آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۸۶۳

 • ریز نمرات تولید کالاهای ضدکرونا

  دنیای‌اقتصاد: شیوع ویروس کووید-۱۹ موجب شد تا بسیاری از واحدهای تولیدی به‌منظور تولید اقلام سلامت‌محور پا پیش بگذارند تا کمبودهای به‌وجود آمده در روزهای شیوع این ویروس در کشور برطرف شود. واحدهای تولیدی که شاید بتوان گفت بخشی از آنها هیچ‌گاه با تولید این محصولات ارتباطی نداشته‌اند، با این حال در شرایط کنونی بخشی از تولید خود را به این منظور اختصاص داده‌اند. داده‌های اعلام‌شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که هم‌اکنون کالاهای ضدکرونا در ۸ گروه کالایی سلامت‌محور شامل «پارچه»، «ماسک»، «لباس و محافظ»، «دستکش»، «الکل طبی»، «ضدعفونی‌کننده‌ها»، «انواع صابون» و «دارو» جانمایی‌شده است.
 • اثر کرونا بر منابع آب و فاضلاب

  دنیای‌اقتصاد: آیا کرونا بر منابع آب و فاضلاب تاثیر می‌گذارد؟ براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ویروس کرونای جدید می‌تواند در آب شرب وجود داشته و حتی توسط آن نیز منتقل شود، اما درحال‌حاضر شواهدی مبنی‌بر انتقال کرونا از آب‌های سطحی و زیرزمینی به انسان وجود ندارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد روش‌های معمول تصفیه آب از جمله گذراندن از فیلتر، همچنین گندزدایی تا حد زیادی در از بین بردن این ویروس موثر خواهد بود. در این راستا گندزدایی به‌وسیله کلر و استفاده از نور ماورای بنفش موثر است. همچنین شواهدی مبنی‌بر انتقال ویروس کرونای جدید از فاضلاب به انسان وجود ندارد. براساس نتایج تحقیقات فعلی، انتقال و بیماری‌زایی ویروس کرونای جدید از طریق فاضلاب، درصورت رعایت صحیح دستورالعمل‌های تصفیه فاضلاب به‌عنوان یک عامل مهم و نگران‌کننده مطرح نیست.
 • جهان درحال تغییر با فناوری‌های برخط کشاورزی

  مجتبی پویان‌مهر کارشناس توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی
  توسعه مرزشکن درحوزه کشاورزی با هدف ایجاد امنیت غذایی، با ورود فناوری‌های دیجیتالی در این حوزه تسریع خواهد شد. بررسی نوآوری‌های کشورهای پیشرو به پیش‌بینی مسیر حرکت کشاورزی در آینده و بهبود زندگی بشر کمک می‌کند. در این یادداشت چند نمونه از فناوری‌های تاثیرگذار در آینده کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته است.
 • صورت وضعیت نیروگاه‌های برقابی تهران

  ایسنا: مدیر دفتر بهره‌برداری و نگهداری تاسیسات آبی و برقابی شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: سال گذشته تولید نیروگاه‌های برقابی تحت پوشش شرکت آب منطقه‌ای تهران یک رکورد ثبت کرد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود با توجه به نزولات جوی مناسب تولید نرمال داشته باشیم. محمد شهریاری با اشاره به ظرفیت نیروگاه‌های برقابی در تهران، اظهار کرد: ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های امیرکبیر، لتیان، کلان و طالقان که درحوزه عملکرد شرکت آب منطقه‌ای تهران فعال هستند ۲۶۸ مگاوات بوده و در شرایط نرمال ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار مگاوات ساعت تولید برق می‌توانند داشته باشند.
 • نامه تولیدکنندگان پوشاک به وزیر بهداشت

  دنیای اقتصاد: سه تشکل تولیدی صنعت نساجی و پوشاک در نامه‌ای به وزیر بهداشت در مورد ثبت تعهد در سامانه ثبت‌نام صنایع جهت شروع به فعالیت اعلام کردند که کارفرمایان تعهدی در مورد عدم ابتلای کارکنان به کرونا نمی‌دهند و رعایت اصول بهداشتی منوط به تامین تجهیزات است.براساس گزارش خبرگزاری فارس، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک، انجمن صنایع پوشاک و اتحادیه تولیدکنندگان کالای کشباف در نامه‌ای به وزیر بهداشت درخصوص ثبت تعهد در سامانه ثبت‌نام اصناف و صنایع برای شروع به فعالیت در دوره کرونا نوشتند:
 • بهره‌برداری از دستگاه تشخیص کرونا در کیش

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت میکامال کیش از یک همکاری مشترک بین فعالان اقتصادی، بازرگانان و خیرین جزیره و مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش برای خرید دستگاه استخراج و تشخیص بیماری خبر داد که می‌تواند در مدت سه ساعت نتیجه تست کرونا را مشخص ‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر