این مراسم واحد اول و دوم بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد افتتاح شد که این فاز شامل ۲ واحد گازی است و هر کدام ظرفیتی معادل ۱۶۲ مگاوات دارند و با بهره‌برداری از این واحدها، ۳۲۴ مگاوات به توان تولید برق کشور افزوده شد.
 • تولید برق در مرز مشترک با افغانستان

  خبرگزاری تسنیم: وزیر نیرو گفت: اکنون حدود ۹۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده در انرژی‌های تجدیدپذیر خورشیدی و بادی در کشور وجود دارد. رضا اردکانیان با اشاره به اینکه برنامه دولت توجه بیشتر به این حوزه است افزود: ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر بالقوه در کشور به‌ویژه در بخش باد بسیار وسیع است و ما تونل‌های بادی مطالعه شده قابل ملاحظه‌ای در مناطق مختلف کشور داریم.
 • پروژه تامین آب غیزانیه تا پایان خرداد به نتیجه می‌رسد

  دنیای‌اقتصاد: معاون آب و آبفای وزارت نیرو اعلام کرد که مشکل آب منطقه غیزانیه و روستاهای دهستان مشرحات استان خوزستان تا پایان خرداد و ظرف سه هفته آینده برطرف خواهد شد.
 • قیمت برق پرمصرف‌ها امسال افزایش می‌یابد

  دنیای‌اقتصاد: افزایش بهای برق به‌صورت سالانه اعمال و امسال نیز بهای برق پرمصرف‌ها با ۱۶ درصد افزایش محاسبه می‌شود. بابک باقری در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به افزایش ۷ درصدی بهای برق به‌صورت عمومی افزود: این افزایش قیمت طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها به‌صورت سالانه انجام خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر